Cena za Nagano

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 22. 2. 2013 | 9 komentářů
Co když je největší český sportovní úspěch spíš prokletím?
Cena za Nagano

Hokejoví bohové! Děkuji za vaši zlomyslnou nadílku přesně před patnácti lety. Za to, že jste Šlégrovi, Reichelovi a Svobodovi přifoukli na hokejky víc štěstíčka než Lindrosovi a Buremu. Že se hlavně díky vám naši naši kluci vrátili do mladé země, hladové po nových hrdinech, zlatí a ne bramboroví.

Děkuju za to, že jste Česku dopřáli největší porci klamu přeživších v historii. Za ty tisíce kluků, kteří zatoužili být jako Jágr. A za tisíce otců a matek, kteří si na synech, co jako Jágr být vlastně nechtěli, hojili vlastní mindráky. Za rodinné rozpočty vysáté výstrojí a cestováním. Za školu, koníčky, přátelství a lásky obětované přeludům medailí, pohárů a milionových gáží.

Rodiny v těch klucích viděli nové hvězdy. Trenéři materiál, se kterým se dá pracovat. Statistika ale jen budoucí dvacetileté pořízky bez vzdělání a sociálních dovedností, kterým se spíš než zlatá brána NHL otevřou rozvrzaná vrátka amatérských týmů krajského přeboru.

Děkuju za utužení národního mýtu, že stojíme sami proti všem. Maličtí, podceňovaní a ukřivdění, ale vyvolení – aspoň vámi, hokejovými bohy. Díky za nelítostného rozhodčího Billa McCrearyho. Za hokejovou federaci, která po českém bonzu odmítla diskvalifikovat Švédsko za administrativní chybu. Za možnost natřít to těm zpropadeným Rusům v „našem hrdém finále“ jehož „čas vysílání nadiktovalo zámoří“, jak jsme se od Roberta Záruby a Petra Vichnara dozvěděli už v první minutě přenosu.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Děkuju za nový mýtus turnaje století, kterýžto termín v Kanadě ani Rusku téměř neznají, a který do wikipedického hesla o Naganu vložil teprve před dvěma lety někdo z Prahy. I za sladkou iluzi, že český úspěch ve sportu oblíbeném jen nad padesátou rovnoběžkou docenil celý svět.

Děkuju za utužení bafuňářského světonázoru. Pozná se podle přesvědčení, že vítězství jednoho musí vždy být porážkou druhého, že účel světí prostředky a že by stát měl podporovat profesionální sport. Že když do čehokoli půjdete srdíčkem, štěstíčko se přidá.

Děkuju za obohacení české politiky o postavu Jiřího Šlégra.

Upřímně: díky za všechnu tu radost z dvaadvaceti zlatých medailí. Po patnácti letech ale snad přišel čas utlumit výskání a mrknout se jim na rub. Mají na něm nalepenou cenovku.

Výstřižky z deníků Mladá fronta a Sport

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 2. 2013 17:54, jana

I mistr novinář se někdy utne. Ale čistě ze statistického hlediska si alespoň budeme více vážit článků kvalitních, kterých je tu od pana Kašpárka nepřeberné množství :-)

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 2. 2013 22:07, urban

Zhrzeny fotbalista či hokejista, asi bejvalý že z Partners

-30
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

hokej, sport

A tohle už jste četli?

Eliška Hašková Coolidge o morálce a hodnotách: Dvacet let jsme proflákali. Je nejvyšší čas to změnit!

25. 8. 2012 | Martin Vlnas | 22 komentářů

Eliška Hašková Coolidge o morálce a hodnotách: Dvacet let jsme proflákali. Je nejvyšší čas to změnit!

„Jak můžete po dětech chtít, aby vstaly, když se hraje národní hymna, pokud nevstanou, když vejde starší člověk do místnosti,“ říká v exkluzivním rozhovoru o úpadku mravů a cestě, jak... celý článek

Očima expertů: Můžeme si mezi podnikateli a finančníky někoho vážit?

10. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Můžeme si mezi podnikateli a finančníky někoho vážit?

Osobnosti hledají osobnosti. Pavel Kohout, Tomio Okamura, Patrik Nacher a další moudré hlavy vybírají z českých i světových finančníků a podnikatelů toho, z koho bychom si měli brát... celý článek

My Češi a naše vzory. Co si o nich myslíte?

19. 7. 2012 | Martin Vlnas | 10 komentářů

My Češi a naše vzory. Co si o nich myslíte?

Souboj českých velikánů a velikánek o vaše „palce“ jsme na webu Peníze.cz spustili přesně před čtvrt rokem. Zajímá vás, koho Češi milují a koho by nechali usmažit v pekle? Pak jste... celý článek

Kurzové sázky: miliardový byznys

21. 12. 2011 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Kurzové sázky: miliardový byznys

Kurzové sázení na sportovní události je koníčkem mnoha Čechů. Většina z nich však jen postupně sype peníze do kapes sázkových kanceláří. Vydělat si na živobytí zvládne tímto způsobem... celý článek

Kdo už z hokeje infarkt dostal a kdo ho teprve dostane

16. 5. 2011 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Kdo už z hokeje infarkt dostal a kdo ho teprve dostane

Divoké bušení srdce hokejového národa se v pátek třináctého ustálilo do pozvolného tepání. Extáze vítězství jsme nedosáhli. Pro všechny ale infarktové zážitky ještě neskončily. Firma... celý článek

Partners Financial Services