Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2022 | 2 komentáře
Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

Zdroj: Shutterstock

Důsledky války a vysoká inflace začíná pociťovat většina českých firem. Téměř dvě třetiny malých a středních podniků se připravují na propad příjmů. Vyplývá to z průzkumu platformy na podporu podnikání DoToho! a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterého se zúčastnilo přes 300 respondentů.

Největším strašákem jsou pro firmy kromě velké nejistoty rostoucí ceny energií a surovin. Více než 40 % podniků navíc začíná pociťovat sníženou poptávku ze strany zákazníků a s tím spojený propad tržeb. Necelá třetina odhaduje, že se jejich příjmy v letošním roce propadnou o 10 až 25 %. Pro třetinu je problém i růst cen nájmů.

Zdroj: platforma DoToho!

Většina firem také bojuje s inflací. Pro třetinu z nich bude inflace dokonce velký problém. Pouze 14 % oslovených firem předpokládá, že se jich inflace nijak nedotkne. Inflace v Česku přitom patří v rámci Evropské unie k těm nejvyšším. V dubnu dosáhla rekordních 14,2 %. Hůř je na tom už jen Estonsko a Litva, ukazuje zpráva evropského statistického úřadu Eurostat.

Zdroj: platforma DoToho!

„Současná situace spojená s ruskou agresí, rostoucí inflací a jejími ekonomickými následky ohrožuje ekonomiku většího množství podnikatelů a malých a středních firem mnohem více než předchozí krize vzniklá v důsledku koronavirové pandemie,“ hodnotí situaci Pavel Přikryl z platformy DoToho!.

Více než pětina společností přiznala, že kvůli aktuálním podmínkám čelí zhoršené platební schopnosti. „Na příjmové stránce se pochopitelně již začínají projevovat obavy spotřebitelů z dalšího vývoje v podobě omezení výdajů,“ konstatuje Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Většina firem se situaci snaží řešit. Nejvíce z nich, necelých 37 %, snižuje provozní náklady, více než čtvrtina pozastavila plánované investice a stejná část se rozhodla utlumit část svých aktivit. Menší procento firem pak přistoupilo k reorganizaci, přenastavení dodavatelských a partnerských podmínek nebo snížení plochy podniku.

Zdroj: platforma DoToho!

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

inflace, krize, podnikání, zdražování

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

16. 6. 2022 | Martin Horvát | 21 komentářů

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

Obchodní podmínky a návštěvní řád nejspíš podrobně nestudujete. Přesto: nákupem vstupenky s nimi souhlasíte. A když pak porušíte pravidla, můžete dostat smluvní pokutu. Třeba i od fotbalového... celý článek

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

9. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

Jak lákavá je nabídka akcií společností Gevorkyan a M&T 1997? Máte čekat na Coloseum? Zeptali jsme se investičních expertů.

Právní domněnky a fikce ve smlouvách. Padl přelomový rozsudek

2. 6. 2022 | Dušan Kmoch

Právní domněnky a fikce ve smlouvách. Padl přelomový rozsudek

Platnost takzvaných právních domněnek a fikcí ve smlouvách byla donedávna přinejmenším sporná. Nejvyšší soud však ve svém nedávném rozhodnutí odmítl obecný závěr o jejich neplatnosti... celý článek

Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

31. 5. 2022 | Jiří Hovorka

Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

Na trh Start pražské burzy vstoupí na konci června společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.