Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.

Dvouletá rodičovská dovolená? Bez jeslí jen pro bohaté.
Zavedení dvouleté rodičovské dovolené s vyšším rodičovským příspěvkem vypadá na první pohled jako dobrý nápad. Jenže ženy, kterým dítě nepohlídají rodiče či placená chůva, si dvouletou rodičovskou nemohou dovolit. Nikdo se jim o dítě nepostará.

Dvouletá rodičovská dovolená s nejvyšším rodičovským příspěvkem ve výši 11 400 korun měsíčně, je pro mnoho žen jistě lákavá varianta. Problém ovšem je, že v Česku není k dispozici dost zařízení péče o děti do tří let. Pokud tedy matky nemají rodiče v důchodu, kteří se chtějí celodenně věnovat dětem, nebo dostatek peněz na chůvu, nemohou si dvouletou rodičovskou dovolit. Dítě prostě po návratu do práce nebudou mít kam dát.

Obecní jesle, které jsou v péči o děti nejkvalifikovanější a nejdostupnější pokrývají místa pro pouhé 0,5 procenta dětí ve věku do tří let. Jeslí je dnes v Česku 46. V roce 1991 to bylo 1 043. Počet jeslí se přitom dál snižuje. Struktura veřejné péče o děti tedy není připravena na rozšíření zájmu o služby ze strany rodičů, kteří se chtějí (nebo musí) vracet do práce z rodičovské dovolené po dvou letech.

Navíc podle výzkumu Sociologického ústavu AV ČR se v budoucnu chystá více mladých lidí dávat děti do jeslí a naopak méně počítají s pomocí prarodičů.

Část populace si přesto myslí, že jesle nejsou vhodným zařízením pro děti do tří let. Mají na tom vinu částečně někteří čeští psychologové a psycholožky, kteří tvrdí, že dítě má být do tří let s matkou. Zahraniční experti často tvrdí opak. Například poslední zpráva OECD, hodnotící českou ekonomiku, doporučuje na základě psychologických studií, aby děti ve věku dvou let navštěvovaly institucionální zařízení péče o děti.

Ve společnosti také převažuje představa o jeslích jako o obrovských kojeneckých ústavech, kde se dětem nikdo nevěnuje. V dnešních jeslích připadá na pět až šest dětí jedna sestra. Dále je zde pomocný personál, takže sestra se stará pouze o děti a nemusí k tomu připravovat jídlo nebo po dětech uklízet. V Evropě jsou jesle zcela běžnou a uznávanou součástí výchovného, vzdělávacího a sociálního systému, a to přesto, že mnohde nemají zdaleka takovou tradici a zkušenosti jako v Česku.

Pro podporu rodin a zaměstnanosti žen je velmi důležité, aby nabídka služeb péče o děti byla co nejširší a rodiče si tak mohli vybrat podle svých individuálních potřeb. Výběr rodičů ale není limitován pouze jejich představami, ale také ekonomickou situací. V rámci trendu Evropské unie a v souvislosti s doporučeními OECD se dá předpokládat, že rodičovská dovolená se bude i v budoucnu zkracovat. Požadavky na využívání služeb denní péče o děti proto dál porostou. I když české ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje pravidla pro alternativní zařízení péče o děti (např. vzájemnou rodičovskou výpomoc nebo např. firemní jesle či školky), nedá se předpokládat, že by tato zařízení mohla svojí kapacitou a kvalitou jesle nahradit.

Rušení jeslí je tedy do budoucna velmi neperspektivním krokem, a to nejen v souvislosti se zkracováním rodičovské dovolené, ale i vzhledem k zatím nekončícímu baby boomu a emancipací žen v pracovním prostředí. Jesle jako veřejná zařízení by měla tvořit základní a finančně dostupnou síť pokrývající poptávku všech rodičů, kteří o ně mají zájem.

Autorka je odbornice v oblasti rovných příležitostí žen a mužů z o.p.s. Gender Studies

Měly by jesle zřizovat obce, nebo soukromé subjekty? Podělte se o názor.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 6. 2008 15:40

Zdravím Františku,
bavíme se tu kolem a kolem o jakési fiktivní ženě, ale těch samoživitelek jsou přece tisíce. Chcete říci, že všechny takové ženy jsou nezodpovědné a vždy si za svou situaci mohou samotné? To byste snad nemohl myslet vážně? K dítěti mají přece zodpovědnost vždy DVA lidé... a někdy tu zodpovědnost za dítě muži nechávají jen a jen na ženách. Neříkám pochopitelně, že vždy. Pokud taková situace, kdy veškerá péče je na ní neočekávaně nastane a ženě nic jiného nezbývá než jít do práce, ač by se raději věnovala výchově dítěte, pak takové instituce jako jsou jesle nesmírně ocení. Musejí ale existovat a ne být na červené listině s pandou a spol.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 6. 2008 10:38, Arne

Vážený Jezevče,
docela bych ráda věděla, proč jste vůči autorce tak neurvalý a hrubiánský, když se zastáváte výchovy dítěte a podobných ideálů?!
Za jedno mi Váš přístup tedy přijde dosti paradoxní a za druhé - možná vůbec nevíte, že tak dlouhá rodičovská dovolená, co máme v ČR není ve světě běžná, ale že to je luxus...
Například ve Francii na výběr moc nemáte. Ať už si pak myslíte, že je dobré být s dítětem doma do tří let nebo do školního věku či nikoli, musíte po několika málo týdnech nastoupit do práce a buď si na hlídání najmete aupair, tedy chůvu, nebo jej dáte do nějaké varianty jeslí, případně jste doma zadarmo a čekáte, že Vás někdo bude živit... A přitom nejen u nás je stále více matek samoživitelek, protože muži dávají přednost volnosti a nezávaznosti... Co má potom sama žena s dítětem dělat, když musí do práce, aby sebe a své děti uživila, už tací neřeší.... A pak někdo "chytrej" jako jste Vy, chce radit, řešení přitom nenabízí a chová se jako hulvát.
Na závěr chci ovšem dodat, že podle mne dětem prospívá být s mámou doma minimálně do tří let, ne vždy to je ale možné. A pak jsou jesle alespoň nějakou variantou, pokud ovšem jsou...

Zobrazit celé vlákno

-19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

dítě, jesle, rodičovská dovolená

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.