Bydlíte v nájmu? Nepodceňujte pojištění domácnosti, mohli byste litovat

PR článek | rubrika: FINEXPO | 16. 5. 2022
I když bydlíte „jen“ v pronajatém bytě nebo domě, měli byste svůj majetek chránit pojištěním domácnosti. Proč? Důvodů je hned několik a případů, kdy byste mohli litovat také. Podívejte se, o jaké jde, a věřte nám – podle statistik se nejedná o výjimečné situace, ale běžnou realitu života podnájemníků.
Bydlíte v nájmu? Nepodceňujte pojištění domácnosti, mohli byste litovat

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Co je vlastně pojištění domácnosti?

Spousta lidí si myslí, že pojištění domácnosti je určené pouze pro majitele nemovitostí, takže pokud bydlíte v nájmu, není důvod si tuhle pojistku sjednávat. Chyba lávky. Pojištění domácnosti se totiž vztahuje na váš hmotný majetek, tedy na všechno, co byste mohli z bytu nebo domu vzít a odstěhovat. Jedná se například o:

 • spotřebiče
 • elektroniku
 • nábytek
 • obrazy
 • šperky a cennosti
 • sportovní vybavení
 • věci osobní potřeby

A tohle všechno s sebou přece máte i v nájmu nebo podnájmu, tak proč svůj majetek nechránit?

Pojištění nemovitosti se pak vztahuje na všechny pevné stavební součásti jako je střecha, zdi, stropy, podlahy atd. Tuto pojistku by tedy měl mít sjednanou každý majitel bytu nebo domu, tedy ve vašem případě pronajímatel.

Proč mít pojištění domácnosti v nájmu

Pro pojištění bytu v nájmu je hned několik dobrých důvodů. Pokud bydlíte ve velkém či větším městě, musíte počítat s rizikem vloupání a krádeže do domácnosti. Nejčastější pojistnou události napříč domácnostmi je pak vodovodní škoda, ať už způsobená vámi, nebo sousedem. A málo není ani případů požárů, u kterých se nejedná o žádné drobnosti, ale většinou o „totálku“ nebo škodu většího rozsahu.

Pokud k některé z výše uvedených škod, nebo nějaké jiné, dojde, pronajímatel bytu bude řešit pouze náhradu škody na své nemovitosti. Náhradu svého hmotného majetku ovšem budete muset řešit z vlastních úspor – nebo právě z pojištění domácnosti, které byste měli mít sjednané.

Nezapomeňte ani na pojištění odpovědnosti

Doslova pár korun stojí pojištění odpovědnosti, které vám ale může pomoci ušetřit i statisíce. Jedná se o pojistku vztahující se na škodu, kterou nechtěně způsobíte třetí osobě, a to na zdraví či majetku. Záchranné lano vám hodí ve chvílích, kdy vaše pračka například vytopí sousedův byt a vy byste museli platit škodu jak na nemovitosti, tak na sousedově majetku. Skvělé na ní je, že se vztahuje na nechtěnou škodu způsobenou i mimo byt (v hotelu, obchodě atd.) i na všechny členy domácnosti, a to včetně těch čtyřnohých.

Co ovlivňuje cenu pojištění bytu v nájmu

Cena pojištění domácnosti pro nájemníky se odvíjí podle:

 • Místa bydliště (město je rizikovější než vesnice).
 • Výše pojistných limitů. Ty si můžete v pojistce sami určit podle reálné hodnoty vašeho majetku. Při jejím stanovování se ale nesnažte ušetřit a limity „nepodsazujte”. Vystavili byste se riziku podpojištění domácnosti, což v praxi znamená, že pokud by došlo k pojistné události, dostali byste od pojišťovny míň peněz.
 • Frekvence platby pojistného (při roční platbě ušetříte).
 • Výše spoluúčasti. Spoluúčast určuje výši částky, kterou se budete v případě škody podílet na její úhradě. Tzn. čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné. 

Kolik stojí a kde si sjednat pojištění bytu a domácnosti

Přesnou cenu pojištění domácnosti a rychlé a snadné sjednání zvládnete přes online kalkulačku. Stačí do ní zadat základní údaje a během pár kliknutí myší uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika pojišťoven. Ty si můžete podle svých představ upravit a tako online cestou sjednat. Smlouva a všechny dokumenty vám během chvíle přijdou do e-mailu a pojistka začíná platit, jakmile zaplatíte pojistné.

Myslete tedy na bezpečí svého domova i v nájmu. Pomůže vám ušetřit. A to nejen peníze, ale i starosti.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a... celý článek

Česká podnikatelská pojišťovna má nového šéfa

3. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Česká podnikatelská pojišťovna má nového šéfa

Novým předsedou představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP) se stal Pavel Wiesner, dosavadní ředitel úseku podnikatelských rizik. Ve funkci nahradil dlouholetého šéfa Jaroslava... celý článek

Kdo kanálu víko krade, sám do něj padá! Perličky z pojišťoven

30. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Kdo kanálu víko krade, sám do něj padá! Perličky z pojišťoven

Stala se vám krajně nepříjemná věc, voláte do pojišťovny – a na druhém konci se někdo začne smát! Samozřejmě, je to skandál. Pojišťovna má zaměstnávat výhradně lidi s nulovým smyslem... celý článek

Zemřel Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny

20. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zemřel Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny

Jaroslav Besperát, předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP), náhle zemřel. Pojišťovna to oznámila na svém webu.

Asistenční služby v krizi neškrtáme

15. 12. 2022 | Lucie Weissová

Asistenční služby v krizi neškrtáme

Když se vám na dálnici porouchá auto, povinné ručení na pomoc nepřispěchá. V takové chvíli se hodí kvalitní asistenční služby, za které si však připlatíte až kolem tisícovky ročně.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.