Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fond pojištění vkladů čekají změny

Fond pojištění vkladů čekají změny
V případě krachu banky vám náhradu poskytne Fond pojištění vkladů. Ten chce ovšem víc informací o situaci v bankách, proto se chystají změny v legislativě. Ty by zároveň měly znamenat lepší ochranu klientů.

Fond pojištění vkladů vznikl kvůli potřebě vyplácet postižené klienty v době, kdy začaly krachovat první banky. "Vznikal ale hekticky pod tlakem událostí," říká předseda správní rady fondu Josef Tauber. "Legislativa z té doby, do které se promítla nouzová situace, platí dodnes. Před rokem jsme vstoupili do Mezinárodní asociace pojistitelů vkladů, a tak jsme získali nové zkušenosti ze zahraničí. Ty jsme se snažili přizpůsobit českým podmínkám a došlo nám, že ne všechno bylo založeno dobře," dodává.

Koho fond vyplatí

Na vyplacení náhrady mají nárok vlastníci vkladů bank a stavebních spořitelen, které nemohly dostát svým závazkům. Pojištěny jsou pohledávky z vkladů včetně úroků vedené v české nebo cizí měně fyzických osob na jméno, příjmení, adresu a datum narození nebo rodné číslo vkladatele, popřípadě identifikační číslo. Pojištěny jsou i vklady právnických osob. Náhrada vkladateli se poskytuje ve výši 90% vkladu, maximálně do výše 25 000 euro pro jednu osobu u jedné banky.

Fond peníze vyplácí z prostředků, které mu odvádějí české banky. Banky platí 0,1% z pojištěných vkladů, stavební spořitelny zas odvádějí 0,05 %, to znamená celkem asi 1,1 miliardy Kč ročně. V případě, kdy fond nemá dostatek finančních prostředků pro výplaty a musí si půjčit, se sazby v následujícím roce zdvojnásobují (0,2 % a 0,1 %), příspěvek fondu tak činí 2,2 miliardy Kč.

Co se změní

Co připravuje Fond pojištění vkladů

Fond pojištění vkladů poskytuje náhrady vlastníkům vkladů zkrachovalých bank a stavebních spořitelen. Členové správní rady fondu chtějí několik změn v legislativě. Jde jim hlavně o větší přísun informací z bankovního sektoru o průběžném dění v bankách. "Jsme už v zásadě hotovi, ještě musíme vyřešit několik dílčích otázek, které probíráme s bankovní asociací," uvádí předseda správní rady Josef Tauber. "Věřím ale, že na podzim bychom mohli náš návrh předložit."

To, co chtějí členové správní rady změnit, není způsob vyplácení vkladů nebo snad více pravomocí. Jde jim hlavně o větší přísun informací o situaci v bankách. Problém je totiž v tom, že o problémech peněžního ústavu se fond dozví až ve chvíli, kdy banka zkrachuje. "V zákonné úpravě je jediný moment, který dává někomu povinnost s námi komunikovat," vysvětluje Josef Tauber. "Guvernér České národní banky musí napsat fondu tehdy, když banka není schopna dostát svým závazkům. Pak teprve může fond vyvíjet svoji činnost."

Nebylo by ale dobré, kdyby fond věděl o problémech banky už dříve? "Chceme větší přístup k informacím dění na trhu a včas tak získat signály o tom, že se banka dostala do hospodářských potíží. Na případnou krizi tak chceme být včas připraveni," konstatuje předseda správní rady.

Inspirace ze zahraničí

Podobné instituce samozřejmě fungují i za hranicemi. Obecně existují tři stupně pojištění vkladů. Jedním jsou takzvané fondy ex ante, což je případ České republiky, kdy fond střádá a ve chvíli krize disponuje určitými prostředky. "Před krachem Union banky měl fond 10 miliard, což už je podstatná suma, která by mohla pokrýt pád menší banky, aniž by si fond musel někde půjčovat," uvádí předseda Tauber. Naproti tomu v některých zemích, jako je například Německo, Slovensko či Maďarsko, mají takzvané fondy ex post. To jsou fondy, kterým banky nepřispívají v průběhu roku, ale když vznikne problém, finančně pomohou. Třetí stupeň kombinuje oba předešlé způsoby.

Myslíte si, že by měl mít Fond pojištění vkladů více pravomocí? Jakých? Jak lze podle vás předejít krachu bankovního domu? Důvěřujete vaší peněžní instituci? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 9. 2003 13:12, havliger

Ano o chybě vím. Omlouvám se a už od rána je vše opraveno.

Reagovat

 

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Daniela 09. 09. 2003 10:13)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 9. 2003 13:31, ZikaM

Díky za vaši všímavost. Tato věta byla přepsána jako citát Josefa Taubera a všem nám uteklo, že to je nesmysl. Omlouváme se, už je to opraveno.

Reagovat

 

-22
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (BarboraJ 10. 09. 2003 08:01)

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

7. 10. 2008 | 3:06 | Tomáš

Limit mi připadá poměrně nízký. Nebylo by možné jej zvýšit (např. na 100000 EUR)?
Je možné si někde na internetu prohlédnout detailní hospodaření v Česku působících bank (obdobne jako je tomu např. u amerických bank...
více

11. 9. 2003 | 13:31 | ZikaM

Díky za vaši všímavost. Tato věta byla přepsána jako citát Josefa Taubera a všem nám uteklo, že to je nesmysl. Omlouváme se, už je to opraveno. více

10. 9. 2003 | 8:01 | BarboraJ

Cituji: "Banky platí 0,1% z pojištěných vkladů, to třeba pro velké banky znamená v řádech 6 korun každý rok," říká Josef Tauber. "Příspěvek se zdvojnásobuje, když přijde těžký případ, jako byl například pád Union banky. To...více

10. 9. 2003 | 8:00 | BarboraJ

Pravomoci by měly být takové, aby slovo tunel ve smyslu ukradení klientských peněz tento význam ztratilo. Banky i fondy by měly mít takový majetek, aby v případě jeho prodeje by mohly být uspokojeny oprávněné nároky lidí...více

9. 9. 2003 | 13:12 | havliger

Ano o chybě vím. Omlouvám se a už od rána je vše opraveno. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK