Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mapa: Jak ušetřit na vstupném na hrady a zámky v Česku

| rubrika: Jak na to | 2. 7. 2010 | 6 komentářů
Mapa: Jak ušetřit na vstupném na hrady a zámky v Česku
Výše vstupného na hrady a zámky může být pro někoho důvodem, proč na prohlídku historických interiérů nepůjde. Přinášíme vám tipy, jak se dá letos na vstupném ušetřit. Na interaktivní mapě získáte snadno přehled základních informací o nejznámějších hradech a zámcích.

Prázdninové výlety po Česku každé léto mnoha rodinám zpříjemňovaly i návštěvy tuzemských pamětihodností. Hrady a zámky vždy v letních měsících překypovaly turisty. Letos je to ale podle mnohých kastelánů jiné. České domácnosti šetří a na prohlídky nechodí.

Motivovat je může třeba letošní novinka Národního památkového ústavu (NPÚ), takzvané věrnostní pasy. Ty lze využívat už od poloviny května. Jedná se o klasickou motivační akci, která vás má přimět k vyšší návštěvnosti památkových objektů ve správě NPÚ. Na oplátku za to získáte jedno vstupné zdarma a můžete vyhrát královskou hostinu na romantickém zámku Sychrov.

Princip věrnostního pasu je podle Zdeňky Kalové z NPÚ jednoduchý. Při první letošní návštěvě hradu, zámku, skanzenu, klášteru či některé z technických památek ve správě NPÚ by vám pokladní měla věrnostní pas nabídnout při zakoupení vstupenky nebo si jej na pokladně vyžádejte. Věrnostní pas je na jméno, a tudíž platí pouze pro jednoho návštěvníka. „Pokud jdete na prohlídku v páru nebo s rodinou, vyžádejte si příslušný počet karet,“ doporučuje Kalová. Za každou zakoupenou vstupenku dostanete na zadní stranu věrnostního pasu v pokladně razítko. Jakmile zaplníte celou kartu, což znamená, že nasbíráte čtyři razítka, můžete kartu při páté návštěvě některého z objektů NPÚ vyměnit za volnou vstupenku. Vybrané karty NPÚ pak po ukončení akce k poslednímu říjnovému dni slosuje o vítěznou královskou hostinu.

Kolik zaplatíte za vstupné na hradech a zámcích


Rozdíly mezi vstupným na jednotlivé památky v Česku bývají i ve stovkách korun.
Zatímco Bezděz si dospělý návštěvník prohlédne za 60 korun a dítě, student či penzista nad 65 let za 40 korun, do některých expozic v zámku v Českém Krumlově se podívá dospělý i za 250 korun a dítě za 140 korun (expozice Divadlo). Nejdražší vstupenky se objevují právě na těch nejznámějších a nejnavštěvovanějších památkách, kam vyráží mnoho zahraničních turistů. Nad 140 korun u některých okruhů vyjde rovněž návštěva Karlštejna, Konopiště a Křivoklátu, dále pak Bechyně, Bouzova, Frýdlantu či arcibiskupského zámku v Kroměříži, který je na seznamu památek UNESCO. I na tyto památky se ovšem můžete podívat levněji, pokud si zvolíte některý z levnějších a méně rozsáhlých prohlídkových okruhů.

Ušetřit na vstupném mohou rodiny s dětmi, pokud si pořídí rodinnou vstupenku. Je třeba si ale dávat pozor, pro kolik dětí a v jakém věku lze takovouto vstupenku na jednotlivých památkách koupit (rozdíly bývají v počtu osob či věku dětí). Obyčejně to je u rodinných vstupenek maximálně pro dvě až tři děti do patnácti let v doprovodu dvou dospělých. Větší skupiny s dětmi, jako například tábory či mateřské školy, zase mohou využít speciální slevy nebo vstup zdarma pro jednu dospělou osobu. Na mnoha památkách je rovněž vstup pro děti do 6 let zdarma, jinde se za ně platí symbolická pětikoruna.

Anketa

Kolik hradů či zámků každý rok zhruba navštívíte?

S levnějším vstupným mohou také na mnoha výletních místech počítat studenti, senioři od 65 let věku, držitelé průkazu ZTP a jejich průvodci. Slevu či vstupné zdarma mohou někde získat zaměstnanci NPÚ. Kdo má ovšem zájem o zlevněné vstupné, měl by mít u sebe vždy i oficiální doklad, který potvrdí, že má nárok na slevu kvůli povolání, věku, studiu či handicapu. Některé zámky a hrady mají pro tyto účely na svých oficiálních webových stránkách zobrazeny i ukázky vzorů dokladů, které pro slevu uznávají. To najdete například na stránkách zámku Sychrov.

Návštěvu kulturní památky mohou prodražit například poplatky za parkovné v bezprostředním okolí hradu či zámku. Ušetřit tak lze v těchto případech jedině cestováním vlakem či autobusem nebo zaparkováním mimo oficiální parkoviště. Rozpočet výletu může navýšit i poplatek za fotografování či filmování během prohlídky zámeckých či hradních interiérů. Například na Sychrově to přijde zájemce o foto či videozáznam na stokorunu. Také prohlídky mimo otevírací dobu mívají až dvojnásobné vstupné. Třeba na státním zámku v Jindřichově Hradci je vstupné mimo pracovní dobu i mimo sezónu zvýšené o sto procent. Na Sychrově se platí mimo otevírací dobu 280 korun, večer 400 korun. U těchto prohlídek ale bývá stanoven minimální počet návštěvníků, aby bylo možné tuto službu zajistit. Musíte se ovšem nutné domluvit se správou zámku nebo hradu v předstihu.

 

Které zámky a hrady podle vás stojí za to v Česku určitě navštívit, třeba i navzdory výši vstupného? Podělte se o své tipy s ostatními čtenáři.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 7. 2010 11:05, Pavel

prohlídku třeba za 60 či 120 korun nepokládám za předraženou, například zvlášť v porovnání s cenou vstupenek do kina v Praze.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 7. 2010 8:04, miki

Ze svých daní (odvedených do státního rozpočtu) si platíme nákladné rekonstrukce a údržbu těchto "památek" a když je pak chceme vidět, tak musíme platit znovu. Čím známější, tím víc. Nádhera.

Reagovat

 

-10
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

17. 9. 2010 | 17:45 | Ro

Co je to za mapka - chybí tam spousta dalších hradů a zámků ! více

5. 7. 2010 | 22:18 | Karolína

Omlouvám se za chybu, název karty je olomoucregioncard. více

5. 7. 2010 | 22:12 | Karolína

Doporučuji navštívit památky v Kroměříži a Velkých Losinách (zámek a papírnu), na obě místa se vztahuje olomoucká opencard, která stojí na 48h 180Kč a jen návštěva všech památek a Květné zahrady v Kroměříži vyjde na 300Kč,...více

2. 7. 2010 | 23:41 | Venca

Určitě stojí za návštěvu i vstupné Blatná, Hluboká, Konopiště (mohloby být levnější), Orlík, Švihov, kláštěr v Plasech... A předražený a nezajmavý podle mě jsou Pražský hrad, Karlštejn, Krumlov a Červená lhota - naprosto...více

2. 7. 2010 | 11:05 | Pavel

prohlídku třeba za 60 či 120 korun nepokládám za předraženou, například zvlášť v porovnání s cenou vstupenek do kina v Praze. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK