Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Svatba v zahraničí: Jak na to, aby platila i u nás

| rubrika: Jak na to | 27. 7. 2015 | 17 komentářů
Když si dva chtějí říct ano v cizině, čeká je vedle zahraničního dobrodružství a romantiky taky slušná dávka úředničiny. Máme praktického průvodce pro všechny, kdo zvažují, že do toho praští za hranicemi.

Obecnou radu nikdy nenapasujete na všechny reálné varianty. Záleží hlavně, v jaké zemi a na jakém místě se chystáte manželství uzavřít. Snáz to půjde v Evropské unii, obtížněji v zapadlé exotice.

Ve všech případech ale platí, že zatímco forma a pravidla uzavírání sňatku – náležitosti obřadu, potřebné dokumenty a tak dál – se řídí právními přepisy země, kde obřad probíhá, vaše způsobilost uzavřít manželství a podmínky jeho platnosti se posuzují podle českého právního řádu.

Jestli vám jde jen o zážitek a rituál, vezmete se v Las Vegas během deseti minut. Jestli chcete, aby svatba v Las Vegas později platila i v Česku, budete se muset chystat déle – splnit běžný postup spojený s uzavíráním sňatku v zahraničí a nechat se oddat od člověka, který k tomu má ve Spojených státech oprávnění. Totéž samozřejmě platí pro všechny ostatní cizokrajné svatební destinace.

Nejdřív se ptejte

Nejdřív byste měli kontaktovat úřad, před kterým chcete sňatek uzavřít – což znamená úřad ve vaší vysněné svatební lokalitě. Konkrétně příslušné matriční úředníky. Ti by vás měli informovat, jaké doklady a náležitosti budete k obřadu potřebovat – v souladu s právním řádem daného státu. První užitečné informace můžete najít třeba na webu města, kde byste rádi veselku. Případně se s žádostí o radu zkuste obrátit na ambasádu cílového státu u nás. Nebo alternativně na českou ambasádu v cílové zemi. Hodně pomoct může i zvláštní matrika v Brně, která má pozdější uznávání svateb uzavřených za hranicemi jako jediná v zemi na starost.

V Česku – například na Ministerstvu zahraničních věcí nebo zvláštní matrice v Brně – také pro jistotu ověřte, jestli sňatek, který jste si naplánovali, český stát později uzná.

Tip!

S agenturou dráž – ale snáz

Na organizaci a zjišťování svateb v cizině se u nás specializuje řada svatebních a cestovních agentur. Za služby jim samozřejmě zaplatíte, ale úřadování vám usnadní – minimálně včas a přesně řeknou, jaké dokumenty si nachystat a leccos dojednají za vás. Mimořádně jejich služby ocení snoubenci, kteří nejsou úplně dobře jazykově vybaveni. Agentury nabízejí celé balíčky, v jejichž rámci organizují zahraniční svatby na klíč.

V mimořádných případech vás v cizině oddají i na místním zastupitelském úřadu České republiky – třeba, když v zahraničí pobýváte dlouhodobě nebo ze zdravotních důvodů nemůžete odcestovat domů. Na možnost obřadu na konzulátě se ale můžete zkusit zeptat vždycky. Průběh je jednodušší. A domluvíte se česky.

Propojeno!

Omlouváme se, jestli vás vytrhujeme z krásného snění, leč... Statistika je neúprosná: krachem u nás končí každé druhé manželství. Cesta z chomoutu není zdarma. Přečtěte si, co vás na ní čeká. A hlavně – kolik může jízdenka na svobodu stát.

Příští stanice rozvod: Kolik stojí jízdenka na svobodu

Jaké doklady chystat

Místní úřady si od vás obvykle vyžádají následující sadu dokumentů:

  • rodné listy
  • potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství, vydané českou matrikou (případně českou ambasádou)
  • kopie strany pasu s fotkou (měl by být platný ještě šest měsíců po návratu z ciziny)
  • potvrzení o rozvodu – v případě, že některý ze snoubenců do manželství vstoupil už dřív
  • u vdovy nebo vdovce také úmrtní list bývalého partnera, případně i dřívější oddací list

Doklady by měly být stvrzeny apostilou – tedy doložkou, která prokazuje ověření podpisu a otisku razítka na listině za účelem jejího použití v zahraničí. Získáte ji na Ministerstvu zahraničí. Na ministerstvo si musíte přinést kolkové známky (na každý dokument stokorunovou), které pořídíte na každé poště.

Ale pozor, apostilu lze uplatnit pouze v zemích, které jsou členy Haagské úmluvy. Tu podepsalo přes devadesát států. Z běžně navštěvovaných zemí na seznamu chybí například Egypt. Když s apostilou nevystačíte, je třeba takzvaná superlegalizace dokumentu – což je v podstatě systém dvojího ověření: na našem Ministerstvu zahraničí a ještě na tuzemském zastupitelském úřadu země, do které se chystáte.

Dokumenty potvrzené apostilou nebo superlegalizací pak nechte přeložit soudním překladatelem do angličtiny nebo úředního jazyka státu, kde se budete brát.

Místní matriční úřady si od vás nejspíš doklady vyžádají písemně už v předstihu – posíláte kopie, originály přivezete později osobně. Počítejte také se správním poplatkem za uzavření sňatku, ceny jsou různé; obvykle se v přepočtu na koruny vyšplhá na tisícikoruny, někde na nižší desetitisíce. Další výdaje se budou odvíjet od toho, jak velké nároky budete na svůj svatební den klást. Což ostatně platí i pro veselku u nás. Řada hotelů, destinací a agentur nabízí celé svatební balíčky.

Cestovní pojištění: Mějte to srovnané

Nemusíte na sobě šetřit, a přesto můžete ušetřit. Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete si ho u nás i objednat. Stačí říct, jakým způsobem byste ho nejraději kupovali, jestli ho chcete nakoupit přes počítač, probrat s přítelem na telefonu, nebo si pro něj chcete dojít osobně.

Po obřadu: Jízda na šimlovi pokračuje

Střih. Snad nám prominete, že vynecháme to nejzajímavější. Důvod a cíl, pro který se celé byrokratické mašinérii vystavujete, čili zahraničí obřad sám. Ten necháme vám a svatebním fotografiím.

Každopádně po svatebním veselí naberte dech, úředničina nekončí.

Po obřadu obdržíte oddací list (nebo alternativní dokument podle místního práva). Opět na něj budete potřebovat apostilu – tentokrát vystavenou místními úřady. Takže v první fázi bude třeba zjistit, který úřad v zemi je oprávněn apostilou stvrzovat – obvykle sídlí v hlavním městě.

Když se jedná o zemi, která není členem Haagské úmluvy, apostila, jak už víte, nestačí; budete muset dokument superlegalizovat – u místního ministerstva zahraničí a následně místního zastupitelského úřadu České republiky.

Jestli vám na svatbě svědčil někdo z místních, poznamenejte si před odjezdem také základní údaje o něm – jméno, adresu, datum narození… Je možné, že je později bude žádat česká matrika. Úplně ideálně si opatřete kopii svědkova pasu nebo průkazu totožnosti.

Anketa

Jakou svatbu byste si přáli?

Po návratu domů: Vydejte se na matriku

Po příjezdu domů si nechte potvrzený oddací list úředně přeložit do češtiny. Pak se vypravte na matriku v místě bydliště. S sebou vezměte oddací list se všemi potvrzeními, jeho překlad, rodné listy a občanky. Matrika následně podklady odešle na zvláštní matriku v Brně, která je jako jediná v zemi oprávněná stvrzovat platnost sňatků uzavřených v zahraničí a která vám také vystaví český oddací list.

Došli jste až sem? Blahopřejeme, vaše manželství v Česku platí. Směle můžete zahájit další kolečko po úřadech – výměnu dokladů, která nemine žádného novomanžele a novomanželku. Může to vypadat zhruba takhle:

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 7. 2015 22:08, sarka

Ráda bych touto cestou varovala všechny, kteří k svatbě v zahraničí chtějí využít služeb agentury mojecestovka.cz. Agentura se zachovala poměrně neseriózně, přes moje výzvy poslali smlouvu až na poslední chvíli a bylo nezbytně nutné ji v daný den podepsat a v ten samý den zaplatit agentuře plnou částku za zorganizování obřadu. To mi připadá hloupé, ale sám o sobě by to nebyl až takový problém. Smlouvu si paní z agentury pravděpodobně napsala sama bez jakéhokoli právníka a smlouva měla velmi hrubé nedostatky. Nevyplývaly z ní žádné povinnosti cestovky, pouze to, že my ihned musíme zaplatit. V případě nekonání obřadu bychom neměli žádný nárok na vrácení peněz nebo na odškodné za vzniklé škody. Agenturu jsem o tomto informovala a smlovu nechala zkorigovat od právníka. Byla zcela jednoznačně definována pro obě strany. Pro nikoho míň nebo víc výhodná. Agentura však odmítla jejich smlouvu jakkoli měnit, takže jsem s agenturou ukončila jednání. Bohužel se to stalo v okamžik, kdy si nejsem vůbec jistá, zda je vůbec ještě možná organizace přes jinou agenturu z časových důvodů. Je to velké zklamání.

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

7. 11. 2017 | 15:28 | jarkamodra

Mně by se líbila třeba i taková svatba ve Vatikánu. :-) to by byla nádhera tak třeba se mi jednou ten můj sen splní :-) více

24. 1. 2017 | 14:10 | lenkadobby

My jsme svatbu v zahranici take zarizovali pres agenturu sama bych do toho nesla. více

17. 9. 2016 | 18:32 | Martin

Pro "sarka".... asi vam jde o konkurencni boj, nebo nechapu.. ja mel satbu v zahranici s mojecestovka.cz a vse probehlo naprosto dokonale, vcetne pece ze strany organizatoru z agentury... ted je vsude doporucuji a mam pouze...více

29. 8. 2016 | 15:24 | Michaela

Dobrý den, mohla bych na Vas dostat kontakt. O svatbe v Římě uvazujeme.
Děkuji, M.G.
více

9. 5. 2016 | 12:46 | sandram

Musim rict, ze bych do te organizace sama taky nesla, bala bych se, ze by ta svatba u nas nemusela byt legalni. V tech agenturach to uz maji vse vychytane a vi co a jak vyplnit, dolozit atd. Jedne zname se to stalo, zarizovala...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK