Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán

PR článek | rubrika: FINEXPO | 18. 10. 2021
V průzkumu CBA v roce 2021 uvedlo devět procent Čechů, že splácí tři a více půjček. Třináct procent jich potvrdilo, že si berou půjčku na splácení jiné půjčky. Poznejte pravidla, se kterými se nedostanete do dluhové pasti.
Půjčka je dobrý sluha, ale špatný pán

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Opravdu danou věc potřebujete?

V rámci bezpečného půjčování si vždy důkladně promyslete, jestli předmět, na který si chcete půjčit, opravdu potřebujete. Když se budete řídit následujícím pravidlem, nikdy nešlápnete vedle: Doba splácení půjčky by nikdy neměla převyšovat dobu užitku věci, na kterou jste si půjčku brali.

Na co dává smysl si brát půjčku:

  • Půjčka na auto, kterým jezdíte každý den do práce.
  • Půjčka na vlastní bydlení, které vám po splacení zůstane.
  • Půjčka na rekonstrukci, díky které zvýšíte hodnotu své nemovitosti.
  • Půjčka na notebook, který potřebujete pro studium na vysoké škole.
  • Půjčka na zubní zákrok, který vám nehradí pojišťovna.

Na co rozhodně nedává smysl si brát půjčku:

  • Půjčka na vánoční dárky, ze kterých budete mít radost jen pár dní.
  • Půjčka na letní dovolenou, kterou budete splácet pár let.
  • Půjčka na nový telefon, který nepotřebujete, protože vám ten starý ještě pořád slouží.
  • Půjčka na splacení jiné půjčky. Dvě a více půjček vás může dostat do kolotoče, ze kterého jen těžko vystoupíte.

Jak velkou splátku zvládne váš rodinný rozpočet?

Účel půjčky jste si už schválili. Teď se ještě podívejte na vaše osobní finance. Musíte si být jisti, že váš rodinný rozpočet zvládne další zápornou položku. Pokud máte důkladný přehled o svých financích, hned víte, jak velkou měsíční splátku zvládne vaše peněženka.

Máte ve financích nepořádek? Začněte si pravidelně zapisovat veškeré příjmy a výdaje během celého měsíce. Můžete si je zapisovat nejenom na papír, ale také do speciálních aplikací. Vyzkoušejte třeba českou aplikaci Spendee. Sestavíte si zde vlastní kategorie a na konci měsíce přesně vidíte, do které oblasti vám padá nejvíce peněz.

S přehledným měsíčním rozpočtem přesně víte, jak velkou splátku si můžete dovolit. Nezapomeňte také na to, že je dobré průběžně tvořit finanční polštář na horší časy. Ten vás zachrání třeba v případě, že se vám pokazí pračka.

Vyberte si férového poskytovatele půjček

Bankovní nebo nebankovní půjčka? To záleží jen na vás. Vždy si vyberte takového poskytovatele půjčky, který je férový a má transparentní podmínky. Ověřte si, že vámi vybraná instituce disponuje licencí od České národní banky. Tato bankovní licence je zárukou toho, že daná instituce jedná v mezích zákona, musí si také ověřit vaši úvěruschopnost (schopnost splácet).

Myslete dopředu a předvídejte nečekané situace

V životě se můžete kdykoliv dostat do nečekané situace, která vás vykolejí. Můžete přijít o práci, dlouhodobě onemocnět. Myslete dopředu. Kromě šetření peněz na horší časy se rovnou během sjednání půjčky zeptejte svého poskytovatele, co dělat v případě, že se dostanete do potíží se splácením. Budete mít jasnou představu o tom, jak v takovém případě postupovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 150. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

30. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 150. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává 37 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 14 parametrů.

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka

První nákup do 1500 Kč zdarma, láká Skip Pay před Vánoci

Lidé, kteří si nově založí ověřený účet Plus u služby Skip Pay, dostanou v rámci marketingové akce až 1500 korun na první nákup. Nabídka nemá žádné další podmínky ani omezení (například... celý článek

PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii

24. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii

Společnost Home Credit Group, divize skupiny PPF poskytující spotřebitelské financování, dnes podepsala dohodu o prodeji svých aktiv na Filipínách a v Indonésii. Celková hodnota transakce,... celý článek

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.