Zlevnění hypoték se odkládá. Proč úroky zamrzly?
6. 11. 2024 | Olga Skalková
Úrokové sazby hypoték dál klesají jenom nepatrně, ukazují nová čísla z bank. Výraznější zlevnění nakonec nepřijde ani letos na podzim. Snad někdy v příštím roce.
Zdroj: Shutterstock
Průměrný úrok hypoték popáté v řadě stoupl – v červenci na 2,23 % z červnových 2,13 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Loni v červenci dosahoval průměrný úrok 2,15 %.
„Nárůst o 10 bazických bodů je nejvyšší od prosince 2018, kdy sazba vzrostla o 13 bazických bodů na 2,91 %,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Zdražování hypoték podle něj rozhodně není u konce. „Vzhledem ke zpoždění, které banky v posledních měsících nabraly při zpracování žádostí o hypotéky ještě s nižšími sazbami, je možné, že růst průměrné sazby hypoték ještě zrychlí. Většina bank totiž ve zvyšování nabídkových sazeb hypoték přitvrzuje,“ dodává Sýkora.
Růst sazeb bude zřejmě pokračovat i kvůli zásahům České národní banky proti rostoucí inflaci. Centrální banka letos už dvakrát zvedla klíčovou sazbu. Teď je na 0,75 % a vzhledem k rostoucím cenám v tom bankovní rada bude s největší pravděpodobností pokračovat. „Sazby hypoték i nadále porostou a postupně mohou atakovat hranici 3 %,“ předpovídá Sýkora.
Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.
Určitě se dá čekat, že úroky u sjednaných hypoték brzy vyrovnají nabídkové sazby. Například podle hypotečního specialisty Golem Finance vzrostla průměrná nabídková sazba hypoték poskytovaných do 70 % LTV v červenci oproti červnu o 11 bazických bodů na 2,55 %. U hypoték s vyšším LTV, tedy u těch, kde lidé mají na nákup nemovitosti menší část vlastních peněz, je průměrný nabídkový úrok dokonce už lehce nad hranicí tří procent.
„Hypoteční sazby rostou a růst ještě nějaký čas pravděpodobně budou. Ovšem tempo zvyšování sazeb bude v druhé polovině roku s polevující poptávkou zpomalovat. Úroveň realizačních sazeb odhadujeme zhruba na 2,5 až 3 %, což je z dlouhodobého pohledu stále ještě příznivá úroková sazba. Z pohledu domácností je tedy nyní největší překážkou k získání vlastního bydlení spíše rychlý růst cen nemovitostí,“ říká Libor Ostatek, ředitel Golem Finance.
Ke třem procentům naposledy průměrná cena hypoték vystoupala na začátku roku 2019. A třeba před deseti lety, v červenci roku 2011, byla na 4,14 %.
„Neustále rostoucí ceny nemovitostí logicky zvedají i průměrnou výši poskytnuté hypotéky, která se v červenci dostala opět na rekordní hranici. Na realitním trhu není jediný důvod, proč by se měl trend zvyšování cen nemovitostí zastavit nebo dokonce obrátit,“ říká Sýkora.
Například podle dat Hypoteční banky byty v Česku ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně zdražily v průměru o 14,8 %.
Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to zaplatit? Hypotéka? Úvěr ze stavebního spoření? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.
Průměrná výše hypotéky vzrostla v červenci oproti červnu o více než 54 tisíc korun na 3 215 153 korun. Za poslední rok se průměrná hypotéka zvýšila už o téměř půl milionu korun. Před pěti lety, v červenci roku 2016, dosahovala průměrná výše hypotéky podle Hypoindexu 1 999 405 korun. Za pět let tedy narostla přes 60 %.
Banky reportující do Hypoindexu v červenci sjednaly 10 967 hypoték v celkovém objemu 35,3 miliardy korun. Ve srovnání s rekordním březnem klesl objem poskytnutých hypoték téměř o 9,5 miliardy korun a jejich počet o 3434. Meziročně však vzrostl objem sjednaných hypoték o 13,7 miliardy korun a počet o 3100 hypoték.
„Přestože objemy poskytnutých hypoték již pomalu brzdí, můžeme s jistou říct, že letošní rok bude rekordní. Za prvních sedm měsíců roku sjednaly banky hypotéky za 259 miliard korun. Hypoteční trh tak letos již překonal dosud rekordní loňský rok, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal za 12 měsíců na 254 miliard korun,“ shrnuje Sýkora.
A ještě poznámka na konec: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 8. 2021 16:19, Miro
Pokud ceny vstupu porostou jak ted nebo zustanou tam kde jsou tak se proste prestane stavet a to pak bude mit vliv na zvedani najmu. Bydleni je pouze sluzba a lidi si umi spocitaji co je pro ne lepsi jestli platit 30k bance podobu 30ti let nebo budou platit najem 20k za stejne bydleni.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
18. 8. 2021 15:43, deprese
Citace - Miro / 18.08.2021 15:10
V Brně a v Praze kupují z 25% byt cizinci a každý rok se jich přistěhuje asi 40 tis. Je to právě naopak, cena nájmu se určuje z ceny bytu. Za pár let se to srovnají i nájmy.:D
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.