Jak mají otevřeno obchody ve svátek 28. září
26. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Ve čtvrtek 28. září oslavíme Den české státnosti a připomeneme si zemského patrona svatého Václava. Jaká bude otevírací doba obchodů?
Pokud jde o tuzemské hory, ceny skipassů zůstávají na stejné úrovni jako loni. Asociace horských středisek porovnala ceny permanentek v pětadvacítce největších skiareálů v Česku: průměrná cena skipassu na jeden den v hlavní sezóně dělá zhruba 580 korun pro dospělé, dětská permanentka přijde přibližně na 410 korun. Oproti loňsku skipassy podražily o deset korun.
Ceny se samozřejmě liší v závislosti na lyžařském středisku. Nejdráž vychází lyžovačka v Krkonoších, následuje Klínovec. Ceny sedmidenních permanentek pro dospělé zde začínají na čtyřech tisících korunách. Ještě o dva tisíce korun dráž vyjde lyžování ve Vysokých i Nízkých Tatrách na Slovensku. Ceny skipassů ve vybraných českých i slovenských střediscích si můžete projít v našem přehledu. Kromě toho jsme se podívali také na ceny ubytování.
Zapálení lyžaři můžou využít celosezónní permanentku, která platí ve třiadvaceti tuzemských skiareálech. Dospělého vyjde na jedenáct tisíc korun, juniory (od 12 do 18 let) na devět tisíc korun, děti od 6 do 12 let ještě o tisícovku levněji a senioři nad 63 let za celosezónní skipass zaplatí devět tisíc korun.
Cenu permanentky kromě počtu dní strávených na svahu ovlivní také termín, ve kterém se na zimní dovolenou vydáte. Zatímco některá střediska tradičně rozlišují pouze mezi vedlejší a hlavní sezónou, jinde narazíte na vedlejší, standardní a top sezónu. Top sezóna bývá nejčastěji mezi Štědrým dnem a Novým rokem, někde jako top sezónu označují období od konce ledna do začátku března. Většina provozovatelů skiareálů také rozlišuje mezi skipassy pro dospělé a děti, někde najdete i kategorii junior či senior.
Pro porovnání jsme vybrali sedmidenní skipassy. Ty ovšem nenabízejí zdaleka všechny areály, někde dělá maximum šest dní.
Skiareál Klínovec | Skiareál Špičák | SkiResort Černá hora – Pec |
Klínovec, největší lyžařský areál v Krušných horách, nabízí celkem osmnáct kilometrů sjezdovek, nejdelší měří 2950 metrů. Vícedenní skipass lze pořídit minimálně na jeden a půl dne, maximálně na sedm dní. Krom toho najdete v nabídce také skipass 5 ze 7, který platí sedm dní od zakoupení a je jedno, kterých pět dní lyžováním strávíte. Děti do šestli let jezdí na Klínovci zdarma.
Cena sedmidenních skipassů:
Tip: Skiareál Klínovec nabízí také rodinné skipasy. Varianta 2 dospělí a 2 děti přijde na 13 080 korun, rodiče s jedním dítětem zaplatí 10 070 korun.
SkiAreál Dolní Morava | Skiareál Ještěd | Ski centrum Říčky | Ski Bílá |
Lyžařský areál Dolní Morava v Jeseníkách nabízí 7 sjezdovek v celkové délce 9 a půl kilometru. Ceny jsou stejné přes celou zimní sezónu. Děti do šesti let platí jednorázovou cenu 50 korun za všechny druhy skipassů.
Sedmidenní skipass:
Tip: Rodinné jízdné lze zakoupit pouze na jeden den. Varianta 2+1 přijde na 1600 korun (za týden tedy 11 200 Kč), varianta 2+2 na 1950 korun (za týden na 13 650 korun).
Vysoké Tatry | Jasná Nízké Tatry | Malá Fatra | Velká Fatra |
Ve Vysokých Tatrách si lyžaři zajezdí ve třech střediscích: Tatranské Lomnici, Starém Smokovci a Štrbském Plese. Celkem je zde k dispozici 24 kilometrů sjezdovek. Ve všech třech střediscích platí stejný skipass. Hlavní sezóna zde probíhá celou zimu – od 26. prosince do 3. dubna. Cena skipassu se odvíjí od způsobu nákupu – pokud si permici pořídáte online v e-shopu GOPASS nejméně tři dny předem, můžete oproti ceně na pokladně ušetřit až 40 eur. K tomu je ovšem potřeba ještě GOPASS karta, na kterou se vám skipass nahraje. Plastová kartička přijde na 50 korun a lze ji pořídit i v Česku – konkrétně zde. Poté, co si kartu online objednáte, měla by do čtrnácti dní dorazit poštou. Vícedenní skipassy zde nabízí maximálně na šest dní – kdo chce lyžovat sedm, musí si ještě jeden den přikoupit. Děti do šesti let za jízdné neplatí.
Skipass 7 dní na pokladně:
Skipass na 7 dní online:
Tip: Kartu GOPASS lze využít i při nákupu zlevněné permanentky v Česku, konkrétně ve Špindlerově mlýně.
Pokud nemáte vlastní chalupu, patrně se budete muset poohlédnout po vhodném penzionu, hotelu nebo apartmánu. Volné pokoje lze vyhledávat například na portálu Booking.com. Jak na to, poradí náš starší článek.
Cena za ubytování se vedle počtu osobu, typu hotelu či penzionu odvíjí také od jeho umístění. Čím blíž lyžařskému areálu budete, tím víc za hotel zaplatíte. Cena samozřejmě záleží i na tom, jak vysoké nároky na ubytování máte a jaké vybavení preferujete. V našem přehledu jsme se podívali na nejnižší částky za pokoj a noc v hlavní sezóně (konkrétně první únorový týden). Další preferencí byla vzdálenost od sjezdovky maximálně deset kilometrů. V tabulce najdete nejnižší cenu za rodinný pokoj (2 dospělí + 2 děti ve věku 8 a 10 let) a dvoulůžkový pokoj.
Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete si ho u nás i obejdnat. Stačí říct, jakým způsobem byste ho nejraději kupovali: chcete ho objednat přes počítač, s přítelem na telefonu, nebo si pro něj chcete dojít osobně.
Zdroj: srovnávač cen hotelů Trivago.cz
Pokud si pro zimní dovolenou na horách vyberete Česko, odpadne vám starost se sjednáváním cestovního pojištění. Karamboly na sjezdovce, které si vyžádají lékařské ošetření, se samozřejmě klasicky hradí ze zdravotního pojištění. Pokud vyrážíte na hory často nebo se aktivně věnujete sportům, při kterých hrozí riziko úrazu, můžete popřemýšlet o úrazové pojistce. Dobře si ovšem rozmyslete, jak pojistku nastavíte. Úraz na sjezdovce nutně neznamená, že pojišťovna bude platit. Záleží, zda máte v pojistné smlouvě sjednané takzvané denní odškodné úrazu. V opačném případě totiž většina pojišťoven plní, jen pokud úraz zanechá trvalé následky.
Podrobněji jsme se úrazovým pojistkám věnovali zde:
Pojišťovna UNIQA nabízí také krátkodobé úrazové pojištění. Krátkodobou úrazovou pojistku lze sjednat minimálně na 2 a maximálně na 31 dní, pojištěncem ale musí být osoba starší 15 let a zároveň mladší než 60 let. Pojistka se vždy sjednává na provozování určitého sportu. Když tedy pojištění uzavřete na lyžovačku a k úrazu čistě teoreticky dojde na kole, pojišťovna platit nebude.
Pojistku lze sjednat pro případ smrti, trvalých následků úrazu, denního odškodného či odškodného za pobyt v nemocnici. Právě na rozsahu pojistných rizik a pojistných limitech závisí cena pojištění. Varianta bez denního odškodného za úraz přijde na 315 korun za 7 dní. Balíček s denním odškodným za úraz na 504 korun. Nezávaznou online kalkulaci pojištění lze provést na webu pojišťovny.
Jestliže se letos vydáte na Slovensko, nezapomeňte na dálniční známku. Koupíte ji například na slovenských benzínkách nebo na eznamka.sk. Desetidenní dálniční známka přijde na 10 eur, měsíční stojí 14 eur.
Ani při cestách na Slovensko ale není cestovní pojištění nutností – v rámci zdravotního pojištění, které se v Česku platí povinně, vzniká nárok na nezbytné ošetření v jakémkoliv státu Evropské unie. U lékaře v zahraniční se stačí prokázat modrou kartičkou pojištěnce, takzvaným EHIC neboli Evropským průkazem zdravotního pojištění. Ovšem pozor: bezplatně vás ošetří pouze ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních. Zároveň platí, že pokud místní pacienti hradí spoluúčast, budete ji muset zaplatit i vy.
Sdílejte článek, než ho smažem