Co se mění v sociální oblasti a moc se o tom nemluví

Změny v sociální oblasti, o kterých se moc nemluví a začaly platit od začátku letošního roku, zpřísňují nároky na podporu v nezaměstnanosti či na příspěvek na péči. Zvýší se důchodové pojištění lidem, kteří si ho platí dobrovolně. Výhod se naopak dočkají podnikatelé, kteří se starají o děti, které jsou na jejich péči závislé.

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 2. 2008 23:40, reznickova

Naopak, ve vaší situaci můžete mít nárok na dvě peněžité pomoci v mateřství - jednu jako studentka, ale musela byste přerušit studium, a druhou z dohody o pracovní činnosti.
Pokud skutečně budete chtít čerpat obě, musela byste se domluvit s gynekologem a nechat si vystavit dvě žádanky o peněžitou pomoc v mateřství.

Zobrazit celé vlákno

+40
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 1. 2008 7:09, Pája 2

Myslím si, že podpora v nezaměstnanosti by měla postupně klesnout na 99,- Kč/měsíc v prvních 3 měsících a následně na 100,- Kč v dalších 3 měsících. Po uplynutí této doby by měli lidé dostávat od státu soc. minimum ve výši 66,- Kč/měsíc do 1 roku nezaměstnanosti a poté už bez omezení 19,- Kč/měsíc. To už by snad byla konečná částka - pomoc od státu, která by už asi neměla dále klesat...

-55
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

28. 11. 2012 8:14 | katka

chci se zeptat jsem svobodná matka a mám dítě v péči, sociálka mi nařídila,že otec dítěte je povinný platit na mě jako na neprovdanou svobodnou matku. velice dobře se stará o dítě,pravidelně platí alimenty ,nakupuje věci,navštěvuje pravidelně dítě. myslím si že dává už dost ačkoliv tolik ani nevydělá. proto se ptám jestli musím souhlasit s výživným na neprovdanou matku. mě je jasné že nechce socialka na mě doplácet a proto to chcou po něm i když dobře ví že má dvě vyživovací povinnosti. poradte mi prosím
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2009 22:53 | Ivana

Dobrý večer, chodím do práce, je mi téměř 54 let, jsem samožvitelka, kousek od mého bytu bydlí moje 72letá matka,která je nemocná, užívá spoustu různých léků, protože má kolísavý tlak, je po infarktu, několikrát kvůli tomu byla hospitalizována v nemocnici a navíc potvrzený Parkinsonův syndrom., který se projevuje třesem rukou, ztrátou stability a následným pádem na zem, kdekoliv. Její zdravotní stav se poslední dobou zhoršuje, hlavně cukrovka - 5 denně si píchá inzulín a měla by kvůli tomu opět nastoupit hospitalizaci v nemocnici. Také ten Parkinsonův syndrom se očividně zhoršuje.Navíc jí natékaji kotníky a několikrát upadla doma, kde žije sama a zůstala tam ležet bez pomoci několik hodin než jsem ji tam našla. Stalo se to již několikrát i venku, když šla nakoupit, také upadla a bez cizí pomoci se není schopná zvednou. Chtěla bych se zeptat, jaká možnost pomoci existuje, kdybych se o ni chtěla starat jako o osobu blízkou, jaké jsou možnosti i příspěvky z péče a jaký by to mělo vliv na můj důchod. Zbývá mi odpracovat eště něco přes sedm let. Děkuji Vám za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 4. 2009 21:30 | Veronika

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, která mi končí letos v srpnu. Od září jsem chtěla nastoupit do práce byla jsem OSVČ, činnost mám zatím pozastavenou. Bohužel, dítě mi do školky nepřijali a já budu muset zůstat další rok doma. Jak to pak bude s mím zdravotním a sociálním pojištěním a mám nárok na nějakou soc. podporu, když budu doma bez možnosti výdělku? Předem děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2008 23:40 | reznickova

Naopak, ve vaší situaci můžete mít nárok na dvě peněžité pomoci v mateřství - jednu jako studentka, ale musela byste přerušit studium, a druhou z dohody o pracovní činnosti. Pokud skutečně budete chtít čerpat obě, musela byste se domluvit s gynekologem a nechat si vystavit dvě žádanky o peněžitou pomoc v mateřství.
+40
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

1. 2. 2008 13:08 | Jana Chmelíková

Dobrý den, Mám jednu takovou otázku... Momentálně jsem studentkou vysoké školy (vlastně studuji dvě školy - jednu v prezenční formě a jednu v kobinované) a nedávno jsem se někde dočetla, že jako studentka nemám nárok na mateřský příspěvek. Je to pravda? Po celou dobu studia (vlastně už od střední školy) ale pracuji, momentálně je to už 3/4 roku, co mám DPČ na poloviční úvazek. Opravdu bych nic nedostala?
+35
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 1. 2008 17:16 | P.C.

Vůbec nechápu, proč je sociální pojištění povinné a vůbec žádné znaky pojištění nevykazuje. Je to jenom obyčejná daň, kterou stát potřebuje, aby nějak zalepil tu černou díru, která se v tomto systému stále jen zvětšuje.
Normální svéprávný člověk, který má volební právo, se přece umí rozhodnout zda a jak se chce zabezpečit na stáří. Pokud tuhle svou základní potřebu nezvládá, jak potom může odpovědně volit své zástupce do parlamentu?
To samé by mělo platit o zdravotním pojištění. Chce-li někdo hazardovat se svým zdravím, ať neplatí.
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2008 23:06 | reznickova

Doba péče o osobu, která je závislá na péči jiné osoby se ze zákona považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Tj. započítává se jako doba pojištění ze zákona, ale nikdo za tuto dobu pojistné neodvádí. Takže laicky řečeno, tato doba se vám započítá jako doba pojištění, ale při výpočtu výše důchodu se z ní nebude vycházet. Co se týče případné výše podpory v nezaměstnanosti - týkala by se vás právě výše podpory uvedené ve článku, protože i zde se doba péče o závislou osobu považuje za náhradní dobu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 1. 2008 22:28 | pscx

To Pája 2, to já jsem zastáncem jiné teorie: Přežívací minimum (všechny příjmy. které člověk od státu dostává) by měly být někde mezi 2700 Kč/měsíc až 3100 Kč/měsíc ( samozdřejmě valorizováno každoročně o inflaci) , možná by to ale z části mělo být vypláceno v naturáliích ( potravní lístky na jméno oproti dokadu totožnosti a pod., nějak ale zamezit šmelení s potravinami ) - nejsme přeci tak chudý stát, aby tady lidé museli hladovět. Očistit agendu státu od byrokracie a tudíš pak o desetitisíce zbytečných zaměstnanců, v době elektronické by to něměl být problém. Budu radši, když tady bude např 15 až 20% nezaměstnanost, než když zde budou tisíce nepotřebných uředníků/nic. Co je lepší?: 5% nezaměstnaných s nulovým příjmem a 250000 úředníků/nic s příjmem nad 14 000 Kč/ měsíc a nebo 15% nezaměstnaných s příjmem 3000 Kč/měsíc a aparát státu štíhlejší o 250000 lidí. Dál by třeba lidé, kteří byli ve výkonu trestu měli platit dle určitých pravidel pak celý produktivní život vyšší daně z příjmu. O příjmech vyžírek, které jsou blíže ke korytu ( myslím tím i ředitele ve státních a polostátních podnicích ) jejichž ohodnocení neodpovídá odvedené činnosti se vyjadřovat nebudu. Atd...
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2008 21:06 | pro hanku

hanko počítá se to bídně ,taky tyhle peníze beru a slyšela sem ,že se do důchodu počíta prvních5 let a pak se počítají po pěti letech jen osum desát procent doby.takže ste doma 10let s děckem a počítaj vám de facto jen 8 let.
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 1. 2008 11:56 | Jarmila

To Pája 2: ty Vámi uváděné podpory myslíte vážně? To když budu sedět na náměstí s kloboukem, vydělám víc.
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2008 8:15 | Hanka

Paní Řezníčková, mohla byste mi prosím odpovědět na následující?
Pečuji o zdravotně postižené dítě a byl mi přiznán příspěvek na péči 3. stupeň - těžká závislost. Jak je to s mým pojištěním na důchod? Slyšela jsem, že se počítá z částky 15 000,- kč. Je to pravda? Od kdy to platí. Jak to mám, když pečuji 4 roky? Jde mi o to, kdybych skončila třeba v invalidním důchodu, z jakých částek by se počítala doba péče. A kdyby péče skončila a já šla na úřad práce, jakou bych dostala podporu?
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2008 7:09 | Pája 2

Myslím si, že podpora v nezaměstnanosti by měla postupně klesnout na 99,- Kč/měsíc v prvních 3 měsících a následně na 100,- Kč v dalších 3 měsících. Po uplynutí této doby by měli lidé dostávat od státu soc. minimum ve výši 66,- Kč/měsíc do 1 roku nezaměstnanosti a poté už bez omezení 19,- Kč/měsíc. To už by snad byla konečná částka - pomoc od státu, která by už asi neměla dále klesat...
-55
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2022

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Doporučujeme

Je tohle konec bitcoinu? Proč hlavní kryptoměna ztrácí na hodnotě

Je tohle konec bitcoinu? Proč hlavní kryptoměna ztrácí na hodnotě

Cena jednoho bitcoinu se propadla už o víc než milion korun, jako nikdy v historii. Je...více

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které...

Neviditelné padesátnice. Už nejsou juniorky, ale do důchodu mají daleko. Čemu čelí ženy, které dospěly za komunismu?

Současná generace 50+ a v těsném závěsu za ní i takzvané Husákovy děti z počátku 70. let...více

Plzeň pod lupou. Bílkovi se povedl přechod z technického týmu na tank

Vybraná zatáčka od progresivního k pragmatickému přístupu přivedla Viktorii Plzeň k nečekanému...více

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Aká bude  suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bohumír Ďuričko

podnikatel

Miroslav Ševčík

ekonom

Bohumír Ďuričko
ÚSPĚŠNOST
46,43 %

z 28 duelů
×
Miroslav Ševčík
ÚSPĚŠNOST
76,32 %

z 38 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.