Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, které vám dá stát: Doplatek na bydlení

Peníze, které vám dá stát: Doplatek na bydlení
Doplatek na bydlení řeší nedostatek příjmu k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny včetně příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory.

Doplatek na bydlení patří mezi dávky pomoci v hmotné nouzi. Hmotná nouze je situace, kdy jednotlivec či celá rodina nemá dostatečné příjmy a její sociální a majetkové poměry jí neumožňují uspokojení základních životních potřeb na úrovni ještě přijatelné pro společnost. Zároveň si z objektivních důvodů nemůže příjmy zajistit vlastním přičiněním.

Kde se doplatek na bydlení vyřizuje:

Na sociálních odborech pověřených obecních (městských) úřadů podle místa trvalého bydliště žadatele.

Potřebné tiskopisy:

Jsou celorepublikově stejné, lze je obdržet na obecních a městských úřadech. Najít je lze i na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Podmínky nároku na doplatek na bydlení:

Na doplatek na bydlení má nárok nájemce či majitel domu nebo bytu, který zde má trvalé bydliště a současně pobírá příspěvek na bydlení ze systému dávek státní sociální podpory. ( Spočítejte si, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení)

Pro nárok na dávku je potřeba být v hmotné nouzi. Jde zejména o lidi, kteří pobírají příspěvek na živobytí, i když není vyloučeno, aby dávku mohl získat žadatel, který nárok na příspěvek na živobytí nemá. ( Spočítejte si, jestli máte nárok na příspěvek na živobytí)

Obdobně jako u příspěvku na živobytí, vychází se i u doplatku na bydlení z životního minima a z příjmu rodiny. Co se týče posuzování příjmu žadatele a jeho rodiny, vychází se z čistého příjmu za poslední tři měsíce, v případě, že došlo k měsíci, ve kterém si žadatel o dávky požádá, k podstatnému poklesu příjmu, je možné vycházet z příjmů v tomto aktuálním měsíci. Platí, že se příjem ze zaměstnání pro účely dávek započítává pouze ze 70 procent, nemocenská, náhrada mzdy či podpora v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci se započítává z 80 procent. Všechny ostatní dávky a příjmy se započítávají ve výši 100 procent. Výhodu tak má ta rodina, kde její členové pracují.

Hlavní roli ve výpočtu dávky hrají tzv. odůvodněné náklady na bydlení. Co vše se do nich započítává? Běžné náklady na bydlení – nájemné, služby v bytě, zálohy na plyn a elektřinu, úhrada svozu odpadů, u rodinných domů také úhrada za vodné a stočné, či daň z nemovitostí.

Ovšem například hypotékana bydlení se nezohledňuje vůbec, třebaže ji žadatel řádně platí.

Tyto náklady na bydlení se při výpočtu také „upravují“ na optimální náklady s ohledem na velikost bydlení.

Výše doplatku na bydlení:

S ohledem na výše uvedené skutečnosti nelze jednoznačně říct, v jaké výši se doplatek na bydlení poskytuje. Záleží na každém případu a jeho posouzení.

Jak dlouho lze doplatek na bydlení pobírat:

Doplatek na bydlení se přiznává opakovaně, v každém měsíci se přehodnocuje a znovu posuzuje splnění nároku na dávku, dokud podmínky nároku trvají, je dávka poskytována.

Doplatek na bydlení se vyplácí zpětně.

Některá úskalí spojená s dávkou:

Některé situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

1. Bydlím v podnájmu, kde nemám trvalé bydliště, mám v případě nezaměstnanosti získat doplatek na bydlení?
Takto obecně není samozřejmě možno nárok na dávku zaručit, ovšem ani v případě podnájmu není vyloučeno doplatek na bydlení získat. Protože v podnájmu zpravidla nemáte trvalý pobyt a nejde o nájemní formu bydlení, nezískáte zde příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory. Na tuto možnost zákon pamatuje, při zohlednění sociální a bytové situace, kdy je možno i na „jinou formu bydlení“ doplatek na bydlení získat. Ovšem i zde platí zohlednění přiměřenosti nákladů na bydlení a podmínkou je samozřejmě stav hmotné nouze.

2. Společně s manželem jsme si koupili byt a splácíme hypotéku. Pokud se rozvedu a zůstanu v bytě s nutností platit hypotéku, jak to mám udělat?
Bohužel jakýkoliv příspěvek na placení hypotéky nemáte šanci získat, a to ani z dávek státní sociální podpory, ani s dávek pomoci v hmotné nouzi. Je třeba vzít v potaz, že finance na dávky jsou poskytovány ze státního rozpočtu, tedy z daní nás všech. Není tedy možno z těchto prostředků platit za někoho půjčky či hypotéky. Situaci s bydlením ještě společně s manželem důkladně zvažte, zkuste se obrátit na poskytovatele hypotéky a společně najít řešení.

3. Proč nejsou v nákladech na bydlení zohledněny také poplatky za rádio a televizi?
U lidí s nízkými příjmy je možno požádat o osvobození od těchto poplatků, bližší informace získáte na České poště.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 2. 2013 19:30, Pavla

zajímalo bymne jestli se do životního minima a doplatku na bydlení započítavají také alimenty...dškuji za odpovědˇ

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 3. 2012 20:56, Helena

Dobrý den bydlim v bytě u kamaráda s dvěma syny ve věku 11a 12 let obývame pokoj a kuchyn a z okruhu společně posuzovaných jsme zvlašt řešený muj životno minimum s dětma činí 7400 plus dodtavam alimenty na dvě děti 1200korun stoho přispivam na nájem 600 kč pán je vedeny na uřadě práce na bydleni dostava 3100korun a ze socialky 2900korun doplatek na bydleni 130korun nespada pán pod životni minimum? když plati celkovi najem 5200korun prosim poradte

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

12. 4. 2016 | 16:58 | Sonya

Dobrý den. Dá se žádat o doplatek na bydlení zpětně? tzn. třeba dva tři měsíce zpětně? platila jsem vzorně nájem ,ale nyní mi na něj už nezbylo a úřednice mi sdělila,že jsem si prý měla dávno zažádat o doplatek na bydlení...více

13. 10. 2015 | 22:13 | rynda

9200 není životní minimum, ale minmální mzda. a dá se vydělávat míň – na snížený úvazek. nebo na dohodu. více

13. 10. 2015 | 14:29

Ano, jakykoliv prijmy se zapocitavaji více

13. 10. 2015 | 14:27

6000 vydelavat nemuzete, kdyz zivotni minimum je 9200 více

28. 7. 2015 | 16:35 | veronika

Zajímalo by mne jak je to s přispěvkem na živobytí, když vidělám v práci 6000kc příspěvek na bydlení je 5400kc a já si doplatím 1500kč na nájem bytu +elektrina 13100kc mám nárok na živobytí nárok? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK