Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 7. 12. 2023
Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.
Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Zdroj: CENDIS, SFDI

Roční dálniční známka pro osobní auta od začátku března 2024 zdraží na 2300 korun z dosavadních 1500 korun. Vyplývá to ze schváleného „konsolidačního balíčku“.

Kdo si koupí roční známku s platností od ledna nebo února 2024, zaplatí ještě dosavadní cenu. Díky až třicetidennímu předprodeji lze ušetřit i za známku, která začne platit v březnu – základem je zaplatit ji nejpozději 29. února.

Až do konce roku 2023 je možné koupit dálniční známku dokonce s tříměsíčním předstihem. Vládní balíček však od ledna 2024 možnost předprodeje výrazně zkracuje: „Počátek období, na které se hradí časový poplatek, musí následovat nejpozději 30 dnů po provedení úhrady,“ píše se nově v zákoně. V praxi to znamená, že nižší cenu lze využít pro známky, které začnou platit nejpozději na konci března. 

„Ze strany uživatelů zpoplatněných pozemních komunikací byla možnost úhrady časového poplatku s tříměsíčním či dvouměsíčním předstihem využívána naprosto minimálně, přičemž tato změna přispěje ke zjednodušení administrace poplatku ze strany Státního fondu dopravní infrastruktury,“ vysvětluje ministerstvo dopravy, proč zkrácení předprodeje ze tří měsíců na 30 dnů prosadilo.

Elektronická roční známka platí vždy jen rok, tedy dvanáct měsíců od zvoleného začátku platnosti – například od 1. července 2023 do 30. června 2024. Konec platnosti je uvedený na účtence (potvrzení o úhradě časového poplatku). To je rozdíl oproti dřívějším papírovým známkám, které platily až 14 měsíců – měsíc před a měsíc po uvedeném kalendářním roce. 

Cena roční dálniční známky se zvyšuje poprvé od roku 2012. „Národní ekonomická rada vlády (NERV) ji doporučila zdražit z 1500 na 3000 korun. Vláda se nakonec rozhodla zvýšit cenu na 2300 korun, což odpovídá inflaci za deset let, kdy se poplatek neměnil,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. „Veškeré peníze vracíme do výstavby a údržby dálnic,“ ujišťuje. 

Hledáte spolehlivé povinné ručení? Poradíme!

Vašemu autu najdeme nejvýhodnější pojištění na míru, co nezatíží rodinný rozpočet.

Nově bude možné zaplatit si jednodenní dálniční známku za 200 korun. Tato možnost dosud v Česku chyběla. Nepřinesl jí ani start elektronických známek od prosince 2020. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva dopravy by to pro majitele aut bylo nevýhodné, protože cena jednodenní známky by se musela přibližovat ceně desetidenní – aby to pro změnu nebylo nevýhodné pro stát. 

Desetidenní dálniční známka v Česku bude od března 2024 stát 270 korun, měsíční pak 430 korun. To znamená zlevnění nejen poměrově vůči roční variantě, ale dokonce i vůči dosavadní ceně. Česko se totiž – stejně jako další členské země Evropské unie – nově musí řídit směrnicí, která stanoví strop procentuálně vůči ročnímu poplatku. Měsíční známka musí stát maximálně 19 % ročního poplatku, desetidenní maximálně 12 % a denní maximálně 9 %. 

Evropská směrnice zároveň umožňuje odpustit časový poplatek za používání dálnic pouze bezemisním vozidlům na elektrický pohon nebo vodík. Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr, která dosud jsou zcela osvobozena, budou platit 25 % sazby časového poplatku. U vozidel aut poháněných zemním plynem nebo biometanem zůstane stávající sleva 50 %.

Ceny dálničních známek v Česku

 2023 2024

2024

zemní plyn, biometan

2024

e-hybrid

2024

elektro

Roční1500 Kč2300 Kč1150 Kč570 Kč0 Kč
Měsíční440 Kč430 Kč210 Kč100 Kč0 Kč
Desetidenní310 Kč270 Kč130 Kč60 Kč0 Kč
Denní-200 Kč100 Kč50 Kč0 Kč
Zdroj: ministerstvo dopravy

Další změna přijde od ledna 2025. Cena všech časových variant dálniční známky se začne automaticky valorizovat:

Prvním kritériem bude meziroční růst spotřebitelských cen (inflace) podle Českého statistického úřadu, zákon připouští i meziroční pokles cen (deflaci). Druhým kritériem bude meziroční změna délky dálnic v provozu.

Pro případ, že by míra inflace (případně deflace) přesáhla 10 %, nebude se část převyšující tuto hranici počítat.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services