Ať nepřijdete o šanci na vyšší rodičovský příspěvek. Lidovci mají návod

pk | rubrika: Aktuality | 2. 1. 2020 11:20 | 20 komentářů

Rodiče dětí do čtyř let věku, kteří už vyčerpali rodičovský příspěvek před 1. lednem 2020, mají stále šanci získat navíc až 80 tisíc korun. Než o tom ale rozhodne Ústavní soud, měli by podat formální žádost, aby o nárok nepřišli předčasně. Doporučují jim to senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí.

Poslanci vládní koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů rozhodli, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou jenom lidé, kteří příspěvek letos začnou nově čerpat, plus ti, kteří ho k 1. lednu 2020 stále ještě budou pobírat.

Senátoři i opoziční poslanci chtěli, aby vyšší příspěvek dostali i rodiče, jejichž dítěti sice budou k 1. lednu 2020 méně než čtyři roky, ale vyčerpali ho dřív. Jedná se zhruba o pětinu všech rodin z těch, které mají nejmladší dítě mladší čtyř let. O jejich případném nároku teď rozhodne Ústavní soud.

Zástupci iniciativy #Takepecujeme upozorňují rodiče dětí do čtyř let s vyčerpanou částkou příspěvku, aby nepromeškali termín na podání žádosti. „Než Ústavní soud rozhodne, dovrší tisíce dětí věku čtyř let, a bez podání patřičné žádosti by rodiče mohli o navýšení přijít úplně,“ upozorňuje Petra Bořilová Linhartová, mluvčí iniciativy.

Už je tu!

Projděte si, jak rok 2020 může ovlivnit vaše osobní finance.

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

První žádosti mohou být úřadům zaslány už 2. ledna 2020, a to především u rodin s dětmi, které se narodily počátkem roku 2016.

Podle advokáta Ondřeje Stravy, který podnět k Ústavnímu soudu pro lidovce připravil, by se rodiče neměli nechat odradit. Žádost by měli podat, aby pak měli v ruce její písemné zamítnutí. „Už samotné podání žádosti si nechte vždy písemně potvrdit, například razítkem a podpisem na kopii podávané žádosti,“ doporučuje Strava.

Zastánci plošného zvýšení argumentují tím, že na příspěvek mají podle současného znění zákona nárok všichni rodiče pečující o dítě do čtyř let věku. Někteří už sice dosavadní částku vyčerpali, jestliže však ještě během trvání jejich nároku došlo ke zvýšení celkové částky, mělo by se týkat i jich. 

Podrobný návod zveřejnili lidovci na svém webu.

A nic vám neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory!

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 1. 2020 15:44, Jan Skála

Dobrý den
Je možné vybrat celou částku o kreou se navyšuje rodičovský příspěvek?
Tedy o 80000 kc

+40
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 1. 2020 19:20, Pája

|Dobrý den. Mám nárok na rodičovský příspěvek i přesto že mi rodič. skončil v červnu 2018 ? Jestli má cenu vůbec žádat ? Děkuji

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

30. 8. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

Tatínci si od roku 2022 nově mohou vzít dva týdny místo dosavadního jednoho. Když bude dítě během šestinedělí hospitalizováno, prodlouží se lhůta k čerpání.

Dítě pohlídá Tagesmutter, vydělá si. Státní podpora se vrací do hry

23. 8. 2021 | Eva Dandová | 9 komentářů

Dítě pohlídá Tagesmutter, vydělá si. Státní podpora se vrací do hry

Kdo nesežene místo ve školce, mohl by dát dítě k „denní matce“. Politici před volbami oživují plány na službu, která by byla dostupnější a přitom regulovanější než současné „sousedské... celý článek

Otcovská dovolená se prodlouží, schválili poslanci

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Otcovská dovolená se prodlouží, schválili poslanci

Původní návrh počítal jenom s prodloužením lhůty o dny hospitalizace, díky evropské směrnici se nakonec zdvojnásobí i délka čerpání.

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

28. 7. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

Ode dneška je účinná novela zákona o státní sociální podpoře. Původně se týkala hlavně přídavků na děti, nakonec přináší i několik dalších vylepšení. Tady je přehled změn.

Změna v rodičovském příspěvku je tu. O zbytek už nepřijdete

27. 7. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Změna v rodičovském příspěvku je tu. O zbytek už nepřijdete

Od 28. července začíná fungovat dlouho očekávané vylepšení pravidel. Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.