Bezpečná jízda = cesta k levnějšímu povinnému ručení

PR článek | rubrika: Když se řekne | 8. 8. 2014 | 7 komentářů
PR TEXT. Ceny povinného ručení neustále stoupají. Největší změna proběhla zejména v roce 2013. I tak se na něm dá ušetřit. Jak? Tím, že budete jezdit bez nehod.
Bezpečná jízda = cesta k levnějšímu povinnému ručení

Za takzvanou beznehodovost totiž pojišťovny udělují řidičům bonusy, které snižují cenu povinného ručení.

V roce 2013 se na českých silnicích stalo 3121 dopravních nehod. Většina těchto řidičů se tak připravila o možnost čerpat výhody, které pro ně pojišťovny skrývají ve formě bonusu. Bonus je tedy druhem slevy, kterou pojišťovny odměňují ukázněné řidiče.

Sleva se odvíjí od toho, kolik měsíců jste nezpůsobili žádnou dopravní nehodu. Většinou se bonus přiznává za každých 12 měsíců bez nehody. Sleva z povinného ručení je pak zpravidla 5 %. Informace o výši svého bonusu zjistíte u pojišťovny, u které máte ručení uzavřeno.

Vypočítejte si nejvýhodnější povinné ručení

Každá pojišťovna si bonusový systém upravila k obrazu svému a k větší spokojenosti svých klientů. Pokud si nejste jistí, zda za povinné ručení neplatíte zbytečně moc, nebo nejste spokojeni s výši bonusu, využijte online kalkulačku. Ta porovná nabídky jednotlivých pojišťoven a vy si tak na základě zadaných parametrů vyberete tu, která se vám bude nejvíce zamlouvat.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Rozdíly se mohou projevit například v maximální výši bonusu. Ta se pohybuje v rozmezí 50 až 60 %. Dále v období, za které lze na maximum bonusu dosáhnout. Při 5% nárůstu každých 12 měsíců by to bylo za 10 let. Některé pojišťovny ale počítají bonusový systém progresivněji, maxima tak lze dosáhnout už za 7 let.

Autonehoda = vyšší cena povinného ručení

Stejně jako pojišťovny myslí na dobré řidiče se systémem bonusů, zaměřují se i na ty, kteří se na silnicích chovají nebezpečně. V tomto případě hovoříme o tzv. malusech. Nejde potom o slevu, ale naopak o přirážku. Při způsobení pojistné události, kdy pojišťovna naší vinou platí škodu třetí osobě, se z bezeškodného období odečítá určitý počet měsíců.

Odečítaných měsíců je z pravidla 36 za jedinou nehodu. I drobná nepozornost vás tak může připravit o 3 roky jízdy bez nehod. Buďte tedy na silnicích opatrní.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 8. 2014 7:42, Pavel

Malý dotaz. Můžete mi někdo objasnit, jak je to s povinným ručením řidičů, kteří mají historii naplněnou velkým počtem nehod? Mého kamaráda sestřelil nějaký mladý podnikatel a tvrdil, že už má tolik nehod (v průměru 5 za rok), že je na maximu, co může platit. Takže je mu další bouračka úplně jedno. Kolik je tohle maximum? Musí pojišťovna takovéhle lidi pojistit?

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 8. 2014 3:27, Honza

Troufl bych si nesouhlasit. Jezdili jsme Feldou s nejslabším motorem a přešli kvůli větší rodině na 7 místnou Dacii Logan MCV benzín 1.6, což už je pěkně velká kráva (žádné "downsizované prdítko se superturbem") a povinné ručení dokonce trochu kleslo, stačilo přejít od Generalli ke Kooperativě. A já (bez historie) bych to měl více než 2x dražší než manželka, která má historii 7 let bez zaviněných nehod s tou Feldou. Jinak Trabant je průšvih z hlediska bezpečnosti posádky Trabanta, ale to je pro povinné ručení jedno. Tady jde o škodu způsobenou ostatním a tady bych viděl Trabanta jako docela fajn auto :-) Jezdí pomalu, rozsype se spíš Trabant a ne to druhé auto... Jinak to, že auta se silným motorem mají povinné ručení drahé mi přijde ok, jsou to stroje primárně konstruované na porušování předpisů a riskantní jízdní styl.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nehod elektrokoloběžek přibývá. Majitelé je budou muset pojistit

23. 11. 2023 | Lucie Weissová

Nehod elektrokoloběžek přibývá. Majitelé je budou muset pojistit

Kooperativa přináší první výsledky od uživatelů mobilní aplikace, která zaznamenává, jak se při řízení chovají a jaký to má dopad na cenu jejich pojištění. S Alešem Zethnerem, ředitelem... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon podpořila vláda

23. 8. 2023 | Petr Kučera

Změny v povinném ručení. Nový zákon podpořila vláda

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Povinné ručení je levnější než před třemi lety

19. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Povinné ručení je levnější než před třemi lety

Průměrná cena typického povinného ručení v Česku byla v září 6617 korun ročně, což je o přibližně o 1100 korun méně než před třemi lety. Ukazuje to index, který sestavuje společnost... celý článek

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Partners Financial Services