Sázíme, i kdyby na chleba nebylo. V hazardních hrách Češi za rok protočí asi 130 miliard korun. Počty kasin, heren a výherních automatů tomu odpovídají. Jejich přítomnost v obcích vadí celé řadě starostů, zasednuto mají zejména na ty v blízkosti škol.
Dosud nemohli mluvit do existence podniků provozujících takzvané videoloterijní terminály, což jsou de facto staré známé výherní automaty – jen provozované přes internet. Zasazovali se proto, aby obce dostaly do svých rukou pravomoc regulovat na svém území jakýkoli hazard. Přání se jim může brzy splnit – pokud senátoři potvrdí změny v loterijním zákoně schválené poslanci a prezident novelu podepíše.
Kdo nedokáže přihrát tučnou obálku, hernu mít nebude?
Od okamžiku platnosti novely by obce mohly rozhodovat, kde budou nové herny a hrací automaty a jakou budou mít provozní dobu. Existující „sídla neřesti“ v nevhodných lokalitách by však mohly zrušit až po třech letech. Některé hlasy ovšem předesílají, že rozšíření pravomocí obcí s sebou nese také zvýšené riziko korupce. V praxi se totiž nebudou vymezovat „zakázané“ ulice či čtvrti, ale vznik herny se bude povolovat dům od domu. Klíč, jestli herna vznikne v domě A nebo B, prý pak může spočívat v tom, co ten který zájemce dokáže zastupitelům nabídnout.
Problém by mohl být i s rušením heren po třech letech: jejich majitelé získávali licence na mnohem delší dobu, a proto mají často v místě svého působení uzavřené na delší dobu i nájemní a jiné smlouvy. Jejich majitelé naznačují, že pokud by měli ukončit činnost již po třech letech, budou se kvůli tomu soudit.
Pražákům není hej
Podle starosty Prahy 4 a iniciátora „protihazardní petice“ Pavla Horálka také zákon neřeší specifickou situaci v Praze. „Obcí je jen hlavní město a městské části (třeba Praha 4) nemají ani po přijetí tohoto zákona pravomoc s hazardem zatočit. Může to být jen formou vyhlášky zastupitelstva hlavního města Prahy a městská část může jen intervenovat na magistrátu. To mi v zákoně chybí a jsem si vědom toho, že se Praha a její městské části jsou ve výjimečné situaci. Zejména, když jsou často větší než některá krajská města,“ upozorňuje Horálek.
Chystá si prezident pero?
Nový zákon také sjednocuje odvody ze všech druhů hazardu na dvacet procent z výnosu, u vybraných typu hazardu půjde patnáct procent na veřejně prospěšné účely, pět procent, tedy jakýsi „dvacátek“ pak na účet obce. Zda jde opravdu o veřejně prospěšné účely, nebo o malou domů pro příbuzné či známé majitele sázkové kanceláře, by mělo kontrolovat ministerstvo financí.
Předchozí (loňskou) změnu zákona o loteriích vetoval prezident Václav Klaus. Zákon tehdy mimo jiné (a nikoliv bezdůvodně) označil za součást předvolebního boje. Horálek věří, že tentokrát se prezident republiky rozhodne ku prospěchu občanů českých obcí.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
24. 6. 2011 12:15 | Bohuslav Chowaniec
2. Předkladatele novely jsou podplacení, jinak si to nelze vysvětlit
( jedině,že jsou blbí).
3. Hazardní hry ( mimo klasická kasína) by se měly zakázat!
23. 6. 2011 8:55 | jirousek
23. 6. 2011 7:10 | Roman
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 6. 2011 1:05 | Kuliiisek
Stejně to vždycky jen podněcuje ke snaze "na truc" obejít nebo dokonce porušit zákon, viz. USA před 100 lety, kde to zkoušeli s prohibicí, a všichni víme, jaké byly následky, kdo si pískal a kdo na tom byl nejvíc bit.
Nikdo ty lidi nenutí házet peníze do automatu, sázet bankovky do videoloterijních terminálů, nikdo nikoho nenutí hrát karty o peníze. Tak proč zakazovat věci, které dospělý a svéprávný člověk dělá dobrovolně? Víc než hazard lidem škodí spíš osazenstvo Poslanecké sněmovny, tam by měl být první zákaz.. :-D
Zobrazeny všechny 4 komentáře