Pronájmy v centru Prahy: Koronakrize přinesla rekord

Čísla za březen a duben ukazují, jak moc se změnila nabídka pronájmů v centru bez turistů.

Zdroj: Prague City Tourism

Data z Investiční kalkulačky od startupu Apify ukazují, že v březnu a dubnu bylo na Praze 1, 2 a 5 nejvíce nových inzerátů na byty k pronájmu od roku 2016.

Ze souběhu tohoto nárůstu s vládními karanténními opatřeními lze usuzovat, že jde o byty, které obvykle slouží ke krátkodobým pronájmům převážně turistům.

Počet nových inzerátů po měsících. Klikněte pro zvětšení.

Nejvíce bytů na pronájem oproti loňskému březnu a dubnu přibylo na Praze 1. Nových inzerátů bylo v březnu meziročně zhruba o třetinu více, za duben pak téměř trojnásobek. Na Praze 2 bylo navýšení v dubnu zhruba o 30 %.

Vývoj počtu nových inzerátů v centru a širším centru Prahy.

Hypotézu, že jde o jinak krátkodobě pronajímané byty prostřednictvím platforem jako Airbnb, podporuje i pohled na přírůstky nových inzerátů na byty k pronájmu na Praze 1 od ledna 2019 do konce dubna 2020.

Měsíční přírůstky nových inzerátů na Praze 1.

Počet nových inzerátů na pronájem na Praze 1 tvoří v dubnu téměř čtvrtinu celkové nabídky bytů.

Měsíční přírůstek nových inzerátů na Praze 1.

Současná koronakrize zahýbala i s cenami pronájmů v centru a širším centru Prahy. Ceny pronájmů u většiny dispozic v dubnu oproti průměru počítaného z celého roku 2019 klesly. Někde o pár korun, jinde o tisíce. Směrem vzhůru cena stoupla jen výjimečně — u některých dispozic bytů na Praze 5 a u 2+kk na Praze 1.

Průměrná cena pronájmu v dubnu 2020 oproti průměrné ceně za rok 2019.

Nárůst či pokles průměrného pronájmu v dubnu 2020 (v porovnání s rokem 2019).

Nárůst či pokles cen pronájmu bytu o dispozici 2+kk v Praze přes městské části.

Můžete se podívat i na interaktivní mapu Prahy.

O autorce

Markéta Trunkátová

Markéta Trunkátová je datová specialistka ČNB, externě spolupracující s Apify. Radost jí dělají big data a jejich následná vizualizace s pomocí moderních technologií.

Investiční kalkulačka čerpá z dat největšího českého on-line portálu s realitami, Sreality.cz, od konce roku 2016.

V inzerátech není uváděn důvod přidání, takže můj předpoklad vychází z toho, že nových bytů se na Praze 1 nemohlo během měsíce či dvou tolik dostavět, ani uvolnit takový počet bytů jinak obývaných.

Nepoměr nárůstu nových bytů k pronájmu v turisticky zajímavých oblastech nemůže být pouhou shodou okolností dán obdobím, kdy se téměř zastavil turistický ruch a krátkodobé pronájmy se omezily na minimum.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.