Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou
22. 9. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Přesvědčí vás k přestupu peněžní benefity a bonusy, které zdravotní pojišťovny dávají svým klientům? Máme jejich aktuální přehled.
Pokles hodnoty vozu v čase, spotřeba paliva, náklady na údržbu a opravy, cena náhradních dílů a jejich životnost, cena pneumatik, pojištění, dálniční poplatky a mnoho dalších položek. S tím vším by měl člověk kalkulovat, pokud chce mít správnou představu o tom, kolik peněz bude muset v nejbližší době vytáhnout z peněženky na provoz svého auta.
Jitis – Just in time in service. Do servisu v pravý čas.
Co nejpřesnější odhad TCO – budoucích výdajů je přitom klíčový hned v několika situacích, do kterých se motoristé běžně dostávají. Asi každý z nás už někdy přemýšlel nad tím, jestli má smysl cpát další peníze do auta, které nám stojí v garáži, nebo si radši koupit nové (nebo čerstvější secondhand). Informace o tom, kolikrát a kvůli čemu se budeme muset v dohledné době vydat do servisu, je proto k nezaplacení.
Platí to i ve chvíli, kdy si vybíráme ojetý vůz v autobazaru. V takovém případě je navíc důležité vědět, k jakým opravám a výměnám dílů už mělo u poptávaného auta v minulosti dojít. Porovnáním zanedbané údržby s účty za opravy či údaji v servisní knize lze získat představu, jestli předchozí majitel údržbu vozu nezanedbával.
Kapitola sama pro sebe je pak srovnání předpokládaných výdajů na provoz vlastního automobilu s autem sjednaným na operativní leasing. I tady je záhodno vědět, jak jsou v čase rozvržené budoucí náklady.
Detailní čísla jistě ocení i zaměstnanci, kteří využívají vlastní auto ke služebním cestám. U svého zaměstnavatele si za to můžou říct o cestovní náhrady, které se odvozují od najetých kilometrů. Odpověď na otázku, jestli se něco takového vůbec vyplatí, není jednoduchá a vyžaduje co nejpřesnější výpočty.
Výpočet (budoucích) provozních nákladů vozidla vám spočítá, kolik a kdy budete platit, pokud si pořídíte ojetý vůz.
Ve spolupráci se společností JiTiS CZ vám přinášíme exkluzivní kalkulačku, na které si můžete snadno spočítat provozní náklady svého vozidla. Výpočetní algoritmus pracuje s informacemi o více než dvaceti tisících typech osobních automobilů, které zahrnují miliony technických dat o opravách, náhradních dílech, opotřebení či reálné spotřebě, která se mnohdy značně liší od toho, co udává výrobce.
Do vyznačených kolonek stačí vyplnit značku a typ vozidla, jeho stáří, stav tachometru a odhadovanou cenu. Kalkulačka vám pak vypočítá náklady vozu TCO na příští dva roky při průměrném nájezdu zhruba 10 000 kilometrů ročně. Výsledek je přibližným odhadem provozních nákladů a obsahuje výdaje na palivo, maziva, údržbu, pneumatiky, opravy, náhradní díly, povinné pojištění, STK a vypočtený pokles ceny vozu. Zároveň se z dostupných statistik dozvíte, jaké potřebné servisní úkony budou vaše auto čekat v nejbližší době a kolik budou stát. A nebude chybět ani výčet oprav a výměn dílů, které již měly v minulosti proběhnout tzv. zanedbaná údržba. Všechny údaje si navíc můžete stáhnout ve formátu PDF do vašeho počítače.
Pokud chcete využít rozšířenou verzi kalkulačky – i ta je bezplatná –, budete po kliknutí na příslušné tlačítko přesměrováni přímo do aplikace na webu společnosti JiTiS CZ. V pokročilých výpočtech je možné zadat i plánovaný roční nájezd, minulé opravy, stav, velikost i opotřebení pneumatik, opotřebení dílů a celou řadu dalších osobních parametrů užívání. Dobrat se tak můžete k ještě detailnějším informacím o budoucích nákladech na provoz příslušného automobilu. Při budoucím prodeji vozu je pak možné si nechat vystavit i Certifikát provozních nákladů.
Některé webové portály pro prodej ojetých vozidel, například Slevocar dokonce TCO uvádějí, a umožňují tak rychlé posouzení nabízených vozidel i podle TCO – budoucích provozních nákladů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 5. 2017 15:04, Martin
Mě to taky pise: "Jejda něco se nám pokazilo", takže to nefunguje a je to na prd.
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.