Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Plánujete dítě? Spočítejte si, jestli byste po reformě měli nárok na porodné.

| rubrika: Jak na to | 4. 8. 2010 | 31 komentářů
Plánujete dítě? Spočítejte si, jestli byste po reformě měli nárok na porodné.
Plánování rodičovství bude po zrušení porodného složitější. Mladé páry si budou muset v předstihu vytvořit dostatečnou rezervu, která pokryje výdaje související s narozením potomka. Na porodné totiž bude mít nárok jen minimum rodin. Spočítejte si, jestli mezi ně patříte.

Dnes mají na třináctitisícové porodné nárok všechny rodiny, kterým se narodí dítě. Pokud projdou reformní nápady nové vlády, bude o něj moci požádat jen pár procent nejchudších rodin. Navíc jen po narození prvního dítěte. Pro mladé páry to znamená, že v dostatečném předstihu před narozením dítěte budou muset začít šetřit, aby si na počáteční výdaje související s porodem naspořili dostatečnou rezervu. ( Spočítejte si, jak si vytvořit finanční rezervu)

Nárok na porodné by měly mít jen dosud bezdětné rodiny, jejichž příjem je nižší než 2,4násobek životního minima. To je stejné kritérium, jako platí pro nárok na přídavky na děti. Životní minimum se liší podle toho, kolik lidí v domácnosti žije. V případě domácnosti dvou dospělých by na porodné měly nárok jen ti, kdo dohromady vydělají méně než 13 152 korun za měsíc.

Budete mít nárok na porodné?

(Průměrný měsíční příjem)


Čísla Českého statistického úřadu o složení a příjmech rodin v roce 2009 ukazují, že v chudých rodinách je běžné, že v průměru vydělává jen jeden z dospělých. Pokud je tímto vydělávajícím muž, bude mít na porodné nárok jen zhruba osm procent rodin. Takový je podíl mužů, jejichž měsíční příjem se vejde pod hranici třinácti tisíc korun.

Pokud vydělávají oba, bude se porodné týkat zhruba šesti procent rodin. V případě svobodných žen, které žijí bez partnera a budou čekat dítě, jsou v populaci jen čtyři procenta žen, které vydělávají méně než 2,4násobek svého životního minima. ( Spočítejte si, jaké je vaše životní minimum)

Smysl porodného je v tom, že alespoň částečně pokryje náklady, které souvisí s narozením dítěte. Nový kočár v kombinaci s autosedačkou se dá za třináctitisícové porodné pořídit. K tomu je třeba připočítat jednorázové výdaje za postel, nábytek či nádobí. Těmto jednorázovým výdajům v řádu tisíců korun se dá jinak čelit jen půjčováním použitých věcí od přátel či rodiny, nebo nákupem v bazarech.

Vláda vychází z předpokladu, že druhé dítě nákladné věci podědí po prvním. Proto rodina na druhé dítě porodné nepotřebuje. S touto kalkulací se však dá počítat, pokud děti dělí od sebe několik let. Jinak i narození druhého dítěte znamená investici do druhého kočáru, byť levnějších golfek, či nové postele.

Porodné je v každém případě dobrá finanční injekce do začátku rodičovství. Ocení ji i ti, jejichž příjmy se pohybují kolem průměrného výdělku. Teď budou muset rodiny, které budou plánovat dítě, na počáteční výdaje myslet více dopředu. A v předstihu si na ně našetřit.

Je porodné ta správná dávka, která by se měla škrtnout? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 11. 2010 18:58

ku...vy jsou to zas...rané, sytý hladovému nevěří, dneska nemá polovina mladých rodin kde bydlet, že za dva plus jedna zaplatí 8 500kč, jinak nemají kde jít a za zbylých 5000kč mají mít dva dospělí i s miminkem podle vlády dost nebo ažaž, tak to bych chtěla vidět je jak se uživí s tak málo prachama, je mi zle, kvůli zkur...né vlády si nemohu pořídit druhé dítě, i když bych si ho tolik tolik přálas, ale co bych mu dala najíst? a plenky??? že bych balila ho do ručníků neboé hader::: kéž by tam všichni pochcípali a konečně by se urovnali ty jejich schodky , za které platíme. všiváci zajebaní, hlavně že všichni mají vily, auta min. 3 a jezdí si za naše peníze na luxusní dovolené a my nemáme ani na dva dny k vodě na chatku, no hnus... mám zlost jak c.p.

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 8. 2010 10:38, hela

Porodné by se mělo ZRUŠIT ÚPLNĚ a nebo by se mělo ponechat všem při prvním dítěti,aby to bylo spravedlivé.já mám hypotéku,snažím si finance řídit a přemýšlím na co mám a na co ne.proto i své děti hodně plánuji(tím se vše odsouvá)ale jsou jistí,co neplánují vůbec nic,byt dostanou jako sociální případ,nedělají a ještě dostanou porodné a různé sociální dávky...to mi přijde nefér.ve finále jsou na tom finanče stejně jako já po zaplacení všech mých nutných výdajů spojených s bydlením.

Reagovat

 

-10
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

13. 8. 2012 | 21:24 | táborská

podle mě je to nesmysl porodné by měli dostávat matky a ne jen na první dítě, nebo nikdo si to neuvědomuje kolik co stojí jen si to vemte třeba po třech letech se rozhodnete mít druhé dítě a co ty výaje jsou tu zas ale s...více

18. 8. 2011 | 2:44 | Marcela

Souhlasím s vámi.Já čekám s přítelem miminko a bojíme se s přítelem,jestli ho vůbec v dnešní době uživíme.Ještě jestli zruší porodné,tak jsme namydlení.Hlavně,že ty hajzlové politici mají prachů,jak nasráno.Mají plat statisíce...více

16. 8. 2011 | 10:58 | Olga

Plně souhlasím s Kamilou taky už mam roky na miminko strašně si ho přeju , ale nějak pořad musím myslet na to jestli toho prcka s přítelem uživíme.A když sem se podivala na kalkulačku malem sem spadla ze židle ja na porodne...více

15. 8. 2011 | 22:20 | Jana

Po roce a půl se to povedlo.Byla jsem konečně těhotná .Před početím manžela propustily z práce a po 4 měsících sehnal jinou.Dělá na tři směny,jeho plat je kolem 11 000 korun.No na chlapa je to málo když má živit rodinu,platit...více

17. 3. 2011 | 12:27 | lucie

Právě jsem zjistila,že jsem těhotná...čekám druhé dítě...a protože jsem vedená jako matka v domácnosti,nemám nárok na žádné peníze před porodem a koukám,že ani porodné...je to děs...opravdu budu muset uvažovat o interupci:(((...protože...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK