Bydlíte v nájmu? Nepodceňujte pojištění domácnosti, mohli byste litovat

PR článek | rubrika: FINEXPO | 16. 5. 2022
I když bydlíte „jen“ v pronajatém bytě nebo domě, měli byste svůj majetek chránit pojištěním domácnosti. Proč? Důvodů je hned několik a případů, kdy byste mohli litovat také. Podívejte se, o jaké jde, a věřte nám – podle statistik se nejedná o výjimečné situace, ale běžnou realitu života podnájemníků.
Bydlíte v nájmu? Nepodceňujte pojištění domácnosti, mohli byste litovat

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Co je vlastně pojištění domácnosti?

Spousta lidí si myslí, že pojištění domácnosti je určené pouze pro majitele nemovitostí, takže pokud bydlíte v nájmu, není důvod si tuhle pojistku sjednávat. Chyba lávky. Pojištění domácnosti se totiž vztahuje na váš hmotný majetek, tedy na všechno, co byste mohli z bytu nebo domu vzít a odstěhovat. Jedná se například o:

 • spotřebiče
 • elektroniku
 • nábytek
 • obrazy
 • šperky a cennosti
 • sportovní vybavení
 • věci osobní potřeby

A tohle všechno s sebou přece máte i v nájmu nebo podnájmu, tak proč svůj majetek nechránit?

Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na všechny pevné stavební součásti jako je střecha, zdi, stropy, podlahy atd. Tuto pojistku by tedy měl mít sjednanou každý majitel bytu nebo domu, tedy ve vašem případě pronajímatel.

Proč mít pojištění domácnosti v nájmu

Pro pojištění bytu v nájmu je hned několik dobrých důvodů. Pokud bydlíte ve velkém či větším městě, musíte počítat s rizikem vloupání a krádeže do domácnosti. Nejčastější pojistnou události napříč domácnostmi je pak vodovodní škoda, ať už způsobená vámi, nebo sousedem. A málo není ani případů požárů, u kterých se nejedná o žádné drobnosti, ale většinou o „totálku“ nebo škodu většího rozsahu.

Pokud k některé z výše uvedených škod, nebo nějaké jiné, dojde, pronajímatel bytu bude řešit pouze náhradu škody na své nemovitosti. Náhradu svého hmotného majetku ovšem budete muset řešit z vlastních úspor – nebo právě z pojištění domácnosti, které byste měli mít sjednané.

Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti

Doslova pár korun stojí pojištění odpovědnosti, které vám ale může pomoci ušetřit i statisíce. Jedná se o pojistku vztahující se na škodu, kterou nechtěně způsobíte třetí osobě, a to na zdraví či majetku. Záchranné lano vám hodí ve chvílích, kdy vaše pračka například vytopí sousedův byt a vy byste museli platit škodu jak na nemovitosti, tak na sousedově majetku. Skvělé na ní je, že se vztahuje na nechtěnou škodu způsobenou i mimo byt (v hotelu, obchodě atd.) i na všechny členy domácnosti, a to včetně těch čtyřnohých.

Co ovlivňuje cenu pojištění bytu v nájmu

Cena pojištění domácnosti pro nájemníky se odvíjí podle:

 • Místa bydliště (město je rizikovější než vesnice).
 • Výše pojistných limitů. Ty si můžete v pojistce sami určit podle reálné hodnoty vašeho majetku. Při jejím stanovování se ale nesnažte ušetřit a limity „nepodsazujte”. Vystavili byste se riziku podpojištění domácnosti, což v praxi znamená, že pokud by došlo k pojistné události, dostali byste od pojišťovny míň peněz.
 • Frekvence platby pojistného (při roční platbě ušetříte).
 • Výše spoluúčasti. Spoluúčast určuje výši částky, kterou se budete v případě škody podílet na její úhradě. Tzn. čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné. 

Kolik stojí a kde si sjednat pojištění bytu a domácnosti

Přesnou cenu pojištění domácnosti a rychlé a snadné sjednání zvládnete přes online kalkulačku. Stačí do ní zadat základní údaje a během pár kliknutí myší uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika pojišťoven. Ty si můžete podle svých představ upravit a tako online cestou sjednat. Smlouva a všechny dokumenty vám během chvíle přijdou do e-mailu a pojistka začíná platit, jakmile zaplatíte pojistné.

Myslete tedy na bezpečí svého domova i v nájmu. Pomůže vám ušetřit. A to nejen peníze, ale i starosti.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S věkem přichází kromě zkušeností i stáří. Češi se bojí ztráty soběstačnosti

26. 2. 2024 | Michal Korejs

S věkem přichází kromě zkušeností i stáří. Češi se bojí ztráty soběstačnosti

Život lidí v Česku se prodlužuje. V důchodu tak velmi pravděpodobně strávíme až o 10 let víc než naši prarodiče. Zní to jako pozitivní zpráva. Dlouhověkost ale s sebou přináší i obavy.... celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

14. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

Trh pojištění v Česku loni stoupl meziročně o 7,1 %, celkový předpis smluvního pojistného dosáhl 168,49 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů za rok 2023, které podle své metodiky... celý článek

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

Air Bank začíná nabízet pojištění osobních věcí a platebních prostředků. Služba, na které spolupracuje s Maxima pojišťovnou, je dostupná v bankovní aplikaci My Air.

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

1. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

Pojištění Merlin, které využívá zhruba třetina majitelů platebních karet od Komerční banky, postupně nahradí nová služba nazvaná Extra služba Bezpečí. Přinese vyšší krytí, ovšem bude... celý článek

Partners Financial Services