Peníze, které vám dá stát: Porodné

Peníze, které vám dá stát: Porodné
Porodné je jednorázová dávka, která slouží matce na uhrazení nákladů při narození dítěte. Její výše aktuálně činí 13 tisíc korun.

Porodné je určeno ženám, které porodily dítě. Za určitých okolností o tuto dávku státní sociální podpory může požádat i otec.

Kde se dávka vyřizuje:
na kontaktních místech státní sociální podporyspadajících pod úřady práce

Potřebné tiskopisy:
jsou celorepublikově stejné, lze je obdržet na kontaktních místech státní sociální podpory, na internetu je lze najít zde.

Podmínky nároku na dávku:
Nárok na dávku má matka, která porodila dítě. Jestliže žena, která dítě porodila, zemřela a porodné jí nebo jiné osobě nebylo vyplaceno, má na něj nárok otec dítěte. Nárok na porodné má rovněž osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, nahrazující péči rodičů.

Stejně jako u dalších dávek státní sociální pomoci platí i u této dváky, že žadatel musí mít trvalé bydliště v České republice.

Výše dávky:
Její výše činí 13 000 korun na každé narozené dítě. Například u dvojčat tedy matka vyinkasuje 26 000 korun atd.

Jak dlouho lze dávku pobírat:
Dávka je jednorázová.

Některá úskalí spojená s dávkou:
Některé situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

1. Jsem občankou Slovenské republiky, bydlím v Česku, nejsem si jistá, jak je to s mým trvalým pobytem a zda tedy mám nárok na porodné?
U cizinců se za trvalý pobyt považuje dlouhodobý pobyt udělovaný cizincům podle zvláštního zákona, obraťte se proto na cizineckou policii, tam získáte konkrétní informace.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.