Vyzkoušejte si test pojišťovacího zprostředkovatele

Vyzkoušejte si test pojišťovacího zprostředkovatele
Zkouška odborné způsobilosti zprostředkovatelů pojišťoven a podřízených zprostředkovatelů agentů a makléřů vyvolává rozpaky. Úspěšně ji totiž složí téměř každý. Vyzkoušejte si ji a posuďte sami, jaký má význam pro ochranu spotřebitele před nekvalifikovaným poskytováním služeb.

Od 1. ledna 2005 platí nová právní úprava (zákon 38/2004 Sb. a jeho prováděcí vyhláška 582/2004 Sb.) pro činnost pojišťovacích zprostředkovatelů. Ti musí mimo jiné prokázat svoji odbornou způsobilost, a to buď tak, že doloží absolvování odborného středoškolského nebo vysokoškolského studia, nebo absolvují odbornou zkoušku. Ti, kteří v oboru působili před 1. 1. 2005, mají na složení zkoušky dva roky, noví zájemci o zprostředkování pojištění ji musejí vykonat před zahájením činnosti.

Rozpaky: zkoušku složí skoro každý

Jsou určeny celkem tři stupně této odborné zkoušky. Ten základní je určen pro přímé zprostředkovatele pojišťoven a podřízené zprostředkovatele agentů a makléřů – tedy pro ty, se kterými běžný klient přijde do styku nejčastěji. Zkoušku lze vykonat buď přímo v pojišťovně nebo u zhruba 30 subjektů, uvedených v příloze vyhlášky 582/2004 Sb. – vesměs jde o pojišťovací agenty nebo makléře. Střední stupeň je určen pro pojišťovací agenty a vyšší stupeň pro pojišťovací makléře. Tyto dva stupně zkouší výhradně Ministerstvo financí.

Právě zkouška na základní stupeň odborné způsobilosti vyvolává jisté rozpaky, neboť se ukazuje, že ji úspěšně složí téměř každý. Už skutečnost, že tato zkouška se vykonává přímo u těch subjektů, které mají ekonomický zájem na tom, aby uchazeč uspěl a mohl začít přinášet obchod, může poněkud snížit důvěryhodnost. Další problém je v tom, že Ministerstvo financí nedotáhlo do konce svůj původní chvályhodný záměr, provádění elektronického testu, a neposkytlo pro základní stupeň zkoušky příslušné programové vybavení. K dispozici od MF je pouze program, který generuje testy, které jsou následně tištěny a uchazeči je vyplňují v písemné podobě. Ani to bohužel důvěryhodnosti nepřidá.

AFIZ má vlastní test

Nutno konstatovat, že pokud se zkouška stane naprostou formalitou, pak pouze zvyšuje náklady jednotlivých pojišťoven a zprostředkovatelských firem, ale pro ochranu spotřebitele před nekvalifikovaným poskytováním služeb má prakticky nulový význam. Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ) zareagovala operativně na vzniklou situaci a vyvinula ve spolupráci se softwarovou firmou vlastní elektronický test, který zaručuje objektivitu provedení zkoušky a je uživatelsky velmi příjemný pro uchazeče i pro zkoušející. Test používá oficiální otázky zveřejněné MF.

Aby mohl kdokoliv z veřejnosti na vlastní kůži posoudit obtížnost zkoušky, je elektronický test k dispozici na webu – zde. Budeme velice rádi, když si co nejvíce čtenářů Peníze.CZ test osobně vyzkouší a sdělí svůj názor na jeho obtížnost v diskusi.

Vyzkoušeli jste si test? Je příliš lehký, nebo jeho náročnost odpovídá tomu, co by

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 36 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 3. 2005 0:46, Jiří Kuchta

možná jsem se unáhlil a špatně pochopil co znamená tučné a co barevně...

Zobrazit celé vlákno

+51
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 3. 2005 22:03, PSafranek

Kdybysme za kapitálovky nevypláceli tak nesmyslně vysoký provize a to logicky na úkor klientů z nichž to většina netuší tak by je makléři ani multilevely nechtěli!!! Je naprosto běžný, že upravujeme sazby na úkor klientů jenom proto abysme více a více nakrmily nenasytný sítě distributorů. Ta roztočená provizní spirála musí jednou splasknout-kdyby klienti tušili kolik za kapitálovky vyplácíme na jejich úkor prodejcům tak nás vezmou útokem! Proč to děláme, když tolik chceme pojišťovat rizika? Vy si nevidíte ani na špičku nosu nebo vůbec netušíte jak to v obchodní praxi chodí!

Zobrazit celé vlákno

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (36 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.