Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nekuř mi tady, sousede

| rubrika: Publicistika | 25. 10. 2013 | 18 komentářů
S blížícími se volbami je zpět i evergreen politických debat: zákaz kouření v restauracích. Do čela „boje za práva kuřáků“ se tentokrát postavila Dělnická strana sociální spravedlnosti, která v textu k předvolebnímu letáku mimo jiné hlásá: „Ať fungují hospody, restaurace a bary jen pro ženy či pro muže, jen pro bílé či pro černé, jen pro staré či pro mladé, jen pro kuřáky či nekuřáky.“ Bezohlednost k druhým se snoubí s rasovou nesnášenlivostí, ageismem a sexismem. Mnohem méně politicky probíraným tématem, avšak o to palčivějším je kouření souseda.

Založili jste rodinu, nastěhovali se do nového bytu v dobré lokalitě, splácíte hypotéku. Zanedlouho se do domu nastěhuje další člověk, vášnivý kuřák. Kouří na chodbě, takže se tabákovému kouři nemůžete vyhnout cestou ven, kouří z okna pod vaším oknem, takže často nemůžete ani vyvětrat. Znovu se stěhovat není jednoduché, protože málokdo by chtěl byt s takovým sousedem koupit, navíc na podobného souseda můžete narazit i na nové adrese. Co vám zbývá?

Letáček Dělnické strany. Zdroj Dělnická strana

Co není zakázáno…

Bohužel neexistuje zákon, který by kouření ve společných částech domu výslovně zakazoval či ukládal povinnost nekouřit „do okna“ druhého. Legislativní deficit lze částečně překonat regulací domovním řádem. Domovní řády však mnohdy mlčí. Řada lidí pak může nabýt dojmu, že když nikde není výslovně napsáno jinak, mohou kouřit bez omezení, bez ohledu na ostatní. To ale není pravda. Neexistuje sice veřejnoprávní norma, která by dopředu řekla, že takové chování je přestupek. Existují ale základní občanskoprávní zásady: nikomu neškodit, neobtěžovat „nad míru přiměřenou poměrům“.

Hledat přiměřenou míru obtěžování je logické například u hluku či vibrací. Určitá míra hluku je nevyhnutelným důsledkem užívání chodby v domě. Úroveň hluku však nesmí být nepřiměřená a už vůbec ne zdraví škodlivá. Troufám si tvrdit, že v případě kouření na společné chodbě je přiměřená míra nulová, protože neexistuje zdravá míra tabákového kouře.

Anketa

Kouříte?

Dohoda, soud nebo zákon

Jak tedy postupovat? V první řadě je samozřejmě namístě se zkusit v klidu dohodnout. Pokud nenajdeme pochopení u kouřícího souseda ani neprosadíme změnu na shromáždění vlastníků jednotek či členské schůzi bytového družstva, můžeme podat žalobu k soudu. Pro obtěžování lze žalovat přímo kouřícího souseda. Kdo bydlí v nájmu, může žalovat také pronajímatele pro porušení jeho povinnosti zajistit nájemci plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu.

Soudní řízení je pochopitelně až krajní řešení. O poznání snazší by to poškození měli, kdyby danou problematiku výslovně řešil zákon (podobně jako třeba přestupek rušení nočního klidu). Na rozhodnutí by nemuseli čekat několik let a věnovat sporu tolik úsilí. Nakonec i samotní kuřáci by dopředu jasně věděli, kde se kouřit nemá, a v případě neúspěchu v soudním sporu by nemuseli platit náklady řízení, které jsou mnohonásobně vyšší než případná pokuta za porušení zákona.

Nechceme-li jednou kouření úplně zakázat, musejí se kuřáci naučit ohleduplnosti k ostatním. Kuřák je odpovědný za svůj kouř, proto by si měl vždy hlídat, kterým směrem vítr vane.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 10. 2013 16:38, Jan Novák

V domovním řádu to bývalo jednoznačně napsané "...všechny společné prostory domu jsou nekuřácké a kouření je v nich zakázané...". Bývalo a nevim, jestli dosud je. V tom současném to marně hledám, při mizerném světle chodby černě na tmavomodrém podkladě (to aby domovní řád nerušil okolní reklamy na stejném plakátu). Našel jsem jen tu větu o klepání koberců na dvorku - ta mě vždycky rozesmála (kolik paneláků má asi dvorek). No každopádně zakázané to bylo (a doufám že dosud je) a to dokonce výslovně.
Ale je to jako se všim, tak jako se kouří na nádražích (kde je to taky zakázané) a dalších prostorách, tak závisláci by nepřežili ten čistý vzduch a kouří i na chodbách, v garážích a dokonce i v kočárkárně(!!!). A neni síla, která by jim v tom zabránila. A nečekejte, že by se tím zabýval domovní důvěrník, ten si nechce nikoho znepřátelit.
Já osobně bych kouření povolil jen ve vzduchotsných komorách, s ekologickou likvidací zplodin.

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 10. 2013 18:31, Vaklef

Pane Jezevče, Vaše úvaha vychází z predikce, že takto malé, až zanedbatelné množství přesunu kouře z jednoho bytu do druhého může někomu uškodit. To se myslím mýlíte to nikdo, nikdy seriozně neprokázal. Víc Vás na zdraví bude ohrožovat soused nakažený, chřipkou, salmonelou, žloutenkou či jinou infekční a nakažlivou nemocí jako např, HIV. V tom případě si ohlídejte i to zda tento soused nemá nějaký bližší vztah s Vaší manželkou.
Vaclav.

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 25. 10. 2013 15:01)

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

16. 6. 2018 | 18:27 | nekuřák

Ano, můžeš si kouřit, kde chceš, ale jen pokud nikoho neobtěžuješ. Jestli jsi bezohledná nutíš svého souseda dýchat svůj smrad, tak bych ti přál, aby soused přišel a dal ti takovou nakládačku, že budeš nadosmrti kouření nenávidět....více

2. 9. 2016 | 13:18 | Dendy

Jde o to vážená Zikinko, že z balkonu jde váš cigaretový puch do oken sousedů. Když zařídíte, aby se tak nedělo, pak je vše v pořádku. Obávám se však, že se vám to nepodaří. A přesně tady končí vaše svoboda a začíná moje!...více

23. 8. 2016 | 15:58 | Zikinka

Jistě že, mozek v hlavě mají jen a pouze nekuřáci, stejně jako patent na rozum. Já si ty cigarety kupuju sama za své vydělané peníze takže o co jde? Budu si kouřit, kde chcu, tím spíše na vlastním balkoně. Pokud se to nelíbí...více

27. 3. 2015 | 8:11 | Marie

Určitě prokázáno bylo, že pasivní "kouření" zplodin kuřáka je pro zdraví nekuřáka mnohem nebezpečnější než samotné kouření pro kuřáka. Navíc buňky každého z nás jsou jinak citlivé na škodlivé vlivy.
Například stejně...
více

27. 3. 2015 | 7:54 | Marie

Jenže, abyste přesně pochopil o co u kouření v bytech jednoho domu jde, dám extrémní příklad. Nemůžete si ve svém bytě založit funkční ohniště a pálit si tam ohýnek.
Zdraví škodlivé imise z vašeho dobrovolného každodenního...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK