Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nový chodník? To už ta Únie přehání!

| rubrika: Komentář | 22. 5. 2015 | 17 komentářů
Proč ztrácet čas věcnou kritikou fungování fondů a operačních programů, když můžete čtenost nahnat přifukováním nebo rovnou vymýšlením absurdit?

Evropské dotace je dostávají na pokraj krachu. Odškodní je někdo?“ – I tak se dá postavit zpráva o tom, že se ostravský magistrát pustil do rekonstrukce zanedbané Nádražní ulice. Cílem je udělat z ní trochu míň tankodrom a trochu víc korzo a vrátit tak do centra život a s ním i utrácení. Těžko zpochybnit, že než k tomu dojde, stavba bude podnikatelům a majitelům nemovitostí na Nádražní komplikovat život. Z těch komplikací se ale nedají vinit dotace: bez nich by rekonstrukce pravděpodobně přišla později, trvala déle, musela se odfláknout anebo ubrala z rozpočtu jiným městským investicím. Případně všechno dohromady.

V Hradci roste nové infocentrum, pro turisty ale nebude. Kvůli dotacím.“ – Hradci se daří s přispěním peněz z evropských fondů zrekonstruovat chátrající budovu knihovny a vytvořit v ní prostory pro společenské akce, kterých se samozřejmě můžou účastnit i turisté. To už jako taková kafkárna nezní, že? Operační program, přes který hradecký magistrát čerpá dotace, by sice mohl být velkorysejší, když už jde papírově o infocentra – pamatujme ale při kritice podmínek na to, že jejich detailní podobu navrhla Evropské komisi česká vláda.

Eskalátor v nové stanici metra chybí – jsme otroky evropských dotací a hlouposti.“ – S hloupostí by se dalo souhlasit, ale copak podmínky čerpání dotací zakazují stavbu eskalátorů? Omezují pouze množství úprav, které se dají na projektu po jeho schválení udělat, což je ochrana před tím, aby někdo nezačal stavět školku a neskončil s vepřínem. U nafouknuté kauzy Veleslavín se rádo takticky zamlčuje, že vestibul metra od chodníku dělí 32 schodů, což je jedno a půl patra, a že se dá opodál s těžkým kufrem, kočárkem nebo vozíkem vyjet výtahem. Kéž by takhle přístupné bylo všechno, co si „otroci hlouposti“ postavili bez dotací.

Anketa

Evropské dotace jsou...

Ostravský rozpočet je dostal na pokraj krachu. Odškodní je někdo?

To máme referáty o zlých evropských dotacích jen za poslední měsíc. Všechny tři ostřelují projekty, které patří k tomu lepšímu, k čemu se fondy dají využít: k budování infrastruktury, která je ve všech případech ve veřejném vlastnictví a přístupná každému. Všechny tři zprávy na těch projektech vypichují buď podružný problém (Praha, Hradec) anebo nevyhnutelné komplikace jakékoliv rekonstrukce (Ostrava). Všechny taky postrádají širší analýzu toho, proč věci nemůžou fungovat líp. Byl například tlak na nejnižší cenu, kvůli kterému nemá Veleslavín jezdící schody, požadavkem bruselských úředníků, nebo tvůrců operačních programů, nebo českého zákona o veřejných zakázkách? A co se s tím případně dá dělat?

Především pak ve všech textech dotace vystupují jako vyšší síla, která sama chodí po Evropě a dělá si, co chce. Rozdělování evropských fondů se přitom v principu neliší od jiných situací, ve kterých úředníci rozhodují o penězích, které jim nepatří, často s pochopitelnou snahou vyčerpat co nejvíc. Kdyby ale v regionální příloze vyšel článek o tom, že podnikatele z rozkopané ulice dostává na pokraj krachu městský rozpočet anebo že jsme otroky ministerstva dopravy, byl by dobrý důvod pochybovat o příčetnosti redakce.

Dotace pochopitelně nejsou nezpochybnitelné Dobro. Můžeme a musíme přemýšlet nad tím, jestli je morální dotovat prosperující soukromé firmy, nebo zda je efektivní oslabovat ekonomicky úspěšné regiony a protežovat ty neúspěšné. Důležitých otázek je spousta, kvalifikovaných odpovědí málo. Oblíbené skuhrání nad tím, že se nám ani s přispěním bohatších zemí nedaří stavět tak, jak bychom si představovali, ale ze všeho nejvíc připomíná ryk děcka, které nad nepovedeným domečkem vyčítá rodičům, že mu dali stavebnici.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 5. 2015 13:08, Pavel

Občas trávím čas v Plzni, a tam jsem byl svědkem, jak takové dotace fungují k našemu prospěchu.

Kdysi byla v Plzni základní škola s obrovským hřištěm. To hřiště bylo přístupné i večer, o víkendech, ba i celé prázniny a sportovaly tam desítky dětí.

Pak najednou bylo hřiště uzavřeno a nápis nad vchodem hlásal, že se rekonstruuje za dotace EU.

Uplynul rok, dva, tři. A bylo vybudováno opravdu krásné hřiště, běžecké dráhy s umělým povrchem, fotbalové hřiště s umělou trávou, tribuny pro přihlížející, tenisový kurt a já nevím, co všechno ještě. Jenže to hřiště bylo dál zavřené, dokonce ani hodiny tělocviku se na něm nekonaly. Proč? Protože dotace jsou jen na stavbu a na údržbu takovéhoto hřiště nebyly peníze. Tak tam nikdo nesměl, aby se to nezničilo.

A uplynul další rok, dva, tři, čtyři. Pak se na hřišti opět začaly objevovat skupinky sportujících dětí. Proč? protože se už pomalu blížila doba, po kterou se projekt nesmí změnit, takže až to děti zničí, můžou tam dát normální trávu, normální běžeckou dráhu, atd, v podstatě to uvést do stavu před tou reonstrukcí, a pak si tam konečně zase děti budou moci hrát.

Tak, a teď mi někdo řekněte, k čemu jsou nám takovéto dotace dobré.

Reagovat

 

+19
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 5. 2015 19:35, petrr123

no tu dělali nedavno cestu první třídy ale byla jo dobrá a držela pak hups přijeli frézy a asfaltéři a udělali cestu horší jak byla samý hrbol ted zas pokračujou dál no katastrofa hlídá to vůbec někdo kam ty prachy jdou?vždyt novou silnici zničit no to je něco a takový tunel daší aby si pomohli určití že...

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

25. 5. 2015 | 13:25 | PM

Jenomže to by se taky muselo říct, že těch 200 m není o měnění povrchu, ale o kompletním rozkopání půlky ulice do hloubky 2m, protože se tam po úsecích mění kanalizace v havarijním stavu.
A nemůžou to zavřít celé, tak...
více

25. 5. 2015 | 1:08 | Tom

Díky. O stavební efektivitě dnes v téhle zemi nemá nikdo žádné iluze. Ale moc by mě zajímalo, kde jste četl, že jsme z EU dostali zpět polovinu zaplaceného. více

24. 5. 2015 | 18:15 | jezevec

tom:
http:/ /www.hradkarlstejn.cz/ založen 1348, hrubá stavba dokončena 1350, od roku 1355 byl již hrad plně obyvatelný, pan král na něm bydlel, a dohlížel na dokončovací výzdoby. (kaple sv.kříže dokončena 1365). ...
více

24. 5. 2015 | 11:13 | Pavel

Zneužil? Naopak, to je naprosto typické využití dotací. Postavit něco bombastického, ale naprosto zbytečného, na čem se ale krásně vyjímá cedulka "Postaveno s přispěním EU". Aspoň kdykoliv jsem na takovou cedulku narazil,...více

24. 5. 2015 | 10:29 | KAREL

Ćesko do EU vloží 100kč(eur) a EU dá na nějaky projekt 300kč(eur)(neřeším předražení a tunely a povětšinou nesmyslné projekty) jak dlouho to vydrží? Tak to by dlouho nefugovalo. Skončí nějaká vstupní (ochranná) lhůta na...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK