Podvod v datových schránkách. Nic neplaťte, varuje úřad

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 11:49 aktualizováno 18. 5. 2020 13:34 | 1 komentář
Podvod v datových schránkách. Nic neplaťte, varuje úřad

Zdroj: Shutterstock

Český statistický úřad a Ministerstvo financí varují podnikatele před výzvami k zaplacení registrace firmy v Registru ekonomických subjektů ČR. Podvodná výzva může působit o to důvěryhodněji, že je posílána i prostřednictvím datových schránek.

„V současné době jsou prostřednictvím datové schránky p3evem5 zasílány výzvy k úhradě poplatku ve výši 1000 Kč za „vedení v registru“. Odesílatelem je soukromá společnost Registr subjektů s.r.o.,“ říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

„S tímto typem podvodné zprávy jsme se setkali poprvé,“ říká Adam Rözler z tiskového oddělení ministerstva vnitra, pod které datové schránky spadají. Případ už podle Rözler vyšetřuje policie.

„Prosíme uživatele, aby na tyto podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách nereagovali. V případě pochybností prosím kontaktujte informační servis Českého statistického úřadu, ať již telefonicky či e-mailem,“ upozorňuje mluvčí úřadu Jan Cieslar.

„K hromadnému rozesílání došlo zejména během víkendu, což nám potvrzují i podnikatelé, které se v této věci na ČSÚ od té doby obracejí," dodává Cieslar.

Statistický úřad spravuje oficiální Registr ekonomických subjektů. Zápis do něj není zpoplatněn, stejně jako jejich aktualizace, kterou si statistici zajišťují sami.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Služba Registr Ekonomických Subjektů ČR naopak rozesílá poštovní datové zprávy, ve kterých uživatele vyzývá k úhradě poplatku 1000 Kč za evidenci ve svém rejstříku. Rejstřík funguje na webu rescr.cz. Podezřelá je už sama společnost Registr subjektů s.r.o., která rejstřík provozuje, upozorňuje web Lupa.cz. Podle obchodního rejstříku má jediného majitele, kterým má být Raúl Montenegro Mazas s adresou v Panamě. Využila i toho, že v době nouzového stavu šlo poštovní datové zprávy posílat bezplatně.

Ministerstvo vnitra už zhruba před týdnem upozonilo na to, že v datových schránkách proudí spamy a lidé by měli být ostražití. Tehdy se jednalo o rozesílání desítek tisíc potenciálně škodlivých poštovních datových zpráv s nevyžádanou přílohou.

„Nejednalo se o napadení systému datových schránek, který je silně bezpečnostně zabezpečen, ale o dílčí rozesílání škodlivých zpráv,“ říká Klára Dlubalová, mluvčí ministerstva vnitra. Odesílání potenciálně škodlivých poštovních datových zpráv bylo podle ní okamžitě zablokováno a věc začaly řešit „příslušné orgány“.

Za zasílání nevyžádaných obchodních či jiných obtěžujících sdělení hrozí fyzickým osobám pokuta až do výše 10 tisíc korun. Podnikajícím fyzickým či právnickým osobámdokonce až do výše 10 milionů korun.

Podvod z datové schránky:

Zdroj: Ministerstvo financí

Náhled na podvodnou zprávu z datové schránky.


V síti:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Broker Trust vstupují do Golem Finance

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Broker Trust vstupují do Golem Finance

Finančně poradenská společnost Broker Trust koupila hypotečního makléře Golem Finance. Výši transakce firmy nezveřejnily, obě budou pokračovat pod svými názvy.

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Už se nestresuju, říká nový partner v Partners

17. 9. 2021 | Martin Vlnas | 11 komentářů

Už se nestresuju, říká nový partner v Partners

Když David Kundrt v roce 2007 začínal v Partners, bylo finanční poradenství v plenkách. Tak jako jeho kariéra. Teď po čtrnácti letech se z něj stal partner společnosti. Jak se během... celý článek

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.