Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nekuř mi tady, sousede

Tomáš Kindl | rubrika: Publicistika | 25. 10. 2013 | 17 komentářů
S blížícími se volbami je zpět i evergreen politických debat: zákaz kouření v restauracích. Do čela „boje za práva kuřáků“ se tentokrát postavila Dělnická strana sociální spravedlnosti, která v textu k předvolebnímu letáku mimo jiné hlásá: „Ať fungují hospody, restaurace a bary jen pro ženy či pro muže, jen pro bílé či pro černé, jen pro staré či pro mladé, jen pro kuřáky či nekuřáky.“ Bezohlednost k druhým se snoubí s rasovou nesnášenlivostí, ageismem a sexismem. Mnohem méně politicky probíraným tématem, avšak o to palčivějším je kouření souseda.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 10. 2013 16:38, Jan Novák

V domovním řádu to bývalo jednoznačně napsané "...všechny společné prostory domu jsou nekuřácké a kouření je v nich zakázané...". Bývalo a nevim, jestli dosud je. V tom současném to marně hledám, při mizerném světle chodby černě na tmavomodrém podkladě (to aby domovní řád nerušil okolní reklamy na stejném plakátu). Našel jsem jen tu větu o klepání koberců na dvorku - ta mě vždycky rozesmála (kolik paneláků má asi dvorek). No každopádně zakázané to bylo (a doufám že dosud je) a to dokonce výslovně.
Ale je to jako se všim, tak jako se kouří na nádražích (kde je to taky zakázané) a dalších prostorách, tak závisláci by nepřežili ten čistý vzduch a kouří i na chodbách, v garážích a dokonce i v kočárkárně(!!!). A neni síla, která by jim v tom zabránila. A nečekejte, že by se tím zabýval domovní důvěrník, ten si nechce nikoho znepřátelit.
Já osobně bych kouření povolil jen ve vzduchotsných komorách, s ekologickou likvidací zplodin.

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 10. 2013 18:31, Vaklef

Pane Jezevče, Vaše úvaha vychází z predikce, že takto malé, až zanedbatelné množství přesunu kouře z jednoho bytu do druhého může někomu uškodit. To se myslím mýlíte to nikdo, nikdy seriozně neprokázal. Víc Vás na zdraví bude ohrožovat soused nakažený, chřipkou, salmonelou, žloutenkou či jinou infekční a nakažlivou nemocí jako např, HIV. V tom případě si ohlídejte i to zda tento soused nemá nějaký bližší vztah s Vaší manželkou.
Vaclav.

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 25. 10. 2013 15:01)

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

25. 10. 2013 8:03 | Honza

U nás v paneláku to ve společných prostorách domu už celkem funguje, kuřáci tam celkem respektují, že by se měli ovládnout. Bohužel si to pak kompenzují na balkónech a v otevřených oknech. Když miminko spící na balkóně otravuje kouř ze spodního patra a z horního mu přiletí do kočárku špaček, tak je to fakt na ránu pěstí. Nebo špaček v truhlíku s petrželkou je taky chuťovka. Ani kouř stoupající záchodovou šachtou není nic příjemného (to když rodina pod váma vykáže svého narkomana na záchod). Snažím se být vůči všem maximálně tolerantní, ale tady by fakt asi pomohl leda nějaký hodně přísný a hlavně v praxi vymáhaný zákon.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+12
Líbí
Nelíbí

25. 10. 2013 9:58 | franc

Bohužel, většina kuřáků je bezohledných. Pokud si v přítomnosti toho smradlavého ignoranta prdnete, tak je oheň na střeše!! On smrdět může a Vy ne!! Přitom je to příroda...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

25. 10. 2013 14:01 | Vaklef

Hodně se mluví o zákazu kouření v restauracích, což je dle mne nepřípustné zasahování do svobodného rozhodování majitelů těchto podniků. Teď pozoruji fašizující tendence zakázat kouření i v soukromí doma v bytě. Ani možná netušíte jakého džina z lahve tímto vypouštíte. Václav.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

25. 10. 2013 15:01 | jezevec

zákaz kouření v soukromé restauraci, kam nikdo nenutí nikoho lezt - je samozřejmě zločin. ovšem požadavek, aby soukromý kouř v něčím soukromém bytě, byl v tom bytě taky uzavřen zpracován vyčištěn, a neobtěžoval v jiných bytech - mi připadá zcela opodstatněný. máte právo po lidech žádat, aby nelezli do zahulené restaurace, když jim kouření nevyhovuje - ale nemáte právo žádat po lidech aby se odstěhovali ze svého bytu, pakliže jim kouření nevyhovuje. to není fašismus, to je zásada nenarušování klidového stavu - je starší než euroatlantická civilizace.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vaklef 25. 10. 2013 14:01)

25. 10. 2013 16:13 | Vaklef

Pakliže si majitel domu dá do podnájemní smlouvy, že se v jeho pronajatých bytech nebude kouřit, má na to svaté právo je to přeci jeho majetek. Ale řešit to zákonem plošně je za hranicí toho co jsem ochoten akceptovat.Na druhé straně mohou býti majitelé domů, kteří ve svých bytech kouření podnájemníkům povolí a každý by měl na výběr. Nechte proto lidem, ať si o svém majetku a životech rozhodují sami.A to je myslím taktéž věc starší než euroatlantická civilizace. Václav.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 25. 10. 2013 15:01)

25. 10. 2013 16:38 | Jan Novák

V domovním řádu to bývalo jednoznačně napsané "...všechny společné prostory domu jsou nekuřácké a kouření je v nich zakázané...". Bývalo a nevim, jestli dosud je. V tom současném to marně hledám, při mizerném světle chodby černě na tmavomodrém podkladě (to aby domovní řád nerušil okolní reklamy na stejném plakátu). Našel jsem jen tu větu o klepání koberců na dvorku - ta mě vždycky rozesmála (kolik paneláků má asi dvorek). No každopádně zakázané to bylo (a doufám že dosud je) a to dokonce výslovně. Ale je to jako se všim, tak jako se kouří na nádražích (kde je to taky zakázané) a dalších prostorách, tak závisláci by nepřežili ten čistý vzduch a kouří i na chodbách, v garážích a dokonce i v kočárkárně(!!!). A neni síla, která by jim v tom zabránila. A nečekejte, že by se tím zabýval domovní důvěrník, ten si nechce nikoho znepřátelit. Já osobně bych kouření povolil jen ve vzduchotsných komorách, s ekologickou likvidací zplodin.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+15
Líbí
Nelíbí

25. 10. 2013 16:57 | Jan Novák

Ano, ale muselo by to být pro budoucí obyvatele předvídatelné. Jako třeba když byly kuřácké vagóny (dokud byly celé vagóny, později to byla první tři kupé a vypadalo to tak, že prasáci chodili s cigaretou po celym vlaku, takže to skončilo úplným zákazem kouření). Tak jako dneska se musí udávatspotřeba energie (energetická náročnost) objektu. Jen by mě zajímalo, nakolik si rozumný zákonodárce myslí, že bude takový zákaz vymahatelný. Vůbec si nemyslim, že nedostatek ohleduplnosti se vyřeší direktivami a zákazy. Nebo snad někdo čeká, že na sebe budeme práskat tak, jak je to běžné v americe. Vůbec nevidim nic špatného na tom, kdyby se prodávali kuřácké a nekuřácké domy/byty jak navrhujete. Ale nevěřim, že by se dodržoval takový zákaz zhora. I mezi majiteli realit jsou kuřáci. A ti si přece na svém budou kouřit jak se jim zlíbí. A výsledek by byl, že by se kouřilo všude. Stačí se podívat na nádraží (a nejde jen o malé zastávky, kde je zákaz kouření nevymahatelný). Dříve bylo někde na konci nástupiště vyhrazené místo pro kouření, kam průvodčí kuřáky posílali, dnes to neni a kuřáci i průvodčí kouří kdekoliv. A že dvakrát do měsíce přijde policie rozdat pokuty kuřákům nepovažuju za nějaké vymáhání zákazu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vaklef 25. 10. 2013 16:13)

25. 10. 2013 18:16 | Vaklef

Pane Nováku, možná by to chtělo přidělit ke každému kuřákovi jednoho policistu na 24 hod. denně, na 365 dní v roce. Václav.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Novák 25. 10. 2013 16:38)

25. 10. 2013 18:31 | Vaklef

Pane Jezevče, Vaše úvaha vychází z predikce, že takto malé, až zanedbatelné množství přesunu kouře z jednoho bytu do druhého může někomu uškodit. To se myslím mýlíte to nikdo, nikdy seriozně neprokázal. Víc Vás na zdraví bude ohrožovat soused nakažený, chřipkou, salmonelou, žloutenkou či jinou infekční a nakažlivou nemocí jako např, HIV. V tom případě si ohlídejte i to zda tento soused nemá nějaký bližší vztah s Vaší manželkou. Vaclav.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 25. 10. 2013 15:01)

25. 10. 2013 20:42 | Jan57

Už to začíná, psychické narušení ze zákazu kouření. Pokud si někdo kouří doma, je to jen jeho věc a ne souseda, pokud kouří na chodbě domu není nic snažšího se dohodnout a dát zákaz kouření ve společných prostorách. Většina kuřáku je ohleduplná, ne že ne. My tady u nás máme své zkušenosti a můžu říct že pouhé 1 % jsou hovada. Ale to je stejné i obráceně. Mám nad sebou souseda, on i ona hulili, je to už asi 10 let co toho nechali a větší nesnášenlivá hovada jsem nezažil. Dřív kouřili i ve výtahu a nikdo jim v tom nemohl zabránit. Já jsem kuřák, kouřím si doma a co poslouchám od nich je víc než na žalobu, na přes držku. To že oni naši rodinu obtěžují nadměrným hlukem je dle nich v pořádku a mě do toho údajně nic není, jedná se o domácí kino, hudbu, televizi a jejich soulož. Takže, já jako kuřák si pomalu nesmím doma zapálit a oni můžou všechno. Podotýkám, že nepatřím k těm, kdo ve společných prostorách domu zásadně nekouřím, a taktéž ne doma na balkoně. Ale byl bych pro zákaz soulože v bytě, pokud u toho ženská ječí, jak prase na porážce a vše je slyšet vedle v bytě. Líbí? Teď mě můžete sepsout.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

25. 10. 2013 20:47 | Jan57

Omlouvám se za chybu v textu:Podotýkám, že nepatřím k těm, kdo ve společných prostorách domu zásadně nekouřím, a taktéž ne doma na balkoně. Ale zásadně ve společných prostorách domu nekouřím a na balkoně také ne. Pouze ve svém bytě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan57 25. 10. 2013 20:42)

25. 10. 2013 22:41 | Vaklef

Pane jan57, souhlasím se vším co píšete. Václav
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan57 25. 10. 2013 20:42)

9. 8. 2014 23:52 | Artie

Kuřáky bych pakoval. Vůbec nechápou. Pakáš.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

27. 3. 2015 7:54 | Marie

Jenže, abyste přesně pochopil o co u kouření v bytech jednoho domu jde, dám extrémní příklad. Nemůžete si ve svém bytě založit funkční ohniště a pálit si tam ohýnek.
Zdraví škodlivé imise z vašeho dobrovolného každodenního kouření musí nedobrovolně dýchat každodenně s vámi váš soused, když nedokážete stoprocentním způsobem zajistit, aby neproudily do jeho bytu.
Stejně tak jako hluk v nezdravé intenzitě by neměl přesahovat hranice sousedova bytu, tak by neměly zplodiny z vašeho kouření přesahovat hranice vašeho bytu. Dokážete to tomuto právu sousedů přizpůsobit, když neexistuje žádná zdravá intenzita dávky zplodin z kouření? Tento druh imisí se totiž nikdy vzduchem neředí - jeho molekuly se totiž s ním nedokáží smísit.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan57 25. 10. 2013 20:42)

27. 3. 2015 8:11 | Marie

Určitě prokázáno bylo, že pasivní "kouření" zplodin kuřáka je pro zdraví nekuřáka mnohem nebezpečnější než samotné kouření pro kuřáka. Navíc buňky každého z nás jsou jinak citlivé na škodlivé vlivy.
Například stejně dobře může porodit zdravé dítě alkoholička jako může díky jedné skleničce alkoholu porodit poškozené dítě žena, která se napije alkoholu jen vyjímečně. I to již prokázáno bylo, stačí si to někde vyhledat a pídit se po takových informacích. Ale to, co slyšet nechceme, většinou ani nehledáme. Byť by to byla pravda pravdoucí nebo vědecká rarita, oceněná Nobelovou cenou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vaklef 25. 10. 2013 18:31)

23. 8. 2016 15:58 | Zikinka

Jistě že, mozek v hlavě mají jen a pouze nekuřáci, stejně jako patent na rozum. Já si ty cigarety kupuju sama za své vydělané peníze takže o co jde? Budu si kouřit, kde chcu, tím spíše na vlastním balkoně. Pokud se to nelíbí a máte tendence i toto mi zakázat, pak se dopouštíte omezování osobní svobody, be svém vlastním bytě, ke kterému spadá i balkon, si budu dělat co chci.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Artie 09. 08. 2014 23:52)

2. 9. 2016 13:18 | Dendy

Jde o to vážená Zikinko, že z balkonu jde váš cigaretový puch do oken sousedů. Když zařídíte, aby se tak nedělo, pak je vše v pořádku. Obávám se však, že se vám to nepodaří. A přesně tady končí vaše svoboda a začíná moje! Obávám se však, že to při vaší prudké inteligenci nepochopíte.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Narok na odstoupeni od smlouvy
Poradna > Spotřebitelská poradna

Otázka: Dobry den, objednala jsem si v kuchynske studiu novou linku. K jeji montazi doslo pred tydnem, bohuzel to dopadlo tak, ze linka dorazila vyrobena tak, ze nesla smontovat. Doslo k posunu skrinek, takze... více

Spotřebitelská poradna

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Dvořák

ředitel České televize

Lenka Bradáčová

vrchní státní zástupkyně

Petr Dvořák
ÚSPĚŠNOST
30,51 %

z 177 duelů
×
Lenka Bradáčová
ÚSPĚŠNOST
52,63 %

z 76 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK