Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo zavinil zdražování povinného ručení

| rubrika: Analýza | 10. 4. 2014 | 4 komentáře
Cena povinného ručení řadu let spíše klesala kvůli tvrdému konkurenčnímu prostředí. Od roku 2013 však nastává obrat a ceny jdou rapidně nahoru. Kdo může za zdražení povinného ručení, pojišťovny, nebo stát?

Noví hráči na poli zákonného pojištění vozidel

Cena povinného ručení 2008 – 2014, Zdroj: PFP s. r. o.

Cena povinného ručení 2008 – 2014, Zdroj: PFP s. r. o.

Začněme tedy popořádku. Ještě v roce 2008 pojišťovny na povinném ručení vydělávaly okolo 6 %. Od roku 2009 se začala situace měnit a cena za povinné ručení pozvolna klesala. Cenový pokles dosáhl dna o tři roky později v roce 2012, jak je vidět v grafu. Cenu povinného ručení začali tlačit dolů noví hráči. Nástup některých menších pojišťoven provázel obrovský tlak na snižování cen, protože se snažily získat nové klienty nižšími sazbami pojistného. Cenová válka srazila zisky pojišťoven až do záporných čísel a reálná ztráta se pohybovala okolo 3 %. Aby měly pojišťovny z čeho krýt zvyšující se náklady svého podnikání, přistoupily k navýšení cen pojistného za povinné ručení, což pocítila většina českých řidičů ve svých peněženkách již v roce 2013, a je pravděpodobné, že se ceny povinného ručení budou šplhat i nadále směrem nahoru.

Z povinného ručení nově platíme také hasiče

V loňském roce pojišťovny navíc začaly přispívat hasičskému záchrannému sboru 5 600 korun za každou hodinu zásahu. Paradoxní na tom je, že stát sice zdaňuje pojišťovny, ale nejvíce na to opět doplatíme my, občané.

Poškozeným řidičům se začalo vyplácet vyšší odškodné

Největší nárůst ceny za povinné ručení přišel začátkem letošního roku. Od 1. ledna vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který s sebou přinesl vyšší náhrady škod pro poškozené klienty. A v neposlední řadě musí nově pojišťovny odvádět nejméně tři procenta z přijatého povinného ručení do fondu zábrany škod.

Mladí řidiči si za povinné ručení připlatí

Růst cen povinného ručení by měl především zasáhnout rizikovější řidiče, a to až o několik desítek procent, dále pak mladé řidiče bez bonusu a řidiče z velkých měst. To je tvrzení pojišťoven, ale je jasné, že zdražení se dotkne všech řidičů, bez ohledu na to, zda bourají nebo nebourají.

Kdo tedy může za zdražení povinného ručení?

V první řadě tu máme stát. Stát potřebuje peníze na hasiče, tak proč nezdanit pojišťovny. Vždyť je to celkem logické, velká část práce hasičů spočívá ve výjezdech k nehodám a ty způsobují vozidla. K zamyšlení je i to, že kdyby pojišťovny mezi sebou nevedly boj, kdo bude levnější, a od začátku zaujaly tvrdší postoj k bourajícím řidičům, dnes by na povinném ručení neprodělávaly. Ať už nese větší vinu na zdražení stát, nebo pojišťovny, vždy se to nejvíce dotkne koncového zákazníka.

Jak získat nejlevnější povinné ručení?

Na českém trhu v současné době nabízí povinné ručení 12 pojišťoven. Jak si tedy vybrat to nejvýhodnější? Dříve řidiči sjednávali povinné ručení zásadně v kamenných pobočkách, dnes upřednostňují různé online kalkulačky. Například ve službě Srovnátor si můžete porovnat nabídky všech pojišťoven a jednoduše si spočítat nejlevnější povinné ručení na míru pro váš vůz. Je to mnohem pohodlnější než obcházet jednotlivé pobočky pojišťoven a zjišťovat, kde je cena přijatelnější.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

13. 5. 2014 | 14:32 | Roman

Online srovnávače mohou být dobrým pomocníkem, ale samospásné samozřejmě nejsou. Letos, kdy se ceny pojistného plošně zvedly se vyplatí je zkusit. Důležité je ale znát, jak se konkrétní pojišťovna, jejíž nabídka je nejvýhodnější,...více

17. 4. 2014 | 15:34 | Robin

Zakončit článek, který se ve svém obsahu čtenáři snaží "fundovaně" a dost zjednodušeně vysvětlit důvody změn v cenách povinného ručení a poukázat na viníky oněch "negativních" změn, doporučením sjednat si POV přes on-line...více

15. 4. 2014 | 18:11 | Pavel

Pojišťovny nefňukejte nad státem, který vám tím, že ho udělal povinným, nahrává spoustu peněz. Můj názor je, že za prvé, spousta lidí v pojišťovnách dělá de facto administrativu a jsou masivně přeplácení, tj. víc než fňukat...více

10. 4. 2014 | 15:16 | Jiří Prtzule

A kdo mi snědl z lednice na koleji máslo a nechal tam jen mastný papír a lžičku? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK