Kdo zavinil zdražování povinného ručení

PR článek | rubrika: Analýza | 10. 4. 2014 | 5 komentářů
Cena povinného ručení řadu let spíše klesala kvůli tvrdému konkurenčnímu prostředí. Od roku 2013 však nastává obrat a ceny jdou rapidně nahoru. Kdo může za zdražení povinného ručení, pojišťovny, nebo stát?
Kdo zavinil zdražování povinného ručení

Noví hráči na poli zákonného pojištění vozidel

Cena povinného ručení 2008 – 2014, Zdroj: PFP s. r. o.

Cena povinného ručení 2008 – 2014, Zdroj: PFP s. r. o.

Začněme tedy popořádku. Ještě v roce 2008 pojišťovny na povinném ručení vydělávaly okolo 6 %. Od roku 2009 se začala situace měnit a cena za povinné ručení pozvolna klesala. Cenový pokles dosáhl dna o tři roky později v roce 2012, jak je vidět v grafu. Cenu povinného ručení začali tlačit dolů noví hráči. Nástup některých menších pojišťoven provázel obrovský tlak na snižování cen, protože se snažily získat nové klienty nižšími sazbami pojistného. Cenová válka srazila zisky pojišťoven až do záporných čísel a reálná ztráta se pohybovala okolo 3 %. Aby měly pojišťovny z čeho krýt zvyšující se náklady svého podnikání, přistoupily k navýšení cen pojistného za povinné ručení, což pocítila většina českých řidičů ve svých peněženkách již v roce 2013, a je pravděpodobné, že se ceny povinného ručení budou šplhat i nadále směrem nahoru.

Z povinného ručení nově platíme také hasiče

V loňském roce pojišťovny navíc začaly přispívat hasičskému záchrannému sboru 5 600 korun za každou hodinu zásahu. Paradoxní na tom je, že stát sice zdaňuje pojišťovny, ale nejvíce na to opět doplatíme my, občané.

Poškozeným řidičům se začalo vyplácet vyšší odškodné

Největší nárůst ceny za povinné ručení přišel začátkem letošního roku. Od 1. ledna vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který s sebou přinesl vyšší náhrady škod pro poškozené klienty. A v neposlední řadě musí nově pojišťovny odvádět nejméně tři procenta z přijatého povinného ručení do fondu zábrany škod.

Mladí řidiči si za povinné ručení připlatí

Růst cen povinného ručení by měl především zasáhnout rizikovější řidiče, a to až o několik desítek procent, dále pak mladé řidiče bez bonusu a řidiče z velkých měst. To je tvrzení pojišťoven, ale je jasné, že zdražení se dotkne všech řidičů, bez ohledu na to, zda bourají nebo nebourají.

Kdo tedy může za zdražení povinného ručení?

V první řadě tu máme stát. Stát potřebuje peníze na hasiče, tak proč nezdanit pojišťovny. Vždyť je to celkem logické, velká část práce hasičů spočívá ve výjezdech k nehodám a ty způsobují vozidla. K zamyšlení je i to, že kdyby pojišťovny mezi sebou nevedly boj, kdo bude levnější, a od začátku zaujaly tvrdší postoj k bourajícím řidičům, dnes by na povinném ručení neprodělávaly. Ať už nese větší vinu na zdražení stát, nebo pojišťovny, vždy se to nejvíce dotkne koncového zákazníka.

Jak získat nejlevnější povinné ručení?

Na českém trhu v současné době nabízí povinné ručení 12 pojišťoven. Jak si tedy vybrat to nejvýhodnější? Dříve řidiči sjednávali povinné ručení zásadně v kamenných pobočkách, dnes upřednostňují různé online kalkulačky. Například ve službě Srovnátor si můžete porovnat nabídky všech pojišťoven a jednoduše si spočítat nejlevnější povinné ručení na míru pro váš vůz. Je to mnohem pohodlnější než obcházet jednotlivé pobočky pojišťoven a zjišťovat, kde je cena přijatelnější.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

14. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

Trh pojištění v Česku loni stoupl meziročně o 7,1 %, celkový předpis smluvního pojistného dosáhl 168,49 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů za rok 2023, které podle své metodiky... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon definitivně prošel

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

22. 1. 2024 | Pavla Adamcová

Zelená karta stačí v mobilu. Brzo i po Evropě

Také na cesty po Evropě by od příštího roku měla nově stačit zelená karta jen v elektronické podobě, například uložená v mobilním telefonu. 

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2024 | Petr Kučera

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2024 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services