Kolik stojí stát se daňovým poradcem?

Kolik stojí stát se daňovým poradcem?
Dva roky říkal mé známé Anně její manžel, ať začne podnikat a nedře už pro toho kapitalistu. Ať prý zkusí daňové poradenství, mohlo by to vynášet. Investice do "razítka" není přehnaně vysoká, při troše podnikavosti se brzy vrátí zpět.

Anna si nevěřila a navíc si myslela, že daňový poradce musí mít vysokoškolský titul. Impulsem pro ni byl den, kdy jí zavolali tři přátelé a všichni potřebovali poradit v daňové oblasti. Uvědomila si, že stále více lidí chce od ní pomoci tu s daňovým přiznáním, tu pojištěním, leasingem. Navíc se dozvěděla, že maturita jí stačí, podle zákona je požadavkem ukončené úplné střední vzdělání.

Kdo může být daňovým poradcem?
fyzická osoba:
 s ukončeným úplným středním vzděláním
 bezúhonná
 s plnou způsobilostí k právním úkonům
 nezabývá se činnostmi, vedle kterých je podnikání zakázáno
 nemá pracovně právní vztah ke státnímu orgánu, který rozhoduje ve věcech daní
 nebyla v posledních pěti letech vyškrtnuta ze seznamu daňových poradců disciplinárním opatřením  

Bifluji, pracuji, bifluji, …

Anna se přihlásila ke kvalifikační zkoušce na daňového poradce v dubnu. Z vypisovaných dvou termínů v roce pro ni byl nejbližší říjnový. Koupila si knihy o daňovém systému v ČR, přehlednou knihu o účetnictví, Sborník testových otázek a řešených příkladů vydaných přímo Komorou daňových poradců. Za každou publikaci zaplatila kolem dvou stovek. Po večerech, když se vrátila z práce, a o víkendech jen četla, přesněji, doslova biflovala. Toto slovo je naprosto na místě. Pochází z německého "Büffel", což je v překladu buvol, a má být přirovnáním k namáhavé dřině tupého zvířete. Tím samozřejmě nechci říci, že by budoucí daňoví poradci neměli dostatečně vyvinuté mozky, jen to, že se musí naučit ohromné množství zákonů a předpisů, které musí přesně interpretovat. K tomu jsou nejlepší úplná znění zákonů. Anna jich napočítala dvanáct, dala za ně přes pět set korun. Kromě toho, že jí žádný důležitý detail neunikne, si je může vzít ke zkoušce. V některých městech povolují jakékoliv materiály, v jiných trvají striktně na zákonech.

Hlava prázdná, zkoušky se blíží

V posledním měsíci před termínem písemné části nabízí Komora, ale i jiné organizace přípravné kursy. Anna vynechala teoretickou výuku, ale tzv. dril příkladů, jak věděla, je v podstatě nutností. Výdaj deseti tisíc za dva třídenní kursy včetně ubytování, je opravdu užitečný.

"Hrozně to uteklo, mám pocit, že nic neumím. Ani nemůžu na zkoušku jít", pomyslí si velká část přihlášených. Hlavně z tohoto důvodu se ve stanovený den dostaví slabá polovina přihlášených. A i z těch, kteří jdou zkusit písemnou část, si jich mnoho netroufne na ústní. Zaplacených pět tisíc korun za zkoušku i tak propadá do kasy Komory daňových poradců.

Co dělá daňový poradce: poskytování právní pomoci a finančně ekonomických rad ve věcech daní, odvodů, poplatků a jiných podobných plateb, jakož i ve věcech, které s daněmi přímo souvisí.  


Poznámka: Seznam daňových poradců, místo jejich podnikání i popis činnosti najdete na www.kdpcr.cz.
Dvakrát v roce, na osmi místech v republice se stresují mladí i starší, aby se jich potom necelá čtvrtina mohla radovat z úspěchu. I když, možná jim tímto okamžikem končí relativně klidné období v pozici zaměstnance a začíná hektická podnikatelská praxe. Každoroční čtyři tisíce korun za povinné pojištění činnosti daňového poradce tolik zatěžující nejsou. Vždyť už za jedno odložení podání daňového přiznání z března na konec června dostanou od klientů minimálně šest tisíc, ve velkých městech ještě o pár tisíc víc. A to ještě není započítaná práce s vypracováním přiznání. Ta hodně souvisí s velikostí firmy – účtuje se například jako určité procento z obratu, podle množství rizikových položek, ale i s ohledem na šikovnost daňového poradce, co se týče snížení zisku. I když, podle zákona se velikost odměny nesmí odvíjet od výše snížení daňové povinnosti. K důležitým příjmům patří také pravidelné měsíční platby od klientů, se kterými mají uzavřenu celoroční smlouvu na poradenskou činnost, podávání přiznání k DPH, silniční dani, apod.

Za co?   Kolik?  
2-3 teoretické knihy o daních, případně 1 účetnictví   400 - 800 Kč  
Sborník testových otázek od KDP   200 Kč  
Sborník příkladů od KDP   200 Kč  
Úplná znění zákonů (ÚZ) - 12 ks   550 Kč  
2-4 přípravné kursy (příklady, teorie) + ubytování   10 000 - 15 000 Kč 
Kvalifikační zkouška   5 000 Kč  
Celkem  

16 350 - 21 750 Kč  

A Anna? Dnes rozdává v březnu razítka podnikatelům, kteří chtějí tři měsíce počkat s podáním daňového přiznání, optimalizuje odvod daní a jako podnikatelka má méně času, více stresu, ale i více peněz.

Jaké máte osobní zkušenost s daňovými poradci? Využíváte jejich služeb? Podělte se s ostatními o své názory.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 4. 2002 23:04, SYROVY

Pochybovači o snadnosti získání razítka přečtěte si naschvál testy - jsou naprosto nereálné, ale vyzkouší Vás ze všeho. Příklad : manžel, invalidní důchodce, podniká v námořní plavbě, narodí se mu dítě a zemře mu žena, sousedovi nahodí garáž, vyhraje na los v Americe, shoří mu podpojištěná stodola, koupí si hliniště a odepisuje je atd. Vrchol bylo jednou, když dali jako plátce daně banku a nikomu z přítomných se nevešly řády na kalkulačku. A všem těm, kteří budou chtít hodit komoře DP peníze za školení a zkoušky připomínám, že slimáčků je hodně, ale salátečku málo.

+53
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 4. 2002 10:40, david

Myslím si, že být daňový poradce je lukrativní podnikání a proto o zkouškách na daňového poradce uvažuji. Vložená investice se určitě rychle vrátí. Mnoho podnikatelů totiž ocení optimalizaci výši daní.

-31
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

Partners Financial Services