Půjčka pro dlužníky – pomoc, nebo cesta do pekla?

PR článek | rubrika: BrandInsight | 19. 8. 2021
Ten, kdo má výpis z registru dlužníků bez jediného negativního záznamu, nemá problém získat jakoukoliv půjčku. Co má však dělat ten, jehož platební morálka tak dobrá není? Má šanci získat půjčku i dlužník? A je to opravdu dobré řešení?
Půjčka pro dlužníky – pomoc, nebo cesta do pekla?

Zdroj: Pixabay.com

Platební morálka neboli také úvěrová historie žadatele o půjčku hraje zásadní roli při posuzování žádosti o úvěr. Ten, kdo má pozitivní úvěrovou historii, bude u banky žádaným klientem. Znamená to totiž, že své závazky řádně splácí. 

Naopak žadatel, který má negativní úvěrovou historii, se může s bankovní půjčkou rozloučit. Takový zájemce má totiž na svém kontě hodně půjček, splátky hradí pozdě nebo vůbec. Pro banku je tedy příliš rizikový. 

Přesto však i dlužníci se záznamem v registru mají šanci půjčku získat.

Registr dlužníků

V dnešní době není dokonce nijak složité dosáhnout na půjčku i s negativním záznamem v registru dlužníků. Jenom se žadatel nebude obracet na banku, nýbrž na nebankovního poskytovatele.

Co vlastně znamená registr dlužníků? A co se z něj lze dozvědět?

Nejznámějším registrem dlužníků je SOLUS. Do něj se zapisují informace o úvěrech a dlužních, kteří řádně nesplácejí. Jedná se tedy o negativní záznamy. Nejsou zde uvedeny jen informace o úvěrech, nýbrž i o nezaplacených fakturách za telefon, energie nebo televizi.   

Nebankovní poskytovatel úvěrů zpravidla do registru dlužníků nenahlíží nebo horší platební morálku žadatele neřeší. Proto u něj není problém získat jistou půjčku bez registru.

Takový ústupek poskytovatele úvěru však není zadarmo. Na jednu stranu sice žadatel získá půjčku pro dlužníky ihned na účet, na druhou stranu se musí připravit na vysoké poplatky, RPSN a další negativa.   

Výhody a nevýhody půjčky pro zadlužené

Půjčka pro dlužníky má jistě mnoho výhod. Je dostupná téměř pro každého, poskytovatel nezkoumá úvěrovou minulost, vyřízení je snadné a rychlé a půjčku je možné získat téměř ihned na účet.  

V dnešní době může dlužník dokonce bez problémů zažádat o půjčku bez vlastního účtu, a to díky možnosti rychlých hotovostních úvěrů.

Pokud dlužník o půjčku nemá vlastní bankovní účet, může si peníze vybrat např. na terminálu v trafice, na čerpací stanici nebo mu je zástupce poskytovatele předá na dohodnutém místě.

Všechny uvedené výhody však mohou být draze vykoupeny. Půjčky pro dlužníky totiž mají i řadu nevýhod.

Tou hlavní jsou vysoké úroky a RPSN. Dále musí dlužník počítat s tím, že si půjčí jen v řádech tisíců či maximálně desetitisíců korun a peníze bude muset brzy vrátit. Půjčky pro dlužníky jsou totiž velmi často krátkodobé.

Ovšem zásadní problém nastane, pokud dlužník nestihne včas splácet. Půjčky pro dlužníky mívají velmi vysoké sankce za porušení smluvních podmínek a nezřídka se stává, že člověk musí zaplatit několikanásobně víc, než si na začátku půjčil. 

Jak nenaletět

Půjčky pro dlužníky nebo půjčky bez vlastního účtu jsou vyhledávané lidmi v tísni, kteří nemají šanci získat úvěr v žádné bance. Takoví lidé jsou často schopni přistoupit na jakékoliv podmínky. A poskytovatelé úvěrů toho využívají. 

Dříve než se dlužník upíše k nějakému úvěru, měl by si ověřit, zda je jeho poskytovatel seriózní. To lze zjistit u ČNB. Každý poskytovatel úvěru totiž musí mít licenci ČNB.

Pokud někdo nabízí okamžitou půjčku na směnku, může si být žadatel téměř jistý, že poskytovatel nemá čisté úmysly.

Půjčky na směnku jsou totiž v České republice od roku 2013 zakázány a ten, kdo takovou půjčku nabízí, jedná nelegálně. 

Kromě toho se okamžitá půjčka na směnku pojí s enormně vysokými úroky a dlužník obvykle také ručí svým majetkem. Pokud včas nezaplatí, může ze dne na den přijít o střechu nad hlavou. 

Aby se dlužník nedostal do ještě větších finančních problémů, měl by si předem spočítat všechny poplatky, aby věděl, kolik za úvěr ve výsledku zaplatí navíc. K tomu lze využít úvěrové kalkulačky, které jsou běžně dostupné online. 

Na závěr lze snad už jenom připomenout, že nikdy není dobré si brát půjčku, pokud to člověk doopravdy nepotřebuje. Takové půjčky na dovolenou, mobil nebo jinou drobnou elektroniku jsou nesmyslným rizikem.

Když si člověk vezme půjčku, už není cesty zpět. I malá půjčka se může stát velkým závazkem a způsobit ještě větší dluhy. Vždycky je lepší si pravidelně spořit, a pak si danou věc koupit „za svoje“.

Peníze BrandInsight

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Evropská komise chce zkrátit splatnost faktur. Žije mimo realitu

9. 2. 2024 | Adam Šoukal | 1 komentář

Evropská komise chce zkrátit splatnost faktur. Žije mimo realitu

Opožděné platby představují vážné riziko pro hospodářskou stabilitu firem. Navrhovaná opatření Evropské komise na stanovení maximální lhůty splatnosti na 30 dnů ale narazila na odpor... celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Partners Financial Services