Investice do fondů: Komu svěřit peníze?

Jan Traxler | rubrika: Jak na to | 21. 11. 2016 | 18 komentářů
Nejlépe velkým renomovaným správcům s dlouhou a úspěšnou historií. Existují i fondy s téměř devadesátiletou historií a s výnosy deset až dvanáct procent ročně
Investice do fondů: Komu svěřit peníze?

Když vybírám konkrétní fondy do klientských portfolií, sleduji mnoho kritérií. Největší váhu má relativní historická výkonnost v porovnání s konkurencí. Menší váhu má také historická volatilita, nákladovost fondu, obrátkovost portfolia nebo míra diverzifikace portfolia. U dluhopisových fondů mě pak kromě historie zajímá zejména průměrný výnos do splatnosti v poměru s průměrným kreditním ratingem dluhopisů v portfoliu fondu a s průměrnou durací. U akciových fondů zase sleduji průměrné fundamentální ukazatele akcií v portfoliu fondu.

Vedle toho mě ale zajímá také to, kdo fond spravuje. Pokud mám na výběr, dávám přednost renomovaným správcům. Koho můžeme považovat za renomovaného správce? Každý poradce má své oblíbenější a méně oblíbené správcovské společnosti. Já na výběr pohlížím tak, že není bezpodmínečně nutné, aby konkrétní fond měl dlouhou historii, ale rozhodně chci, aby jeho správce měl dostatečně dlouhou a úspěšnou historii.

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Nejnověji na Finez.cz:

Největší správci fondů na světě

Úspěšnost se dá jakžtakž posuzovat u konkrétních fondů či strategií, ale jak ji posoudit za celou správcovskou společnost? To dost dobře nejde. Nicméně vodítkem nám může být celkový objem kapitálu, který má daná společnost pod správou. Není to dokonalé měřítko všeho, ale dost nám napoví. Dobrý a úspěšný správce přitahuje víc a více kapitálu. Naopak méně úspěšný správce by nedokázal udržet velký kapitál, pokud by konkurence byla v něčem výrazně úspěšnější.

Pokud si tedy vybírám partnera, aby mi spravoval příštích třicet let úspory na důchod, dávám automaticky přednost správcům s globální působností, kteří se správou fondů už mají minimálně těch třicet let zkušenosti a kteří z globálního pohledu spravují významný kapitál.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Největší správci fondů, kteří působí v Česku

Společnost

Aktiva pod správou (miliardy eur)

BlackRock

4398

Fidelity Investments

1830

J.P. Morgan Asset Management

1361

Amundi

985

Franklin Templeton Investments

703

AXA Investment Managers

669

UBS Asset Management

597

BNP Paribas Investment Partners

530

Allianz Global Investors

442

Generali Investments Europe

396

Aberdeen Asset Management

394

HSBC Global Asset Management

390

Credit Suisse

297

Pioneer Investments

224

NN Investment Partners

187

KBC Asset Management

100

PineBridge Investments

78

Erste Asset Management

56

Stone Harbor Investment Partners

36

Raiffeisen Capital Management

29

Zdroj: Investment & Pensions Europe

Pro srovnání: 10 největších českých investičních společností podle objemu aktiv pod správou

Největším správcem fondů na světě podle objemu kapitálu pod správou je dnes společnost BlackRock, která vznikla teprve v roce 1988. Na špičku se vyšvihla převzetím fondů State Street od společnosti MetLife a fondů společnosti Merill Lynch. V roce 2009 také koupila společnost Barclays Global Investors včetně platformy indexových fondů iShares, které dnes tvoří největší byznys skupiny BlackRock.

Fondy s nejdelší historií

Druhým největším správcem fondů působícím v Česku je společnost Fidelity Investments. Fidelity má proti BlackRock mnohem delší historii, velmi úspěšnou historii. Jejich nejstarší otevřený podílový fond Fidelity Fund byl založen v roce 1930 a od té doby až dodnes vydělal investorům přibližně deset procent ročně.

Z tradičních velkých správců působících v Česku se ještě o fous delší historií pyšní společnost Pioneer Investments. Jejich akciový fond Pioneer Fund byl založen již v roce 1928 (těsně před krizí), dodnes funguje a po téměř 90 letech se pyšní historickým výnosem necelých dvanáct procent ročně.

Mezi největší a nejzkušenější správce patří také Franklin Templeton Investments. Historie této společnosti se začala psát těsně po druhé světové válce. Jejich nejstarší fungující fondy Franklin Growth a Franklin Income byly založeny v roce 1948. Oba mají na kontě po téměř 70 letech existence historický výnos od založení deset procent ročně. Franklin Income je jeden z nejstarších smíšených dividendových fondů na světě, téměř 70 let distribuuje podílníkům část výnosu formou dividendy. Další z ikon mezi fondy, fond Templeton Growth založený v roce 1954, se zase může chlubit historickým výnosem dvanáct procent ročně.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. To je: Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty. To bude asi tak nejjistější.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit!

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Investování do fondů má smysl

Často se setkávám s názorem, že investovat dlouhodobě nemá smysl, protože během příštích třiceti let přeci musí dojít ke znárodnění, hyperinflaci, měnové reformě nebo jinému podrazu ze strany státu. Má odpověď bývá, že právě proto je důležité kapitál dobře investovat a rozumně ho rozložit na více hromádek.

A fondy? „To už vůbec ne, vždyť žádný z nich tak dlouho nebude fungovat,“ myslí si spousta lidí. Ano, mnoho fondů tu za třicet let nebude, časem je převezme někdo jiný, lepší. Ale existují i fondy, které vznikly dávno před tím, než se mnozí z nás narodili. Mají velmi úspěšnou historii, spravují je největší správci fondů na světě a je poměrně velká pravděpodobnost, že budou úspěšně fungovat i příštích 30 let. Je to daleko jistější cesta, než si vybrat 15 dividendových akcií a doufat, že všechny ty firmy budou příštích 30 let úspěšně fungovat a vyplácet dividendy. Mám rád dividendové investice. Miluju je. Ale klientům vždycky říkám: „Proč to řešit složitě, když to jde i jednodušším způsobem a s menším rizikem?“

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 11. 2016 12:52, Franta

Dobrý den.
Taktéž jsem uvažoval a uvažuji o investici do fondů. Nejsem milionář, ale určitý "přebytek" financí mám k dispozici. Sjednal jsem si řadu schůzek a konzultací, jak v bankách kde máme účty, tak i s finančními poradci. BOHUŽEL, žádná z konzultací mne nedokázala přesvědčit. Všechno bylo o historické statistice ( teoretický předpoklad dalšího vývoje ), zázemní a velikost fondu ( že na to tedy mají ), a další relativně obecné informace. Ale každý chtěl "za zprostředkování", pak v rámci fondu za spravování a další +/- poplatky či náklady, bez JAKÉKOLI garance výnosu. Samozřejmě je mi jasné, že se bavíme o horizontu min. 5-ti let, ale spíše ještě déle. Osobně jsem ode všech těchto konzultací odešel, zjednodušeně napsáno, se silným pocitem: zaplatím za službu ( beru jako sumu všech poplatků ), bez ohledu na to, jaký reálný výsledek bude pro mne.
Pokud bych to ještě více zveličil: zaplatíte za to, že někdo si bude hrát s vašimi penězi, a když nedosáhne kladného výsledku, tak beztrestně Vás o část či všechny peníze připraví.
Když to porovnám ( vím že je to až tak nelze ) ale s výrobou např. kuchyně na míru, tak za své peníze dostanete výrobek, který má sjednanou hodnoty a pokud bude mít vady, tak jej můžete reklamovat.
Podobně to snad (?) už platí, v rámci nového OZ, i pro služby, kde pokud Vám službu poskytne odborník s příslušným oprávněním, tak lze u něj za poskytnutou službu, při nesplnění sjednaných kritérií, uplatňovat reklamaci a náhradu "škody".
BOHUŽEL, v těchto "službách", Vám ale nikdo nikdy nedá žádnou garanci.
Co takto pánové, poskytovat služby za které by jste si brali odměnu až po dosažení výsledků? A o ztráty se dělit?
Vždyť v podstatě se jedná o "společné" podnikání, kde Vy vložíte Vaši službu a já, jako investor své peníze.
Vás to nestojí nic, ale já mohu přijít i o vložené prostředky !

+47
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 11. 2016 19:05, Pepa

Proč strkat peníze někomu cizímu a trnout, jestli vůbec dostanu to, co jsem tam dal? Nesmysl. nechat peníze v bance a šmytec.

-21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Hlad po vyšším zhodnocení. Češi lijou peníze do podílových fondů

21. 9. 2016 | Ondřej Tůma | 19 komentářů

Hlad po vyšším zhodnocení. Češi lijou peníze do podílových fondů

Dohánění Západu, ale také urputné hledání vyššího zhodnocení. Češi chtě nechtě přicházejí na chuť investování do podílových fondů. Mají v nich uloženo přes 400 miliard korun.

Investování pro začátečníky

3. 5. 2016 | Jan Traxler | 4 komentáře

Investování pro začátečníky

Někdo si staví dům sám, někdo si ho nechá postavit. Také investoři můžou zvolit hotové produkty na klíč.

Očima expertů: Do čeho investovat v roce 2016?

8. 1. 2016 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Očima expertů: Do čeho investovat v roce 2016?

Kde letos ve světě investic hledat slepičku, která bude snášet zlatá vajíčka? Zeptali jsme se předních ekonomů, analytiků, investorů a podnikatelů.

Zajištění na důchod: Akciový fond, nebo fond životního cyklu?

2. 12. 2015 | Jan Traxler | 33 komentářů

Zajištění na důchod: Akciový fond, nebo fond životního cyklu?

Fondy životního cyklu jsou mezi investory i finančními poradci značně populární. Nejčastěji mají sloužit jako základ zajištění na penzi. V čem spočívá jejich kouzlo? Je to správná volba?... celý článek

Sedm tipů na podílové fondy, které nejdou s davem

3. 8. 2015 | Aleš Tůma | 4 komentáře

Sedm tipů na podílové fondy, které nejdou s davem

Na českém trhu jsou k mání tisíce podílových fondů. O tom, jak se v nich vyznat, by se dala napsat kniha. Přinášíme vám alespoň pár tipů na fondy, které nejdou s davem a jsou něčím... celý článek

Partners Financial Services