Zákaz kouření

| rubrika: Komiks | 31. 7. 2011 | 4 komentáře
Zákaz kouření
Z ekonomických tezí Miloše Zemana asi nejdéle přežije (teď i díky nám) sentence: „Dobrý vlastenec kouří, pije a umírá na hranici důchodového věku.“ Věci veřejné se málem zasloužily o rozšíření moudra na „Dobrý vlastenec kouří, pije, jí tlustý vepřový a umírá na hranici důchodového věku.“

Stačí peníze, které prostřednictvím spotřebních daní odevzdají pijáci a kuřáci do rozpočtu, na pokrytí nákladů na léčbu zdravotních následků jejich koníčků? Nespočitatelné, ale zřejmě ano. A pokud ne, vyrovná se to tím – jak cynicky upozornil Miloš Zeman – že na ně umřou v nižším věku, a nezatíží tedy tolik důchodový systém.

Hranolková daň z hlav Věcí veřejných

Je zdanění cukrů a tuků dobrý nápad, nebo fantasmagorie?

Odpovídá Michal Kašpárek v článku Cukr, kráva, limonáda: pokusy o zdražení nezdravých jídel dopadají rozpačitě

Varování pro slabší povahy: obsahuje video s miliony mrtvých prasat a živým ministrem zemědělství

Vyplatilo by se uvalit zvýšené daně na další nezdravé požitky, ať už legální (cukr, sádlo, limonáda), nebo nelegální (hašiš, opium, crack)? Státnímu rozpočtu určitě, ale neprojde to.

Položil by se státní rozpočet bez stávajících spotřebních daní z nezdravých požitků, jako je kouření a konzumace alkoholických nápojů? Zřejmě ne. Ale určitě se mu vyplatíme.

Přesto je mezi námi celá řada blouznivců, kteří trvají na tom, že by se stát měl o vítaný příjem dobrovolně připravit. Jsou to spolky zavilých abstinentů a nesmiřitelných bojovníků proti tabakismu. Jaká je však jejich pravá motivace?

Moudření zabíjí!

Obrázek zvětšíte kliknutím

TIP REDAKCE

Vlastenci a vlastenky, nevíte, kdy umřít, abyste nezatěžovali rozpočet milené domoviny?

Okamžik, kdy stanete na hranici důchodového věku, vám vcukuletu vypočítá naše
kalkulačka důchodového věku.Ilustrováno  MaComiXem prostřednictvím jeho  ComicsCreatoru.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.