Klasické plynové kotle končí, od září pořídíte už jen kondenzační

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 21. 7. 2015 | 23 komentářů
Po žárovkách došlo na kotle. V září odzvoní hrana klasickým plynovým kotlům. Komu běžný kotel dosluhuje a chce ho vyměnit za stejnou technologii, měl by si proto pospíšit. Proč mají konvenční plynové kotle utrum? Na co se musí spotřebitelé připravit?
Klasické plynové kotle končí, od září pořídíte už jen kondenzační

Letošní podzim přinese velké změny. Alespoň co se týká zdrojů tepla. Energetické štítky podobné těm, které tak dobře známe z ledniček, myček nebo praček se rozšíří i na zdroje tepla nebo spotřebiče určené k ohřevu vody. Jde třeba o plynové kotle, zásobníkové ohřívače vody, elektrické kotle nebo tepelná čerpadla. Funkce štítku bude stejná jako u jiných zařízení – spotřebitele budou primárně informovat o energetické třídě označené písmeny A++ (nejúspornější) až G (nejméně úsporná).

Štítkování zdrojů tepla ovšem není jedinou novinkou. Od září letošního roku budou na trh uváděny pouze kondenzační plynové kotle. Klasické kotle na zemní plyn budou mít zákaz, respektive jejich výroba bude ukončena, protože nesplní požadavek na energetickou účinnost definovanou v příslušné evropské směrnici o ekodesignu.

Zakázáno

Opatření, které vychází z nařízení č. 813/2013, přináší zásadní změnu pro všechny, kteří používají konvenční plynový kotel a budou ho po 26. září 2015 potřebovat vyměnit. Z evropské legislativy totiž vyplývá, že u nových kotlů na zemní plyn se jmenovitým výkonem do 70 kW nesmí být sezónní energetická účinnost vytápění nižší než 86 procent. Jen pro pořádek – sezónní energetická účinnost vlastně simuluje skutečné podmínky provozu.

„Těmto podmínkám vyhoví pouze kondenzační kotel. Klasické nekondenzační plynové kotle jsou tímto nařízením až na výjimky zakázány,“ říká Dagmar Kopačková, ředitelka portálu TZB-info.cz. Dodejme ještě jednou pro jistotu, že to pochopitelně neznamená zákaz jejich provozu, ale zákaz prodeje nových kotlů. Na trh nebudou uváděny nekondenzační plynové kotle napojené do komína a nekondenzační plynové kotle v provedení turbo, u kterých se spaliny vyvádějí obvodovou stěnou nebo střechou.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Zmiňovanou výjimku představují kotle se jmenovitým výkonem do desíti kW, respektive kombikotle do 30 kW. Požadavek na minimální sezónní účinnost je v těchto případech snížen na 75 procent. Tyto kotle bude možné montovat jen jako náhradu stávajícího kotle, který je instalován do společného otevřeného kouřovodu.

V čem je rozdíl

Není kotel jako kotel

Kondenzační kotle kromě tepla vzniklého prostým spalováním plynu dokážou využít ještě energii z páry, která při hoření plynu vzniká a která u klasického kotle spolu s ostatními spalinami doslova vyletí komínem. Energie vzniká při ochlazení páry a její proměně na kapalinu; u kondenzačního kotle se musí myslit na odvod takto vzniklé kapaliny, kondenzátu. Proto také není možné bez dalších úprav jen tak klasický kotel nahradit kotlem kondenzačním.

Účinnost kotle se uvádí na základě výhřevnosti plynu – výhřevnost plynu ale nepočítá s teplem uvolněným při kondenzaci. Když se pak tato energie připočítá, vychází účinnost kondenzačních kotlů přes sto procent. 

Pod praporem úspor

Podobně jako u jiných spotřebičů nebo klasických žárovek, je i zákaz klasických plynových kotlů motivován úsporami. Kondenzační kotle jsou považovány za efektivnější zdroj vytápění než běžné plynové kotle, u nichž jsou spaliny odváděny přímo do komína. „Teplota odváděných spalin se pohybuje od cca 130 do180 °C. Při využití této teploty zvyšujeme normovaný stupeň využití u kondenzačního kotle na 109 procent oproti 92 procenty u běžného kotle. V praxi to znamená úsporu 30 až 50 procent oproti starému kotli,“ vypočetla Dagmar Kopačková.

Mimochodem, nákup kondenzačního plynového kotle podporuje aktuálně i dotační program Nová zelená úsporám nebo krajské kotlíkové dotace. Jenže. Kondenzační kotel je poněkud složitější zařízení, a i když přináší úspory při provozu, jeho opravy jsou nákladnější a pro efektivní provoz je nutná optimalizace otopné soustavy. „Dřív bylo dobré udělat pečlivé posouzení, zda se opravdu investice do kondenzačního kotle vyplatí. Dnes je to jinak. Komu se nechce do stavebních úprav, ať si koupí nový nekondenzační kotel ještě nyní,“ poradila Dagmar Kopačková.

Výměna kotle za kondenzační = stavební úpravy

O jakých stavebních úpravách je tady řeč? Je to především vložkování komínu, který musí být odolný vůči kondenzátu. Nutné je i napojení na kanalizaci, kam odtékají litry kondenzátu za den. Samozřejmě, pokud už kondenzační plynový kotel máte, nic moc se pro vás nemění. Když ale topíte běžným plynovým kotlem a ten po 26. září doslouží, nový už bude muset být kondenzační.

Snad ale všechno nebude nakonec tak horké, jak se na první pohled může zdát. Ještě nějakou dobu po tom, co zařízení nabude účinnosti, na trhu pořád ještě bude relativně kompletní nabídka kotlů. Obchody mají sklady a pravděpodobně jejich kapacitu využijí. Směrnice o ekodesignu hovoří o zákazu uvádění kotlů na trh, nikoli o prodeji starších zásob.

Je šetřit a šetřit

Jedna věc je hlídat, jestli se někde nesvítí zbytečně. A fakt proti tomu nejsme, plýtvání je zlo. A druhá věc je, jestli neplatíte dodavateli energie víc, než byste museli.

Důležitá je také možnost opravy starších kotlů. „Náhradní díly budou výrobci dodávat i nadále, ale oprava může být velmi nákladná. Výrobci předpokládají až 30procentní nárůst cen,“ dodala Dagmar Kopačková.

Když už nebude nazbyt a výměna staršího běžného plynové kotle za nový kondenzační kotel bude nutná, bez zmiňovaných stavebních oprav se to neobejde. A ty se můžou samozřejmě prodražit. V některých případech bude nutné vyměnit celé odkouření a každopádně je při instalaci kondenzačního kotle nutné zajistit odvod kondenzátu, kterého při běžném provozu kotel „vyprodukuje“ několik litrů za den.

Co s tím?

Kondenzační kotel je úspornější, ale jeho pořízení je nákladnější a prodraží se i z hlediska stavebních úprav. Proto pokud váš plynový kotel nyní dosluhuje, možná je vhodná chvíle popřemýšlet o jeho výměně. Dokud je ještě čas. Ale kdo ví, co se stane. I klasické žárovky dnes přece můžete koupit – i když pod trochu podivným názvem tepelné koule

Od koho se vám vyplatí brát plyn? Srovnávejte!

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 7. 2015 11:49, Hugo

"každou sebemenší poruchu oznámí vypnutím se specifikací poruchy." To musí být fakt dobrý kotel, když se už během prvního roku vypíná na poruchy... Mně se 17 let starý Dakon za tu dobu vypnul jednou.

+32
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kalkulačky elektřiny a plynu: Propagace, nebo objektivní výpočty?

9. 7. 2015 | Jana Poncarová | 4 komentáře

Kalkulačky elektřiny a plynu: Propagace, nebo objektivní výpočty?

Existují na českém internetu kalkulačky, které srovnávají ceny elektřiny a plynu objektivně? Jak je poznat? A na co si dát pozor?

Energie: Osm tipů na úsporu, které opravdu fungují

10. 2. 2015 | Jana Poncarová | 13 komentářů

Energie: Osm tipů na úsporu, které opravdu fungují

Elektřina pro letošní rok sice o něco málo zlevnila, ale plyn a teplo podražily. Úspory energií jsou pořád aktuální. Nemusíte se přitom pouštět do velkých a zásadních investic, jako... celý článek

Topíme plynem: Výhody a nevýhody různých způsobů plynového vytápění

1. 9. 2014 | Michaela Divišová | 22 komentářů

Topíme plynem: Výhody a nevýhody různých způsobů plynového vytápění

Wawky nebo plynový kotel: jaké mají jednotlivé druhy plynového topení výhody a nevýhody? Na co si při výběru plynového topidla dát pozor a proč?

Akumulačky, přímotopy, tepelná čerpadla: Pro a proti jednotlivých typů elektrického vytápění

20. 8. 2014 | Michaela Divišová | 5 komentářů

Akumulačky, přímotopy, tepelná čerpadla: Pro a proti jednotlivých typů elektrického vytápění

Jistě. Je srpen. Léto. Ale až se zima zeptá... Akumulace, přímotopy, tepelná čerpadla – druhů elektrického topení je celá řada. Jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody? Přinášíme... celý článek

Jménem zákona otevřete kotel!

5. 6. 2014 | Petra Dlouhá | 47 komentářů

Jménem zákona otevřete kotel!

Čím topíte? Že do toho nikomu nic není? Přijde na to… Kupříkladu sousedům je do toho dost, když do kotle ládujete, co tam nepatří, a otravujete jim vzduch. Ministr životního prostředí... celý článek

Partners Financial Services