Proč je RPSN při porovnávání krátkodobých půjček nevypovídající ukazatel?

PR článek | rubrika: Publicistika | 24. 10. 2017
Smyslem zavedení RPSN bylo umožnit objektivnější porovnání různých nabídek. Dává smysl při porovnávání dlouhodobých úvěrů, jak je na tom ale ve spojitosti s půjčkou na několik týdnů nebo dní?
Proč je RPSN při porovnávání krátkodobých půjček nevypovídající ukazatel?

RPSN (roční procentní sazba nákladů) postihuje celkové náklady úvěru pro spotřebitele, vyjádřené jako roční procentní podíl z celkové výše úvěru. Samotná výše úrokové sazby může být někdy zavádějící, protože se do ní nepromítají další náklady půjčky, jako jsou například různé poplatky.

Ze zákona mají poskytovatelé půjček povinnost RPSN uvádět u všech svých nabídek. RPSN je relevantní při porovnávání dlouhodobých úvěrů a hypoték, které bude dlužník splácet zpět několik let.

Posuzovat ale krátkodobou půjčku, která je většinou jednorázově splacena do 30 dní, vzorcem pro výpočet roční úrokové sazby je nesmyslné. Sazba se v takovém případě může vyšplhat až do řádů statisíců procent, i když se reálně může jednat o poplatek jen okolo sto korun.

Proč je RPSN u krátkodobých půjček tak vysoká?

Jako názornou ukázku si uvedeme příklad. Vžijte se do situace, kdy si od někoho z rodiny nebo od kamaráda půjčíte 1000 Kč s tím, že za týden mu tuto částku vrátíte a jako poděkování mu navíc přinesete bonboniéru nebo nějakou maličkost v hodnotě 50 Kč. Vidíte, že dát 50 Kč navíc za půjčení 1000 Kč není moc, ale RPSN v tomto případě dosahuje hodnoty 1340, 08 %!

Jak již bylo řečeno, jde o to, že RPSN je sazba roční, kdežto půjčka v tomto příkladu trvá pouze jeden týden.

Podle čeho tedy krátkodobé půjčky porovnávat?

Přečtěte si více o krátkodobé půjčce na stránce Matchbanker.cz. Matchbanker je nová inovativní platforma pro porovnávání půjček. Matchbanker používá jednoduchý jazyk, díky kterému je jednoduché nabídce půjček porozumět. Co je nejdůležitější, vše najdete na jednom místě. Zaměřte se hlavně na výhody a nevýhody jednotlivých půjček.

Při výběru půjčky pro své potřeby posuzujte kromě RPSN a úrokové sazby také další parametry. Zjistěte si:

  • Jak vysokou částku si můžete půjčit
  • Na jak dlouho si ji můžete půjčit
  • U jaké banky má poskytovatel účet – od toho se bude odvíjet, za jak dlouho budete mít peníze na účtu
  • Zda je půjčka bez ručitele
  • Jestli je možné prodloužit termín splatnosti
  • Jestli splňujete všechny podmínky (například: starší 18 let, bankovní účet na své jméno)
  • Zda byli předchozí zákazníci s půjčkou spokojeni

RPSN 0 %

Někteří poskytovatelé dokonce nabízejí první půjčku novým klientům zcela zdarma. Taková půjčka se vyplatí každému. Vrátíte přesně tolik, kolik jste si vypůjčili.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

17. 8. 2022 | Jana Divinová

Deset věcí, na které si dát pozor při koupi bytu

Koupě bytu je pro většinu lidí životní událostí, která už se nikdy nezopakuje. Investují do ní celoživotní úspory a zadluží se na většinu svého života. Na co si dát pozor, aby se sen... celý článek

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

9. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dřív – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Odložené platby jsou čím dál populárnější. Utáhne EU šrouby?

2. 8. 2022 | Jana Divinová | 7 komentářů

Odložené platby jsou čím dál populárnější. Utáhne EU šrouby?

Je to jednoduchý nástroj, jak platit za nákupy na internetu. Fakticky jde o půjčky, které ale plně nepodléhají stejné regulaci jako ostatní úvěry pro spotřebitele. Evropská unie teď... celý článek

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Lidé, kteří od ní mají hypotéku, se bojí takzvaného zesplatnění – tedy že budou muset najednou zaplatit celou zbývající... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.