Povinné ručení. Pár dobrých rad, když chcete měnit pojišťovnu

| rubrika: Jak na to | 20. 8. 2018 | 3 komentáře
Nejste spokojeni se stávající pojišťovnou a rádi byste za lepším? Poradíme, kdy lze smlouvu bez problémů vypovědět a na co dát pozor.

Povinné ručení si musí sjednat každý vlastník motorového vozidla. Pojistka kryje škody na zdraví nebo majetku, které řidič na silnici způsobí druhým. Kdo povinné ručení nemá, měl by počítat s pokutou od policie. Sankci pět až čtyřicet tisíc korun může uložit také Česká kancelář pojistitelů.

Ačkoli je tedy povinné ručení jedním z nejobvyklejších typů pojištění, panuje kolem něj celá řada omylů a nejasností. Třeba ohledně toho, kdy lze odejít za lepší cenou nebo jak postupovat, když auto prodáváte. Pro všechny, kteří chtějí změnit pojišťovnu nebo potřebují povinné ručení ukončit úplně, jsme nachystali několik užitečných rad.

1. Na konci pojistného období

Standardně lze smlouvu o povinném ručení vypovědět na konci pojistného období, které nejčastěji trvá jeden rok. Údaj o konci pojistného období (často se označuje také jako výročí smlouvy) najdete v zelené kartě. Termín si dobře pohlídejte: žádost o výpověď smlouvy musí pojišťovna obdržet nejpozději šest týdnů předtím, než pojistné období skončí. Když lhůtu promeškáte, pojišťovna smlouvu automaticky prodlouží.

Povinné ručení se většinou vypovídá písemně. Krom jména a vlastních identifikačních údajů nezapomeňte do žádosti uvést také číslo pojistné smlouvy nebo alespoň název pojištění, které chcete vypovědět. Kontaktní údaje tuzemských pojišťoven najdete zde. Bez papíru se obejdou klienti pojišťoven ČSOB a Direct, které umožňují podání výpovědi skrze online formulář.

Propojeno!

Podobně jako smlouvu o povinném ručení, ani smlouvou s operátorem nejde vypovědět úplně snadno. Před časem jsme vám proto radili, kdy od operátora odejít a jak se vyhnout sankci za předčasné ukončení smlouvy.

Jak se rozloučit s operátorem? Pár dobrých rad

2. Vale po dvou měsících

Výhodu má ten, kdo si pojištění auta sjednal teprve nedávno. Podle občanského zákoníku jde totiž od smlouvy s pojišťovnou odstoupit ještě dva měsíce po jejím uzavření. Jakmile výpověď podáte (písemně nebo online) začne běžet osmidenní lhůta. Na jejím konci pojistka zanikne. Ze smlouvy s pojišťovnou ovšem nevyklouznete zadarmo: zaplatíte poměrnou část pojistného za období, kdy jste pojistku využívali.

3. Zdražuje se? Můžete jít

Odejít ke konkurenci můžete i v momentě, kdy stávající pojišťovna mění výši pojistného. Typicky: když vám povinné ručení podraží. I tady je ale potřeba hlídat určitou lhůtu. Výpověď lze podat nejpozději do jednoho měsíce od data, kdy jste informace o nové ceně obdrželi. Výjimkou jsou případy, kdy pojišťovna zvedne cenu povinného ručení kvůli aplikaci malusu za bourání.

4. Pojistná událost

Další z důvodů, kdy lze pojistku bez problémů ukončit, je pojistná událost. Jednoduše řečeno: bouračka. Lhůta pro výpověď smlouvy v tomto případě dělá tři měsíce od chvíle, kdy jste pojistnou událost oznámili. Žádost se opět podává písemně, u ČSOB pojišťovny nebo Direct pojišťovny online. Povinné ručení přestane platit do měsíce od doručení výpovědi. Pokud jste pojistné platili dopředu, pojišťovna vám zbývající peníze vrátí. Do výpovědi proto můžete rovnou uvést číslo účtu, na který chcete přeplatek pojistného vrátit.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Naše srovnání vám usnadní výběr toho pravého povinného ručení i havarijka:

5. Prodej, krádež nebo vyřazení musíte pojišťovně nahlásit

Pojišťovna vás musí bez okolků pustit, pokud auto prodáváte nebo vyřazujete z provozu. Vždy je ale potřeba pojišťovnu o změně vlastníka informovat a požádat o ukončení pojistné smlouvy. „Motoristé se často mylně domnívají, že k zániku povinného ručení dochází změnou vlastníka při prodeji vozidla. Podle platné právní úpravy ale k zániku dochází až v okamžiku, kdy se změna vlastnictví oznámí pojišťovně,“ vysvětluje Česká kancelář pojistitelů.

V praxi byste měli pojišťovně doložit kupní smlouvu nebo písemné prohlášení nového majitele auta. Řada pojišťoven vyžaduje také kopii velkého technického průkazu s vyznačenou změnou vlastníka. Kopii techničáku ale bude potřeba i v momentě, kdy auto stahujete z provozu – v průkazu musí být zaznamenané vyřazení z evidence vozidel. Jestliže vám auto ukradli, měli byste dodat policejní protokol o odcizení.

Pojistka končí, jakmile pojišťovna obdrží vaši žádost o ukončení. Případný přeplatek na pojistném pojišťovna vrátí na účet, jehož číslo vyznačíte do žádosti.

6. Neplatit se nevyplatí

Někteří řidiči se mylně domnívají, že jim pojišťovna smlouvu zruší, jakmile přestanou povinné ručení platit. Neplatič nejdřív dostane několik výzev k doplacení dlužné částky, smlouva ale poběží dál. Až poté obdrží upomínku, ve které mu pojišťovna sdělí, že pokud do určité lhůty – obvykle do jednoho měsíce – pojistné neuhradí, smlouva zanikne. Pojišťovna ovšem bude vyžadovat doplacení dlužné částky a navrch ještě připočte penále.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.