Exekuce prodejem movitých věcí dlužníka
Do letošního 30. června zásadně nebude prováděna exekuce prodejem movitých věcí dlužníka v dražbě. Úleva platí od 24. dubna.
Výjimkou jsou takzvané přednostní pohledávky – tedy exekuce k vymožení dlužného výživného, náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví nebo náhrady újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. K jejich omezení tedy nedochází.
Dál lze také provést exekuci, pokud si to sám dlužník přeje a sdělí to exekutorovi nebo soudu. Proč by to dělal? Třeba proto, že už se dluhů chce zbavit, se soupisem svých věcí a jejich prodejem v exekuci počítal a nechce už exekuci prodlužovat.
Exekuce prodejem nemovitosti dlužníka
Do 30. června 2020 také nelze provést exekuci prodejem nemovité věci (domu či bytu), v níž má dlužník místo trvalého pobytu.
Ani v tomto případě ochrana neplatí, jestliže jde o vymožení pohledávek výživného, náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví nebo úmyslnými trestnými činy.
A také tuto exekuci lze dál provést, pokud si to sám dlužník přeje a sdělí to exekutorovi nebo soudu.
Vedle této dočasné ochrany dochází k trvalé změně, která má chránit dlužníka, aby nepřišel o své vlastnické bydlení:
Exekuce prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt, bude zastavena, pokud výše pohledávek oprávněných věřitelů k okamžiku zahájení dražebního jednání nepřesahuje 100 000 Kč bez takzvaného příslušenství (úroky, úroky z prodlení a náklady spojené s uplatněním pohledávky). Jde o výrazné zvýšení oproti dřívějšku, kdy tato částka dosahovala jen 30 000 Kč.
Ukážeme si to na příkladu exekuce kvůli nesplacené půjčce ve výši 50 000 Kč a kvůli náhradě škody ve výši 20 000 Kč, která nebyla způsobena trestným činem. K prvnímu dluhu narostly samotné úroky třeba na 60 000 Kč, k druhému na 4000 Kč. Přestože je celkem vymáháno 134 000 Kč, k dražbě nemovitosti nedojde, protože jistina (základ) dluhů (bez příslušenství) činí jenom 70 000 Kč.
Výjimkou jsou opět pohledávky výživného, náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví či trestným činem, a také situace, kdy by to odporovalo dobrým mravům. Pak taková ochrana neplatí a dlužník může přijít o vlastní bydlení kvůli nižším dluhům než 100 000 Kč.
Vyšší ochrana drobných úspor
Exekutor standardně nesmí strhnout dlužníkovi z účtu peníze ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce, tedy 7720 Kč. Dočasně – od 24. dubna do 31. prosince 2020 – však nemůže být zabavena částka ve výši čtyřnásobku životního minima jednotlivce, tedy 15 440 Kč.
Ochrana před exekucí prostřednictvím takzvaného přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu je tedy delší než ochrana majetku dlužníka, o níž jsme si napsali na předchozích řádcích.
Pokud má dlužník u jednoho peněžního ústavu více účtů, použije se zmíněná ochrana pouze pro jeden z nich. Zůstatky na více účtech (u stejné banky či záložny) se pro účely omezení exekuce nesčítají.
Exekuci také nepodléhá kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečné činné, vyplácený v souvislosti s krizovými opatřeními.
Zvýšení nezabavitelného minima
Ještě před koronavirovou krizí schválila vláda zvýšení nezabavitelného minima, které musí vždy zůstat dlužníkovi bez ohledu na výši dluhů a počet exekucí. Dlužníkům tak zůstane víc peněz.
První změna se projeví v dubnové mzdě, vyplácené v květnu. Jde o důsledek zvýšení životního minima, z něhož se nezabavitelné minimum počítá.
Nezabavitelná částka na samotného povinného dlužníka činí nově 6908 Kč, tedy o 300 Kč více než předtím. Nezabavitelná částka na každou vyživovanou osobu se zvýšila na 1727 Kč (o 75 Kč více než dosud). Tato částka se počítá na manžela či manželku, i když mají samostatný příjem, na vyživované děti a další osoby, kterým dlužník poskytuje výživu – výjimkou je dítě, pro jehož výživné se srážka ze mzdy provádí.
Další zvýšení přijde počínaje mzdou za červenec, vyplácené v srpnu. Změní se totiž vzoreček pro výpočet nezabavitelného minima. Základní částka na dlužníka stoupne na 7771,50 Kč a na vyživovanou osobu na 2590,50 Kč.
Praktické dopady si ukážeme na příkladu ženatého zaměstnance, který má jedno dítě, a pobírá mzdu ve výši 31 000 Kč čistého, na kterou je nařízena exekuce pro nesplacenou půjčku:
- Dlužníkovi a jeho rodině dosud zůstávalo 23 128 Kč, zatímco věřiteli připadalo z dlužníkovy čisté mzdy 7872 Kč.
- Od květnové výplaty (mzdy za duben) dlužníkovi zůstává při nezměněné výši čisté mzdy 24 121 Kč. Věřitel už dostane jenom 6879 Kč, tedy o 993 Kč méně.
- Od srpnové výplaty (mzdy za červenec) zůstane dlužníkovi 24 985 Kč. Na věřitele zbyde jen 6015 Kč, tedy o 1857 Kč méně než ze mzdy za leden, únor a březen.
- Další zvýšení nezabavitelného minima pak lze očekávat k 1. lednu 2021, které se projeví v únoru při zúčtování mzdy za leden.
Srážky ze mzdy |
| za leden až březen 2020 | za duben až červen 2020 | za červenec až prosinec 2020 |
Nezabavitelná částka na povinného dlužníka | 6680 Kč | 6908 Kč | 7771,50 Kč |
Nezabavitelná částka na vyživovanou osobu | 1652 Kč | 1727 Kč | 2590,50 Kč |
Terezie Nývltová Vojáčková
Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem