Podepsat, nebo nepodepsat? Jen o to tady kráčí. Počet rozvodů v české kotlině vytrvale roste. Loni bylo rozvedeno přes třicet tisíc manželství, krachem končí přesně každé druhé. Je to, jako když si hodíte korunou. Padne orel, nebo panna? Trochu rizikové podnikání, nemyslíte? Předmanželská smlouva „to jistí“.
Co když smlouvu nepodepíšete?
Pak je to jednoduché. Veškerý majetek nabytý před vstupem do manželství zůstává výhradním vlastnictvím každého z vás. Ale vše, co manželé vydělají a pořídí v době manželství – včetně dluhů a domácích mazlíčků – patří oběma, tento majetek je společné jmění manželů. Po rozvodu se „spravedlivě“ podělí. Jenže spravedlnost bývá dost relativní.
Karolína je úspěšná podnikatelka. Také její manžel podnikal. „Nasekal statisícové dluhy, aniž se zmínil. Tvářil se, že se mu v obchodě daří a kupoval mi drahé dárky,“ vypraví Karolína. Po pěti letech se manželství rozpadlo. „Až při rozvodu jsem se dozvěděla, jak se zadlužil a že jde polovina na můj účet,“ zlobí se. Každý, kdo podniká jako fyzická osoba, za své závazky ručí celým majetkem a totéž platí pro jeho choť či chotě. Kdyby měla Karolína uzavřenou předmanželskou smlouvu, nemusela platit ani korunu.
A co když se váš nastávající topí v dluzích, už když si ho berete? Pak můžete paradoxně spát klidně. Pokud se tedy směle nezadlužuje dál. „Dluhy, které vznikly před uzavřením manželství, by se v případné exekuci neměly dotknout společného jmění manželů. Kdyby k tomu došlo, lze uplatnit vylučovací žalobu,“ říká advokátka Lenka Růžičková z právnické kanceláře Havel, Holásek & Partners.
Co když podepíšete?
Proč tu „neromantickou“ smlouvu podepisovat? „Smyslem obvykle je, aby majetek nabytý v manželství nespadal automaticky do společného jmění, ale patřil jen tomu, kdo ho pořídí. To platí i o závazcích,“ říká rozvodový právník Miroslav Zeman. Co musíte udělat, když se k jejímu podpisu odhodláte? Nejtěžší bývá domluvit se s partnerem, pak už jde všechno jako po másle. Smlouva je neplatná bez notářského zápisu (a jen u notáře ji také můžete zrušit). Zápis notář přichystá zhruba během týdne a pohlídá, aby smlouva měla všechny náležitosti. Předem si ale musíte ujasnit, který majetek má připadnout do společného měšce a který nikoli.
„Je totiž možné uzavřít předmanželskou smlouvu buď v maximálním rozsahu, anebo upravit jen některé otázky,“ vysvětluje právník Zeman.
Společné jmění lze zúžit až na věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti. „To znamená, že majetek nabytý každým z manželů za trvání manželství zůstane v jeho výlučném vlastnictví,“ vysvětluje právnička Lenka Růžičková. Když se pak jeden z vás zadluží, „hojí si rány“ sám. Ale pozor – nezapomeňte informovat své věřitele. „Věřitelé by měli být seznámeni s obsahem dohody o zúžení společného jmění manželů už před vznikem závazku či dluhu. Jinak exekuce postihne i majetek, o který bylo společné jmění zúženo,“ říká Růžičková. Společné jmění si ale můžete i rozšířit – například o dům, v němž společně žijete, ale který původně patřil pouze jednomu z vás.
Myslíte si, že partnera přechytračíte a narafičíte předmanželskou smlouvu tak, abyste slízli případnou smetanu, ale jeho dluhy šly mimo vás? „Společné jmění manželů lze zúžit i rozšířit, ale ne ‚vypreparovat‘ tak, aby v něm byl jen majetek a příjmy, avšak ne závazky a dluhy,“ říká advokátka.
Chudým se nevyplatí
Předmanželská smlouva se rozhodně nevyplatí všem. „Typickým příkladem je partner z chudších poměrů, který si bere movitější protějšek,“ uvádí právník Zeman. U zámožnějšího nebo lépe kvalifikovaného partnera je větší pravděpodobnost, že bude do rodinné kasy přispívat hojněji. V případě předmanželské smlouvy je pak po rozvodu chudý zase chudý a bohatý zůstává bohatým. „Kdyby smlouva neexistovala, podílel by se chudší partner na majetku pořízeném v manželství polovinou, s některými výjimkami typu darování a dědictví,“ říká právník Zeman. Předmanželská smlouva se nevyplatí ani ženám, které plánují více dětí, což pro ně logicky znamená, že stráví více času na mateřské bez pořádného výdělku.
Kolik za nevěru a neplnění manželských povinností?
A co když vám bude vaše zákonná polovice zahýbat? Zajímá vás, kolik si můžete v předmanželské smlouvě naúčtovat pro případ, že se vašemu protějšku začnou zapalovat lýtka?
Účtovat můžete, co chcete, ale nejspíš nedostanete nic. „S podobnými dotazy se v praxi setkávám často. Bohužel je to obtížně vymahatelné. Těžko najdete notáře, který by vám tyto podmínky do smlouvy zanesl,“ říká právník Zeman. Předmanželská smlouva má totiž majetkové záležitosti předběžně vyjasnit, ale podobné požadavky by majetkové vypořádání spíš zkomplikovaly. Stejně tak si ve smlouvě nemůžete účtovat výplatu za každý rok strávený v manželství nebo za dobu, kdy váš partner nedostatečně plnil „manželské povinnosti“. Ve smlouvě nelze zpečetit, ani s kým zůstanou po rozvodu děti. „I když podobnou věc do smlouvy zanesete, z hlediska našeho rodinného práva to nebude mít žádných následků,“ míní advokát a uzavírá: „V řadě případů byste tak uzavírali dohodu o svěření dítěte ve chvíli, kdy ještě ani není na světě. Jedná se o absolutně zbytečnou, nevymahatelnou záležitost.“
Když jdou láska a peníze ruku v ruce
Lásku nelze přepočítávat na peníze – o ty přece v manželství nejde, budou proti předmanželské smlouvě namítat příznivci romantického svazku. Úplně stejný argument ale lze uvést ve prospěch jejího uzavření. Neberu si tě pro peníze, pěkně si je nech a já si zase nechám ty svoje… Srdce sice velí věřit, že manželství vydrží navždy. Ale rozum, obeznámený se statistikou, která hlásí padesátiprocentní podíl manželských nezdarů, odpovídá: počítej se vším. Že vám manželské vyhlídky připadají pod psa? Tak žijte na psí knížku.
Psáno pro Moje peníze, přílohu časopisů vydavatelství Mladá fronta
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 9. 2011 13:24, Petr1
Jsou i další zdroje, např. zpeněžení majetku nabytého před svatbou. Vezměme ale situaci, že mám dům, mám na něm hypotéku a následně se ožením. Žena se ke mně nastěhuje, máme děti, žena je v domácnosti, za dvacet roků jsou děti dospělé, hypotéka splacená, já před důchodem. Teď se dejme tomu rozvedeme. Nějak mi to vychází, že v tuhle chvíli po mně může bývalá žena chtít polovinu peněz, které jsem za dvacet let splatil bance.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 9. 2011 15:13, Marty
Předmanželská smlouva je bohaté strýčky, kteří si berou mladé holky.
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.