O bezúročnou půjčku na podnikání lze požádat jen do konce ledna

| rubrika: Jak na to | 28. 1. 2008
O bezúročnou půjčku na podnikání lze požádat jen do konce ledna
Získat bezúročnou půjčku, nebo záruku na bankovní úvěr a k ní finanční příspěvek je podnikatelská šance, kterou stojí za to využít. Přijímání projektů se žádostmi o podporu končí v Českomoravské záruční a rozvojové bance 31. ledna.

Do čtvrtka 31. ledna 2008 přijímá Českomoravská záruční a rozvojová banka žádosti o podporu z programu Start. Cílem programu je podpora projektů začínajících podnikatelů. Ti mohou získat buď bezúročný úvěr, nebo záruku za úvěr u některé z komerčních bank navíc s finančním příspěvkem. Každý začínající živnostník nebo drobný podnikatel může předložit jen jeden projekt, který uskuteční na území České republiky s výjimkou Prahy.

Kdo je drobný podnikatel

Podnikatel, který zaměstnává méně než 10 osob.
Firma s ročním obratem nebo bilanční sumou roční rozvahy nepřesahující 2 miliony eur.

Živnostníci a firmy s jedním společníkem mohou dosáhnout na úvěr ve výši tři čtvrtě milionu korun. Podnikatelé – právnické osoby se dvěma a více společníky nebo členy mohou získat až jedenapůlmilionový úvěr se splatností maximálně sedm let. Jestliže banka projekt žadatele schválí a bezúročný úvěr mu přidělí, požaduje jako zástavu směnku vystavenou příjemcem podpory. Ta musí být spolupodepsaná nejméně jednou fyzickou nebo právnickou osobou, která se v případě platební neschopnosti příjemce stává ručitelem.

Na co si dát v žádosti pozor

  • Mít platné oprávnění k provádění podporované činnosti, ve které je realizován projekt.
  • Jasně a konkrétně formulovat, na co bude úvěr použit.
  • Předložit kvalitně zpracované ekonomické údaje.
  • Mít vyjasněné majetkoprávní vztahy k objektům, na které je vázána realizace projektu.

Žadatelé mohou z programu Start získat také zvýhodněnou záruku za bankovní úvěr od některé z komerčních bank s finančním příspěvkem. Úvěr ovšem musí podnikatel dostat od banky, která má s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou smlouvu o podmínkách poskytování záruk (seznam bank je zveřejněn na internetové adrese www.cmzrb.cz). Záruku lze získat na komerční úvěry do výše 1,5 milionu korun s dobou splatnosti delší než tři roky. Záruka se poskytuje do výše 80 procent jistiny úvěru. Spolu s touto zárukou může drobný podnikatel získat finanční podporu, a to ve výši 15 procent částky, kterou ze  zaručeného úvěru nakonec vyčerpá.

Pokud se podnikatel rozhodne o podporu požádat, musí splňovat základní podmínku programu Start. Tedy to, že podnikání odstartoval po 29. červnu 2007, kdy bylo přijímání přihlášek vyhlášeno, nebo se k podnikání vrátil po sedmi letech od ukončení předchozí podnikatelské aktivity. Program Start podporuje celou škálu začínajících podnikatelských aktivit – od těžby, přes průmyslovou výrobu, stavebnictví, obchod, služby až po vzdělávání nebo zdravotní a sociální péči. Zda je podnikatelská činnost v seznamu podporovaných aktivit, lze zjistit na webových stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Kdy podnikatel výhodný úvěr nezíská

  • Na jeho majetek je prohlášen konkurz
  • Je mu povoleno vyrovnání s věřiteli
  • Byl zamítnut návrh na prohlášení konkurzu na jeho majetek pro nedostatek majetku
  • Soud vydal usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí na jeho majetek
  • Je v likvidaci
Zdroj. Ministerstvo průmyslu a obchodu, www.mpo.cz

V předloženém projektu je třeba konkrétně popsat, pro jaký účel půjčku podnikatel potřebuje, například na modernizaci výrobny lahůdek, poskytování kadeřnických služeb, výstavbu penzionu, zavedení výroby nových typů oken.

O podporu se mohou ucházet jak fyzické osoby, tak i podnikající právnické osoby, tedy společnosti s ručením omezeným, veřejné obchodní společnosti, komanditní společnost a také některá družstva s výjimkou družstev bytových. Žadatelé nesmějí mít žádné dluhy či jiné závazky vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo dalším státním institucím a fondům Evropské unie.

Bližší podrobnosti včetně formulářů jsou k dispozici na internetové adrese Českomoravské záruční a rozvojové banky www.cmzrb.cz. Žádosti přijímají všechny pobočky této banky do konce ledna 2008. Podle Pavla Zicha z Českomoravské záruční a rozvojové banky evidovala banka do poloviny letošního ledna třicet žádostí o zvýhodněnou záruku s finančním příspěvkem k zaručovanému úvěru a 175 žádostí o bezúročný úvěr.

Využili byste jako podnikatelé takovou nabídku? Máte zkušenosti s jinými typy podpor?

 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.