Změna příjmení: Po svatbě, rozvodu i na přání. Jak na to

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 2. 9. 2015 | 71 komentářů
Změna příjmení. Jaké varianty máte po svatbě? Jak můžete jména kombinovat? Je pro dámy povinné přechylování? Jak se osvobodit od příjmení, které zbylo po rozvodu? A jak se zbavit jména, které se vám prostě nelíbí? A kolik za to? Odpovíme na všechno.
Změna příjmení: Po svatbě, rozvodu i na přání. Jak na to

Co se týče změny příjmení, nabízí český právní řád poměrně široké možnosti, nečekejte ale, že vám povolí všechno. Svatba není jediným důvodem k přejmenování, ale začneme u ní – nakonec, většinu z nás potká aspoň jednou za život. 

Když změna, tak pořádná!

Praštili jste do toho, změnili stav, měníte jméno. A co takhle změna bydlení? Třeba bude brzy o jednoho víc. Pomůžeme srovnat produkty, najít nejlepší nabídku a ušetřit.

Když si bere Plašil Tučkovou

Zvykem je, že nevěsta po obřadu přijímá ženichovo jméno. Naši figuranti, Plašil a Tučková, se tedy po svatbě jmenují Plašil a Plašilová. A stejné příjmení v budoucnu automaticky ponesou jejich děti.

Jde to ale i jinak. Ženich může přijmout jméno nevěsty: pak budou po svatbě oba Tučkovi. Stejně se budou jmenovat i děti.

Nebo se manželé dohodnou, že si po svatbě nechá každý původní příjmení, Tučková zůstane Tučkovou a Plašil Plašilem. Už před svatbou se ale musí rozhodnout a nahlásit, po kom se jednou budou jmenovat děti.

Jestli je vám líto staré příjmení opustit, ale zároveň byste rádi přijali i to partnerovo, je tu možnost příjmení zdvojit. Zdvojování má ale svůj řád. Původní příjmení se automaticky posouvá na druhou příčku; s pořadím hýbat nemůžete. A další podmínka: váš zákonný partner nebo partnerka se musí spokojit s příjmením jediným. Konkrétně: když se berou Tučková s Plašilem, můžou se po uzavření sňatku jmenovat buď Plašilová Tučková a Plašil, nebo Tučková a Tuček Plašil. V prvním případě budou děti Plašilovi, v druhém Tučkovi.

Pokud má jeden ze snoubenců zdvojené příjmení už před svatbou, můžou se partneři rozhodnout, že po obřadu budou toto zdvojené příjmení užívat oba. Žádný přívažek už k němu ale přidat nesmí. Možný počet příjmení je omezen na dvě. 

Do chomoutu chytře

Svatba je jistě velká romantika. Jenže než dojde na den D, musí se toho hodně zařídit. Šaty, prstýnky, úřady. Možná lepší zůstat svobodný. Nebo na to jít chytře s Peníze.cz

A máte vůbec propočítané, jestli se manželství vyplatí?

Když ženich nebo nevěsta už před svatbou užívá dvě příjmení (jedno může být pozůstatkem předchozího sňatku), má po veselce tři možnosti: nechá si původní jméno beze změn, přijme pouze partnerovo příjmení, nebo přijme nové příjmení a za ním bude uvádět jedno (libovolné) z původních.

A pozor na jednu formalitku: spojovník („pomlčku“) mezi příjmeními podle českého právního řádu užívat nesmíte. Alespoň ne oficiálně.

Zato je možné, aby žena užívala mužský tvar jména po manželovi. V našem případě by se tedy novomanželka jmenovala prostě Plašil, případně Plašil Tučková, kdyby chtěla obě jména. Aby jí matrika povolila užívání jména bez přechýlení na ženskou podobu, musí si o to při zápisu vzniku manželství požádat. Souhlas dostane automaticky, když jde o cizinku nebo ženu, která má (nebo v budoucnosti bude mít) trvalý pobyt v cizině. Případně ženu, jejíž manžel je cizinec. Nebo ženu jiné než české národnosti – a tady se otevírají možnosti pro všechny: národnost, tedy příslušnost k určitému národu, si člověk na základě vlastního rozhodnutí volí sám, dokonce můžete mít národnosti dvě a v průběhu života je měnit. Většinou ale stačí uvést, že se v budoucnu chystáte žít v cizině.

Po rozvodu: Tučkové a Plašilovi to nevyšlo

Když se rozvedete a z příjmení po bývalém partnerovi nebo partnerce se stane nechtěná památka, máte šest měsíců na to, abyste matričnímu úřadu oznámili, že se vracíte k příjmení, které jste měli před svatbou. Změny nastalé sňatkem se tak prostě zahladí, a aspoň co se příjmení týče, se vrátíte do původního stavu. Na matriku vezměte kromě průkazu totožnosti taky rodný list, oddací list a doklad o rozvodu.

Když půlroční lhůtu propásnete, ještě není všechno ztraceno. O návrat k původnímu příjmení můžete požádat i později. Počítejte ovšem se správním poplatkem ve výši sto korun českých.

Žádám o změnu. Co s sebou?

Až půjdete na matriku žádat o nové příjmení, nezapomeňte doma potřebné doklady:

 • rodný list
 • občanský průkaz nebo cestovní pas
 • vdaní a ženatí oddací list
 • rozvedení doklad o rozvodu
 • vdovec či vdova úmrtní list zákonného partnera

Anketa

Líbí se vám zdvojená příjmení typu Plašil Tučková?

Nevdávám se, nežením. Ale chci nové příjmení

Abyste mohli změnit příjmení, nemusíte do chomoutu vůbec lézt. Jestli je to jediný důvod, je zbytečné se brát. Přejmenovat se můžete i bez svatby. Na přání. Totéž platí, když se po svatbě rozmyslíte, a budete chtít zvolenou variantu nebo kombinaci jmen změnit.

Žádost je třeba podat na matrice příslušné podle místa bydliště. Na to, zda vám změnu příjmení povolí, má ve výsledku největší vliv dotyčná matrikářka nebo matrikář. Snazší to budete mít v případě, že je vaše původní jméno směšné nebo hanlivé. Nové příjmení pak pořídíte dokonce se slevou – správní poplatek dělá jen stokorunu. V jiných případech si chystejte tisícikorunu, a taky vysvětlení.

Tisíc korun za nové jméno sice není málo, ale pořád lepší než hradit veselku. Pokud tedy nezvolíte úspornou variantu svatby, jakou jsme na Peníze.cz popsali nedávno:

Jedním z legitimních důvodů pro změnu příjmení například je, pokud si partnera nechcete vzít kvůli dluhům, ovšem rádi byste v rodině měli všichni stejné jméno – třeba kvůli dětem. Rozumných vysvětlení se ale najde víc. U těch méně rozumných už bude záležet na ochotě a pochopení matričních úředníků. Většinou ale nakonec kývnou. 

Změna příjmení dítěte: Přísnější pravidla

Jestli chcete změnit příjmení dítěti, jsou pravidla přísnější. Úředníci se budou víc zabývat tím, co vás ke změně jména vede a jestli tím ratolesti nezpůsobíte újmu. Dítě starší patnácti let navíc s přejmenováním musí vyjádřit souhlas. Každopádně budete potřebovat i souhlas druhého rodiče.

Když s přejmenováním druhý rodič nesouhlasí, můžete se obrátit na soud, který posoudí, jestli je změna jména v zájmu dítěte.

Správní poplatek. Kolik dáte za nové jméno

Na stokorunu vás přejmenování přijde, když

 • je původní příjmení hanlivé, výstřední, směšné, zkomolené nebo cizojazyčné
 • když se vracíte k dřívějšímu příjmení
 • jde o změnu příjmení dítěte svěřeného do náhradní rodinné péče na příjmení poručníka nebo pěstouna, na společné příjmení poručníků nebo pěstounů anebo příjmení dohodnuté pro jejich vlastní děti, případně pokud poručníky nebo pěstouny jsou prarodiče nebo sourozenci rodičů nezletilých dětí

V ostatních případech si chystejte tisícikorunu. S několika výjimkami:

 • Za změnu příjmení manželů, rodičů nebo rodiče a jejich nezletilých dětí na společné příjmení se vybírá jen jeden poplatek za všechny.
 • Za změnu příjmení více nezletilých dětí téhož rodiče se vybírá také jen jeden poplatek.
 • Když se vrátíte k dřívějšímu příjmení do šesti měsíců po rozvodu, poplatek se neplatí.
 • Osvobozena od poplatku je také změna jména a příjmení v případě změny pohlaví.

O žádosti o přejmenování matrika rozhodne do třiceti dnů, ve zvlášť složitých případech do šedesáti dnů. Pokud kývne, úředničina nekončí. Na řadu přichází výměna dokladů:

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+270
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 71 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 10. 2015 13:46, Hana

Dobry den kolik budu platit za prijmeni po pritelovi na svadbu neni a chcem.se jmenovat stejne

+73
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 7. 2019 0:28, Derby

Málem jsem ztratil svého manžela, dokud mi můj přítel nedal číslo poslaného Boha, jeho jméno je dr.ologhodo, řekl mi, že můj manžel se ke mně vrátí, když budu schopen udělat vše, co se dr.ologhodo zeptal ale já jsem pochyboval, ale později jsem se rozhodl, že to zkusím, a zavolal jsem mu a všechno mu vysvětlil a řekl mi, že vidíme, co dokáže. Včera jsem měl telefonát a zkontroloval, kdo to je, hle, byl to můj milý manžel, který mě zavolal, abych ho vyzvedl z letiště.
Teď jsem tak šťastný a tak vděčný. Pokud víte, že procházíte stejným problémem, obraťte se na něj na e-mailu na adrese dr.ologhodospellwork@gmail.com nebo na jeho adrese 2348156911977

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (71 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Svatba v zahraničí: Jak na to, aby platila i u nás

27. 7. 2015 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Svatba v zahraničí: Jak na to, aby platila i u nás

Když si dva chtějí říct ano v cizině, čeká je vedle zahraničního dobrodružství a romantiky taky slušná dávka úředničiny. Máme praktického průvodce pro všechny, kdo zvažují, že do toho... celý článek

Ztráta, odcizení nebo zničení dokladů: podrobný návod, jak postupovat

27. 5. 2013 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Ztráta, odcizení nebo zničení dokladů: podrobný návod, jak postupovat

Ztratit, nebo najít peněženku? Ukrást ji, nebo o ni být okraden? Víte, že do maléru vás můžou přivést všechny čtyři varianty. Pro ty, kteří o peněženku i s doklady přijdou nebo kteří... celý článek

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

30. 8. 2012 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Svatba, nebo život na psí knížku? Co se víc vyplatí?

Život v manželství, nebo na psí knížku? Pojďme si propočítat, přepočítat a prověřit, jaké finanční výhody a úskalí cesta životem v jednom či druhém provedení skýtá.

Kolik stojí milenka? A vyplatí se?

27. 8. 2012 | Michal Chleboun | 20 komentářů

Kolik stojí milenka? A vyplatí se?

Pořídili jste si nebo si v nejbližší době hodláte pořídit milenku? Pokud ještě náhodou zkušenost z paralelního vztahu nemáte, měli byste vědět, co vás z finančního hlediska čeká.

Předmanželská smlouva. Zabiják romantiky, nebo jisticí lano?

12. 9. 2011 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Předmanželská smlouva. Zabiják romantiky, nebo jisticí lano?

Kostel. Právě si řekli ano. On že si bere ji, ona že jeho. Střih. Soudní síň. On že si bere auto, ona že děti, on bere sedačku a ona taky že bere sedačku. Právě si říkají ne a ne a... celý článek

Partners Financial Services