Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, které vám dá stát: Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Peníze, které vám dá stát: Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je dávkou určenou ke kompenzaci snížení výdělku v případě převedení těhotné ženy na jinou práci.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství patří mezi dávky nemocenského pojištění, a je tedy vázán na účast na nemocenském pojištění v zaměstnání. Osobě samostatně výdělečně činné (OSVČ) tato dávka nenáleží. Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky, které se mohou v souvislosti s touto dávkou objevit.

Kde se dávka vyřizuje

u zaměstnavatele

Potřebné tiskopisy

žádanka o peněžitou pomoc v mateřství má předepsaný formát, vystavuje ji gynekolog

Podmínky nároku na dávku

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství náleží těhotné zaměstnankyni, která konala práci, jež je těhotným ženám zakázána nebo jež podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství. Je tedy z tohoto důvodu v těhotenství dočasně převedena na jinou práci, při které dostává bez svého zavinění nižší započitatelný příjem, než ta práci, kterou dělala dříve.

Za převedení na jinou práci se považuje také úprava pracovních podmínek, která spočívá například ve snížení normovaného výkonu práce, zproštění výkonu některých pracovních činností, které nesmějí provádět těhotné ženy, nebo zproštění výkonu noční práce. K poklesu započitatelného příjmu, který vznikl v důsledku kratší pracovní doby po převedení zaměstnankyně na jinou práci, se přitom nepřihlíží.

Vyrovnávací příspěvek nenáleží zaměstnankyním, které pracují na základě dohody o pracovní činnosti, dobrovolným pracovníkům pečovatelské služby nebo osobám samostatně výdělečně činným.

Velikost dávky

Vyrovnávací příspěvek se stanoví jako rozdíl denního vyměřovacího základu zaměstnankyně, zjištěného ke dni jejího převedení na jinou práci a průměru jejích započitatelných příjmů připadajícího na jeden kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po převedení na jinou práci.

Vyplácí se zpětně, obdobně jako například mzda ze zaměstnání.

Jak dlouho je možné dávku pobírat

Vyrovnávací příspěvek se poskytuje za kalendářní dny, v nichž trvalo převedení zaměstnankyně na jinou práci s výjimkou dnů, po které trvala její pracovní neschopnost, karanténa, ošetřování člena rodiny, omluvená nebo neomluvená nepřítomnost v práci. Těhotné zaměstnankyni se vyplácí nejdéle do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Z důvodu mateřství se vyrovnávací příspěvek poskytuje do konce devátého měsíce po porodu a u žen, které kojí, pak po dobu kojení.

Některá úskalí spojená s dávkou

Některé situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

  1. Zaměstnavatel mne převedl na jinou práci, dostávám však za ni nízký výdělek. Pobírám vyrovnávací příspěvek. Jak však jeho pobírání ovlivní můj nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Mám strach, že mi z nízkého příjmu bude vypočtena malá mateřská.
    Nemusíte se obávat. Váš nárok na peněžitou pomoc v mateřství se bude posuzovat a peněžitá pomoc v mateřství se bude vypočítávat ke dni převedení na jinou práci, takže se při jejím výpočtu bude vycházet ještě z těch „vyšších“ příjmů.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 5. 2012 11:07, Olina

Dobrý den, z důvodu těhotenství ni bylo zakázano dělat třísměnný provoz. Byla jsem přeložena na dvě směny a pobírám vyrovnávací příspěvek v těhotenství. Chtěla jsem se zeptat z jakých příjmu se mi bude vypočítávat PPM jestli z těchto nižších příjmu a nebo z příjmu před tím než jsem byla přeložena na dvě směny. Děkuji za odpověd.

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

9. 11. 2014 | 20:54 | žaneta

Dobrý den.pro me muj zaměstnavatel nema jinou práci.moje prace je riziková.mám. take narok. více

24. 3. 2014 | 11:15 | ve83

Dobrý den, z důvodu těhotenství mi bylo zakázano dělat třísměnný provoz. Začala jsem dělat dvě směny a pobírám vyrovnávací příspěvek v těhotenství. Chtěla jsem se zeptat z jakých příjmů se mi bude vypočítávat PPM, jestli...více

24. 3. 2014 | 11:04 | Veronika

Dobrý den, z důvodu těhotenství mi bylo zakázano dělat třísměnný provoz. Začala jsem dělat dvě směny a pobírám vyrovnávací příspěvek v těhotenství. Chtěla jsem se zeptat z jakých příjmů se mi bude vypočítávat PPM, jestli...více

21. 1. 2014 | 22:33 | Zuzka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se bude vypočítávat tento příspěvek, když ze směnného provozu přejdu na dvousměnný v případě, že mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Děkuji více

11. 1. 2014 | 16:38 | Anicka23

Dobry den jsem ve 32tt ginekolog me bude prevadet z nemocenske na prispevek v tehotenstvii ale je mi to nejak nejasne,jelikoz kdyz jsem otehotnelka byla jsem zamestnana pak me ginekolog dal na nemocenskou a v dobe na nemocenske...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK