Doklady v mobilu se blíží. Které budou první a kdo je uzná?

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 6. 12. 2023 05:05 aktualizováno 21. 12. 2023 14:15
Senátoři schválili zákon, který umožní používat osobní doklady nahrané v mobilu. I když klasický občanský průkaz nemáte rádi, od žluté nádoby na tříděný odpad se držte dál. Plastová kartička se ještě bude hodit.
Doklady v mobilu se blíží. Které budou první a kdo je uzná?

Zdroj: Shutterstock

Zákon o právu na digitální služby, který popisuje pravidla pro používání osobních dokladů v chytrém telefonu, čeká už jen na podpis prezidenta a zveřejnění ve sbírce. Po poslancích ho 21. prosince schválili také senátoři.

První doklady v mobilu měly být původně uznávány hned od začátku roku 2024, nakonec to bude až od poloviny ledna.

„Bude to jednoduché – stáhnete si aplikaci do mobilního telefonu, zaregistrujete se a používáte,“ říká vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš k novele zákona o právu na digitální služby, která takzvané eDoklady zavádí.

Jednoduché to ale bude jen pro toho, kdo má identitu občana – datovou schránku, bankovní identitu, Moje ID nebo Mobilní klíč k e-governmentu. Ten, kdo ji nemá, a přesto by chtěl doklady do mobilu, má smůlu.

Rozjíždí se zvolna

Majitelé identity si tedy v lednu můžou z Google Play nebo AppStore stáhnout aplikaci eDoklady, ke které se nahraje jejich občanský průkaz. 

Zatím jen občanský průkaz, o dalších dokladech se zákon konkrétně nezmiňuje. „Žádný jízdní řád zatím není, ale prioritu dostanou průkazy z centrálních evidencí s celostátním dopadem, říká Anna-Marie Lichtenbergová z Digitální a informační agentury (DIA). „Evidujeme zvýšený zájem o informace k možnosti zařadit do eDokladů vlastní průkazy, a to ze strany různých subjektů (např. i pojišťoven) a tyto možnosti budeme dále prozkoumávat,“ odpovídá Lichtenbergová na otázku, jestli bude časem možné do aplikace přihrát i doklady vydávané někým jiným než veřejnou správou, například zdravotními pojišťovnami, dopravními podniky a podobně.

Aplikace jsou ale dvě. Jednu má v telefonu občan a v ní průkazy. Druhá je ověřovací. Tu musí mít ten, který má údaje z občanky ověřit. A protože zavádění technologie do úřadů bude trvat, od polovičky ledna se budete moct telefonní občankou prokázat jenom na některých z nich.

Konkrétně na těch, se kterými většina z nás nemá až tak moc co do činění. Především na ministerstvech (ale ne na zastupitelských úřadech) a pak na úřadech jako je (namátkou): Český statistický úřad, Český telekomunikační úřad, Energetický regulační úřad, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Národní sportovní agentura… Celkem sedmnáct úřadů, se kterými řada lidí v životě nepřijde do styku.

Ty opravdové pecky přijdou až od července, kdy nejpozději bude možné nechat se ověřit přes občanku v telefonu u policie, u soudů, na finančním úřadě, na úřadech práce na správě sociálního zabezpečení, živnostenském úřadě, katastrálních úřadech, matrikách, na krajích a obcích s rozšířenou působností. Některé obce a kraje jsou ale připraveny se do projektu zapojit dřív.

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Konečně do ledna 2025 budou připojeny další úřady, firmy a instituce, které jsou při různých příležitostech povinny ověřovat totožnost – okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, pojišťovny, notáři a exekutoři, zbytek obcí a obecní policie, pošta a zastupitelské úřady.

Na cestu do Evropské unie zatím pořád budete potřebovat plastovou občanku nebo cestovní pas.

Nebude vidět víc, než je potřeba

Ověřovací aplikace bude existovat ve dvou verzích. Jedna bude pro chytré telefony, druhá se bude využívat zejména na počítačích na přepážkách úřadů. Pro úřady se ostatně speciálně vyvíjí – aby nemusely pořizovat nové vybavení. Pokud se ale rozhodnou pro smartphony a mobilní aplikaci, bránit jim nikdo nebude.

Občan by neměl potřebovat nic zvláštního, jen telefon. Ten ovšem musí mít funkční fotoaparát, bluetooth (ten se používá, když má ověřovatel mobil) a možnost připojit se na wifi (používá se, když má ověřovatel na přepážce jiné zařízení než mobil). Při ověřování mobilní appkou bude ověřování probíhat offline, ověřování na přepážce by mělo probíhat přes internet, nicméně úřadům Digitální informační agentura doporučuje, nabídnout klientům wifi. Ověřit by se tedy měl dát i ten, kdo nemá v telefonu datové připojení na web.

Když se to bude hodit a když k tomu dáte souhlas, může si úředník údaje z telefonické občanky přenést.

Výhodou občanky v telefonu – jazykem zákona „digitálního stejnopisu občanského průkazu“ – je oproti plastové verzi to, že ho jednak nedáte z ruky, jednak ukážete jenom to, co je v danou chvíli potřeba.

Peníze v mobilu
Zdroj: Shutterstock/Peníze.cz

Anketa

Chcete občanku do mobilu?

Pokud tedy bude potřeba ověřit věk, neuvidí ověřovatel ve svém zařízení například adresu. Nebo naopak – pokud bude ověřovat vaše bydliště, nebude už se zdržovat přemýšlením, jestli na svoje roky vypadáte staří, mladí nebo akorát.

Na matriku kdekoli. Za dlouho

Digitalizace úřadů pokročila i jinde. Poslanci schválili elektronizaci matrik a senátoři ji posunuli k podpisu prezidentovi.

Elektronizace matrik znamená propojení matričních úřadů, díky kterému půjde získat rodný list, oddací list nebo jiný matriční doklad na každé matrice v Česku, případně úplně bez cesty na matriku, jen přes internet.

Matriční záznamy se sice vedou už delší dobu nejen ve fyzických matričních knihách, ale i elektronicky, mezi jednotlivými matrikami ale není propojení a jednotný systém. Ve skutečnosti si na tuhle elektronizaci podle návrhu zákona počkáme nejspíš až do roku 2027. 

Matriky zdraží

Svarba
Zdroj: Shutterstock

S elektronizací matrik se svezla i aktualizace zákona o správních poplatcích. Dřív než digitální budoucnosti se na matrikách – už od začátku roku 2024 – dočkáme změny některých poplatků. Směrem vzhůru.

  • Zdvojnásobí se poplatek za stejnopisy, opisy, výpisy pořízené na matrice (z 15 na 30 korun za první a z 5 na 10 korun za každou další stránku).
  • Za stejnopis rodného, oddacího nebo úmrtního listu a dokladu o registrovaném partnerství se bude platit 300 korun místo stovky. Stejně za vydání osvědčení o rodném čísle.
  • Poplatek za změnu dříve „hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného, cizojazyčného“ příjmení, po změně už jen „hanlivého nebo směšného“ příjmení se zdvojnásobí na 200 korun.
  • Změna z cizojazyčného příjmení nebo zpět na příjmení, které už člověk dřív nosil, bude za 300 korun.
  • Ostatní změna příjmení, „jen tak“, bude stát 3000 korun místo 1000.
  • Od poplatku za změnu příjmení ale bude nově osvobozena ta, když se během trvání registrovaného partnerství jeden z partnerů rozhodne přijmout příjmení toho druhého.
  • Uzavření manželství nebo vstup do registrovaného partnerství podraží párům, které nemají v Česku trvalý pobyt, z 3000 na 5000 korun.
  • U párů, kde má v Česku trvalý pobyt pouze jedna jejich polovina, podraží týž úkon z 2000 na 3000 korun.
  • Pokud se uzavírá manželství tam, kde nemá ani jeden z novomanželů trvalý pobyt, přibývá nový poplatek 1000 korun za přítomnost matrikáře.
  • Za povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost se budou platit 3000 místo 1000 korun, nově bude totéž platit i pro registrovaná partnerství.
  • Nově se platí 500 korun za vydání osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

17. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

Neproběhla vysněná dovolená podle vašich představ? Poradíme, kdy můžete dostat své peníze zpět a jak při reklamaci efektivně postupovat.

Penny rozšiřuje prodej na dálku. Nákup rozveze už i po Praze

16. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Penny rozšiřuje prodej na dálku. Nákup rozveze už i po Praze

Online objednávku a rovážku přes aplikaci dopravní společnostii Wolt testuje diskontní řetězec Penny už od loňského roku. Doteď mohli službu vyzkoušet zákazníci v Brně a Hradci Králové. Nově... celý článek

Pozor na Temu. Manipuluje a nechrání uživatele, stěžuje si dTest

16. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Pozor na Temu. Manipuluje a nechrání uživatele, stěžuje si dTest

Skupina evropských spotřebitelských organizací včetně českého dTestu podala stížnost na čínské online tržiště Temu. 

Polská Biedronka míří k sousedům. Slováci se na ni těší, doma řeší obří pokuty

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Polská Biedronka míří k sousedům. Slováci se na ni těší, doma řeší obří pokuty

Loni polský řetězec Biedronka oznámil, že se chystá na Slovensko. Češi i Slováci z pohraničí si ho oblíbili kvůli nízkým cenám. Otazník ale visí nad kvalitou a původem potravin. Biedronka... celý článek

Na poštu se vrací noviny a časopisy. Zjistěte, kde se budou prodávat

13. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Na poštu se vrací noviny a časopisy. Zjistěte, kde se budou prodávat

Česká pošta od pondělí 13. května začala po více než čtyřech měsících znovu prodávat tisk.

Partners Financial Services