Podvod v datových schránkách. Nic neplaťte, varuje úřad

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 11:49 aktualizováno 18. 5. 2020 13:34 | 1 komentář
Podvod v datových schránkách. Nic neplaťte, varuje úřad

Zdroj: Shutterstock

Český statistický úřad a Ministerstvo financí varují podnikatele před výzvami k zaplacení registrace firmy v Registru ekonomických subjektů ČR. Podvodná výzva může působit o to důvěryhodněji, že je posílána i prostřednictvím datových schránek.

„V současné době jsou prostřednictvím datové schránky p3evem5 zasílány výzvy k úhradě poplatku ve výši 1000 Kč za „vedení v registru“. Odesílatelem je soukromá společnost Registr subjektů s.r.o.,“ říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

„S tímto typem podvodné zprávy jsme se setkali poprvé,“ říká Adam Rözler z tiskového oddělení ministerstva vnitra, pod které datové schránky spadají. Případ už podle Rözler vyšetřuje policie.

„Prosíme uživatele, aby na tyto podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách nereagovali. V případě pochybností prosím kontaktujte informační servis Českého statistického úřadu, ať již telefonicky či e-mailem,“ upozorňuje mluvčí úřadu Jan Cieslar.

„K hromadnému rozesílání došlo zejména během víkendu, což nám potvrzují i podnikatelé, které se v této věci na ČSÚ od té doby obracejí," dodává Cieslar.

Statistický úřad spravuje oficiální Registr ekonomických subjektů. Zápis do něj není zpoplatněn, stejně jako jejich aktualizace, kterou si statistici zajišťují sami.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Služba Registr Ekonomických Subjektů ČR naopak rozesílá poštovní datové zprávy, ve kterých uživatele vyzývá k úhradě poplatku 1000 Kč za evidenci ve svém rejstříku. Rejstřík funguje na webu rescr.cz. Podezřelá je už sama společnost Registr subjektů s.r.o., která rejstřík provozuje, upozorňuje web Lupa.cz. Podle obchodního rejstříku má jediného majitele, kterým má být Raúl Montenegro Mazas s adresou v Panamě. Využila i toho, že v době nouzového stavu šlo poštovní datové zprávy posílat bezplatně.

Ministerstvo vnitra už zhruba před týdnem upozonilo na to, že v datových schránkách proudí spamy a lidé by měli být ostražití. Tehdy se jednalo o rozesílání desítek tisíc potenciálně škodlivých poštovních datových zpráv s nevyžádanou přílohou.

„Nejednalo se o napadení systému datových schránek, který je silně bezpečnostně zabezpečen, ale o dílčí rozesílání škodlivých zpráv,“ říká Klára Dlubalová, mluvčí ministerstva vnitra. Odesílání potenciálně škodlivých poštovních datových zpráv bylo podle ní okamžitě zablokováno a věc začaly řešit „příslušné orgány“.

Za zasílání nevyžádaných obchodních či jiných obtěžujících sdělení hrozí fyzickým osobám pokuta až do výše 10 tisíc korun. Podnikajícím fyzickým či právnickým osobámdokonce až do výše 10 milionů korun.

Podvod z datové schránky:

Zdroj: Ministerstvo financí

Náhled na podvodnou zprávu z datové schránky.


V síti:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.