ANO je pokračování ODS jinými prostředky

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 30. 11. 2018 | 8 komentářů
Rozdíly mezi nejsilnější vládní a nejsilnější opoziční stranou jsou víc symbolické než ideologické.
ANO je pokračování ODS jinými prostředky

V časech každotýdenních protivládních demonstrací přerůstají řeči o „rozdělené společnosti“ do řečí o „studené občanské válce“. Takový patos nám brání vidět, kolik společného toho vlastně mají ANO a ODS, která na antibabišovské rétorice postavila své úspěšné kampaně do Sněmovny i do obecních zastupitelstev.

Dvě nejsilnější strany jsou přes dílčí rozdíly pokračovatelem myšlenkového proudu, který se táhne od „rozumnějších“ normalizačních komunistů přes devadesátá léta do současnosti, a který slibuje „prostě zařídit“ úspěch společného podniku, když jeho provoz nebude narušovat zbytečné žvanění. (Jeden bývalý předseda Zelených, který byl šikovnějším glosátorem než politikem, ten proud pojmenoval „technokratické kontinuum“.)

Vašku, ty jsi nejlepší

Nejdřív historická vsuvka. Kritici ANO vyčítají, že jde o stranu nedemokratickou, řízenou shora autoritativním, charismatickým vůdcem. Mají naprostou pravdu. Není to ale první taková strana, která v porevolučním Česku sbírala mezi čtvrtinou a třetinou hlasů a úřadovala v několika vládách po sobě. To byla právě ODS. Václav Klaus neměl v první volbě předsedy po založení strany na jaře 1991 protikandidáta a uspěl poměrem 220 ku 9 hlasům. Poprvé se mu někdo postavil až po šesti a půl letech: Klaus tenkrát v prosinci 1997 porazil Jana Rumla poměrem 227 ku 73 delegátům a Ruml s ostatními rebely ODS opustil. Klaus zůstal předsedou dalších pět let, protikandidatuře už nikdy nečelil.

Pokud si chcete připomenout, jakých rozměrů v devadesátých letech dosahoval kult Klausovy osobnosti, podívejte se, jak ho v roce 1996 v šatně vítali zlatí hokejisté. Necelý měsíc před parlamentními volbami (!) hráči národní reprezentace (!) sborově zpívají premiérovi (!): „Vašku, ty jsi nejlepší, ty umíš nejlíp počítat. Ty máš všechno v malíku, jsi nejlepší z Vašíků. […] Ty jsi tu náš generál, my jsme tady zbytečný.“ Teprv potom (nejde o sestřih) následuje skromnější děkovačka trenérovi. Ani ty nejdevótnější projevy servility k Andreji Babišovi (připomeňme slova Radmily Kleslové o „velkém tvrdém“ manažerovi) nedosahují takové úrovně trapnosti. Je nepředstavitelné, že by dnes takovouhle tupou oddanost prokazoval Babišovi kterýkoliv národní tým. A nebyl to ojedinělý úlet: nakolik byla česká společnost zhypnotizovaná nadějí, co všechno nejlepší počtář zařídí, připomíná třeba film Igora Chauna Léčba Klausem.

Co je dobré pro byznys, je dobré pro republiku

Fast forward do současnosti. Nejsilnější vládní a nejsilnější opoziční strana si spolu víc než s ostatními sedmi sněmovními subjekty rozumějí v jedné věci: že je vrcholnou hodnotou ekonomický úspěch. ANO na něm od začátku zakládá svůj marketing: úspěšný podnikatel vstupuje do politiky, aby stát řídil jako firmu; samozřejmě se předpokládá, že taky úspěšnou. Skutečný úspěch člověk přitom může zažít jenom v soukromé sféře, ne ve veřejné správě, nezisku nebo při péči o blízké a dobrovolničení. Jen v soukromé sféře se opravdu maká – jen tam se tvoří něco, co se dá prodat ostatním. Občanská společnost je se svým věčným kverulantstvím ekologů a feministek převážně zátěží na těžké cestě k úspěchu. Právě k němu by taky mělo vést vzdělání, přinejmenším na veřejných školách: k vyšší uplatnitelnosti na trhu práce. Ta potěší firmy, a co potěší firmy, to je přece dobré pro nás pro všechny. V tomhle všem se ANO potkává s ODS. Díky většímu důrazu ANO na (některá) sociální témata se snad dá říct, že zatímco ODS je strana pro ty, kteří si připadají úspěšní, ANO se obrací k těm, kteří by úspěšní být chtěli.

Na úspěchu samotném není nic špatného a těžko si představit stranu, která by neslibovala úspěšnou zemi plnou úspěšných lidí. Obvykle si ale na fangli vystrčí něco jiného. Piráti transparentnost a veřejnou participaci, lidovci tradice, TOP 09 buržoazní étos slušnosti a tolerance, sociální demokrati společenskou soudržnost, SPD přímou demokracii, Zelení ochranu životního prostředí.

Pravda, ODS často napadá ANO z pozice pravicově pojímané svobody: necpěte se tolik do soukromého podnikání a míň přerozdělujete. Znovu zavzpomínejme: EET není prvním nástrojem nonstop digitálního dohledu nad soukromým sektorem. Vláda Petra Nečase odpověděla na metanolovou tragédii povinným instalováním online kamer do lihovarů. Než bylo Čapí hnízdo, měli jsme Rybu domácí v režii ministrů zemědělství za ODS; 178 milionů korun převážně z eurodotací, na kterých vydělal leckdo, jen ne rybáři. Rétorika jak z Hayeka je jedna věc, reálpolitika druhá.

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná


Kdo proti komu

Nedopouštím se tohohle whataboutismu proto, abych obviňoval demonstranty z pokrytectví ani abych přesvědčoval, že jsou ODS a ANO dvě strupatá ramena stejného ďábla. Ani jedna z těch dvou stran přinejmenším nepatří k tomu nejšílenějšímu, co v prostoru bývalého východního bloku po devětaosmdesátém vzniklo. A rozdílný pohled na věci symbolického významu – tedy jestli může mít spolupracovník StB moc výkonnou, nebo „jenom“ ekonomickou – může pořád být dobrým důvodem k obsazení náměstí.

Budoval jsem si půdu pro pár poznámek:

Za prvé, pokud je vám čtyřicet plus, existuje zhruba třetinová pravděpodobnost, že jste v devadesátých letech volili ODS, přes všechny skandály a přes zpětně neuvěřitelný kult jejího zakladatele. Jestliže dnes nechápete, jak může být třetina lidí tak zhypnotizovaná, že podporuje Andreje Babiše, podstatný díl odpovědi máte v takovém případě zasunutý někde ve svých vzpomínkách.

Za druhé, že je ANO strana řízená autoritativně shora, ještě neznamená, že to tak musí zůstat napořád.

Za třetí a především: pokud připustíme, že je střet ANO a ODS spíš symbolický než hluboce hodnotový, může být podnětnější mluvit o společnosti rozdělené ne do táborů příznivců ANO a ODS, ale do táborů příznivců ANO a ODS a těch ostatních. Dělící čárou – stále samozřejmě jen jednou z několika – je pak pohled na to, jestli má být politik hlavně manažer, který v oboustranně zajišťovaném klidu na práci zařizuje občanům nové kilometry dálnic, nebo jestli se po něm chce i šíření jiných ideálů, než je efektivita.

Fotka: AFP Photo Mike Persson / Profimedia.cz

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 11. 2018 7:25

Neuvěřitelný blábol míchají dohromady účelové poskládáná tvrzení autora, aby dosáhl svého cíle tj. hodit špínu na ODS.

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 12. 2018 13:40, Josef

Na Modre straky nikdo kydat nemusi, Modre straky si na sebe nakydaly za tech vice nez 20let jak na celostatni, tak na komunalni urovni samy az dost. Spis me desi, jak kratkou pamet melo tech 10% volicu pri poslednich volbach! Vcele se slizssssskym hadem Fialou jsou to opet nevolitelne Modre straky. To, ze stare vazby s kmotry neprerusily, dokazuje posledni pripad starosty Nwelatiho a jeho hodinove setkani s Rittigem!!!

Zobrazit celé vlákno

-40
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

andrej babiš, ano, ods, václav klaus

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Raiffeisenbank dočasně odpustí poplatek za online směnárnu

Služba Směnárna, která je součástí mobilního bankovnictví Raiffeisenbank, bude během června zdarma. Standardně za ni banka účtuje paušální poplatek 39 korun měsíčně.

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

1. 6. 2023 | Petr Kučera

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 1. června, a potrvá do 30. září. 

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

31. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Lidl prodlouží otevírací dobu. Kde si nakoupíte déle?

Od 1. června prodlouží obchodní řetězec Lidl otevírací dobu u více než 250 z celkem 316 prodejen. Zdůvodňuje to tím, že zájem o nakupování v pozdějších denních až nočních hodinách roste.  celý článek

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

31. 5. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo doplatí na zrušení kolků? Ten, kdo žije v hotovosti

Kolkové známky, kterými se dají hradit správní poplatky, mají skončit. Je to sice obstarožní, velmi nedigitální nástroj, ale dobře s ním můžou úřadům platit i lidi, co nechtějí používat... celý článek

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

30. 5. 2023 | Olga Skalková

Co ještě dokáže vaše karta? Blíží se další inovace

V placení mobilem v kamenných obchodech jsou Češi jedničkou v Evropě. Teď se Visa chce zaměřit na platby v e-shopech. Velkým tématem v bankách je i přechod na virtuální karty. „Řekl... celý článek

Partners Financial Services