Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 27. 3. 2016 | 32 komentářů
Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2016 11:42, radim

Vláda by se hlavně měla starat, jak přinutit firmy zaměstnávat lidi 50+. Volných míst je něco přes 105 tisíc, nezaměstnaných schopných okamžitě nastoupit na pracáku je něco přes 400 tisíc lidí. Z toho cca 100 tisíc lidí ve věku 50+. Kterým hrozí, že jak nezískají práci, nedostanou vůbec žádný důchod, protože nebudou mít odpracování 35 let.
Zájemců o práci 50+ s vysokoškolským technickým vzděláním a technickou praxí je na pracáku odhadem mezi 10 - 20 tisíci. Přesto firmy nechávají příslušné pracovní pozice neobsdazené, řvou, že nemají lidi a když někdo z nezaměstnaných o tyto pracovní pozice projeví zájem, firma ho prostě ignorují.

Reagovat

 

+174
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (32 komentářů)

29. 3. 2016 17:20 | kodiak medvěd

Nikoli, já na rozdíl od vás tento plátek nečtu. Já nepotřebuju odnikud čerpat, já si to pamatuju, protože jsem tu v té době žil.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Hunter 29. 03. 2016 11:46)

29. 3. 2016 17:26 | josef

Stariku, zde je popis z webu duchodove komise. Klaus chtel po roce 1992 ODDELIT duchody od statniho rozpoctu, ale pozdjei si to rozmyslel.
http://duchodova-komise.cz/wp-content/uploads/2014/07/V.-Rudolfov%C3%A1-Historie-v%C3%BDvoje-d%C5%AFchodov%C3%A9ho-syst%C3%A9mu-v-%C4%8CR-%C4%8Derven-2014.pdf
Takze tech Vasich 330 miliard je hoax. Kdyby tehdy stat ty penize mel, tak by to bylo cca 200 tisic na jednoho duchodce, tedy v podstate penize na duchody poloviny tehdejsich duchodcu na celou dobu duchodu. To si skutecne myslite, ze by komanci nechali duchodce zivorit a ze by si je nepodplaceli vyssimi duchody, kdyby meli takove rezervy? Bylo by to vice penez, nez bylo ve statnim rozpoctu roku 1992
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 29. 03. 2016 11:22)

30. 3. 2016 8:15 | Pavel

Také si dobu pamatuju. A já si to pamatuju tak, že sice někde existoval papír, na kterém bylo napsáno, že důchodový účet je nějaké stovky miliard v plusu, ale ve skutečnosti žádný účet, a tím méně miliardy, neexistoval. Klaus jenom zrušil ten zbytečný papír.
Komunisti hrabali z posledního, ti by nikde takovou hromadu prachů ležet nenechali.
Jeden příklad: V 80. letech už nebyly ani peníze na nákup odborné literatury pro VŠ a výzkumné ústavy. I udělal se projekt, který inventarizoval nakupovanou literaturu, aby se zabránilo dvojímu kupování téhož. Projekt byl odpískán, když z prvních výsledků vyšlo, že více než polovina prostředků na nákup odborné literatury padla na nákup Burd a podobných časopisů pro manželky komunistických pohlavárů. A takhle tady rozkradli všechno. Říkat, že Klaus něco rozkradl je nesmysl, protože on, i kdyby chtěl, tak už neměl co.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 29. 03. 2016 17:20)

31. 3. 2016 18:42 | kodiak medvěd

Nesouhlasím s vámi. Začátek devadesátých let byla doba, kdy bylo co krást a také se masivně kradlo.
Ten účet, který zmiňujete, evidoval důchodové prostředky ve výši údajně 330 miliard a VK ho jednoduše přestal respektovat, zrušil ho a tím tyto peníze navždy "odklonil" (abych použil termín jeho straně blízký) jinam a do důchodového systému se už nikdy nevrátily. Neříkám, že je ukradl, ale staly se součástí rozpočtu a skončily pravděpodobně v bankách, které v té době byly oddlužovány a prodávány.
V této zajímavé době se děly zajímavé věci. I rozpočet a důchodový účet se tehdy plnily úplně jiným způsobem než dnes. Peníze plynuly především z tehdy ještě velkých státních podniků, ještě nezprivatizovaných, nezkrachovalých a nerozkradených. Vůbec to nemůžete srovnávat s dnešní dobou a dnešními podmínkami. Stát byl tehdy ekonomicky velmi silný, ale zoufale neefektivní a neschopný. Státní rozpočet byl tehdy "jen" asi 300 miliard korun, ale síla tehdejší koruny byla asi desetinásobek koruny dnešní.
A ještě poznámka k vašemu i Josefovu příspěvku. Komunisti vládli v této zemi do roku 1989 a my se bavíme o roku 1993. V té době již byli komunisti čtvrtým rokem v hluboké opozici, téměř v kómatu, vyobcováni za hranice reálné politiky, byli nesrovnatelně slabší, než jsou dnes a byli všeobecně považováni za vymírající hrstku exotů. Tedy kromě těch komunistů, StBáků a KGBáků, kteří se propasírovali do nových porevolučních struktur, nebo je dokonce sami vytvářeli a jsou v nejvyšších pozicích dodnes. Ale ty jste, myslím, na mysli neměli.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 30. 03. 2016 08:15)

31. 3. 2016 22:57 | josef

1) jenze ty penize by musely byt od komunistu, jak jinak by se vytvorily za 4 roky. A proc je tedy komousi nepouzili na vzchopeni se ekonomiky? 2) nekde vyse jsem daval odkaz na web duchodove komise, kde je jasne napsano, ze duchody byly soucasti rozpoctu. A socdem komise nema duvod si v tomto vymyslet, naopak, kdyby Klaus neco odklanil, tak by mu to dali sezrat.
Mimochodem - tech 330 mld. byla castka, ktera by v te dobe stacila na zdvojnasobeni duchodu na dobu asi 4 let. Opravdu si myslite, ze existovala?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 31. 03. 2016 18:42)

1. 4. 2016 11:40 | Ivan

Je to přesně tak, jak píšete. Vysokoškolsky vzdělaní uchazeči mají řadu let praxe a tím i vyšší mzdové požadavky ve srovnání s absolventy. Přitom svými schopnostmi mohou převyšovat schopnosti manažerů, vybírající uchazeče a mající přitom pud sebezáchovy. Počet neuspokojených uchazečů o práci ještě vzroste o ty, kteří neměli jakoukoliv šanci, najít na trhu práci a využili možnosti jít do předčasného důchodu. Tento problém nebude řešen, protože se nedotýká vládnoucí vrstvy. Tito politici nesmějí ztrácet čas, aby stihli doživotně zajistit za pár let, zbývajících do nových voleb, své rodiny, protože jinde než v politice se většinou neuplatní.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (radim 27. 03. 2016 11:42)

1. 4. 2016 12:59 | Hunter

Hodnota koruny byla v roce 1993 2,3x vyšší, bereme-li úvahu dle inflace (230% 1993-2015) 4x vyšší, bereme-li v úvahu hlavně průměrnou nominální mzdu (kdyby reálná nerostla, což rostla).
A to ještě zanedbáváme zoufalou hodnotu Kč vůči západním měnám v roce 1993.
Suma sumárum, hodnota jedné koruny v roce 1993 byla cca trojnásobná proti dnešku, v žádném případě ne desetinásobná.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 31. 03. 2016 18:42)

12. 4. 2016 20:03 | Jarda

Tyto rádoby zasvěcené úvahy pro danou věc ve smyslu věkové hranice pro odchod do důchodu nejsou ani k smíchu ani k seriozní diskuzi. Spíše k pláči. Ještě nikdy jsem neviděl ministra, či ministryni, jež by vyhláškou, či zákonem zařídili nebo nějak jinak donutili onu zubatou aby lidé mohli v důchodu strávit čtvrtinu života. V dnešní době plné stresu,spěchu a dynamičnosti lidé v relativně mladém věku onemocní civilizačníma chorobama typu vysokého tlaku, infarktu, cukrovkou a mnoha dalšími. Řešení s financema by se také našlo. Odpracoval(a) jsi potřebných 35 let máš nárok na důchod. Máš potřebu pracovat- budiš přicházíš o penzi. O tu můžeš požádat až budeš cítit potřebu důchodového odpočinku. Ono je to milé chodit do zaměstnání tam přežít dopoledne a mít za to dva platy a spousta mladých a zdravých lidí bude vysedávat na pracovním úřadu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

26. 2. 2017 16:25 | Pavel Mynář

blbečci to bych se musel dožít 87 - 88 let ale žít ne být na obtíž
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

12. 4. 2017 16:32 | Jarmila

mám dotaz chtěla bych se optat když se mi narodil syn a v 9měsícich mi zemřel započítáváse též do duchodu děkuji za odpověd
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

14. 11. 2017 10:59 | jaroslav kubista

Ti drive narozeni,kteri travi svoje dny k svoji spokojenosti.Snazil jsem se optat na SPZ Praha5 ,ze chci zmenit moje konto na vyplaceni duchodu do zahranici.Poslal jsem dva maily a osobne dvakrat tam volal naposledy jsem zadal o spojeni na reditelku odboru pry ona nic nevyrizuje.Tuto samou zadost jsem zadal v zemi kde ziji a pracuji po tel.rozhovoru bylo toto hotovo behem 5 dni.SPZ v Praze 5 je nabit zapadni technikou,ale urednici jsou ti sami je mi vas kamaradi lito.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

18. 12. 2017 17:34 | Mareček Petr

Do důchodu v šedesáti pěti můžou tak poslanci a ti co sedí u počítače, ti co makaji rukama v hutnictví na stavbě atd. celý život tak to je mazec. Tohle rozhodují lidé kteří výživotě nemaka li. Je to ostuda a ubohost.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 475 360 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2018

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Další čtení na flowee.cz

Již tento čtvrtek: Dítě v síti 2018 aneb Jak se neztratit ve světě digitálních technologií

Již tento čtvrtek: Dítě v síti 2018 aneb Jak se neztratit ve světě digitálních technologií

Jak přežít v době sociálních sítí, digitálních dat, fake news, hoaxů, dezinformací a v...více

Nestíháte? Tak to zřejmě vyděláváte hodně peněz

Nestíháte? Tak to zřejmě vyděláváte hodně peněz

Máte pocit, že nic nestíháte, a byli byste rádi, kdyby den měl alespoň o hodinu či dvě...více

Rozhovor: Chci dostat lidi ven. Od negativity sociálních sítí

Rozhovor: Chci dostat lidi ven. Od negativity sociálních sítí

„Už dlouho mi hlavou hlodá téma, který jsem se konečně odhodlala říct do světa. A to je,...více

Zdroj: Logo Flowee

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Mikuláš Šveda

podnikatel, Exchange

Michael Kocáb

hudebník a politik

Mikuláš Šveda
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Michael Kocáb
ÚSPĚŠNOST
20,00 %

z 5 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK