Lidí bez práce v září ubylo, situace zůstává napjatá

| rubrika: Aktuality | 8. 10. 2019 09:33

Na konci září bylo v Česku bez práce 201 907 lidí. Evidoval je Úřad práce ČR, který dnes čísla za minulý měsíc zveřejnil. V evidenci tak bylo o 2822 lidí méně než v srpnu a o 22 424 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší zářijovou hodnotu od roku 1996, kdy bylo bez práce 169 024 lidí.

Podíl nezaměstnaných osob zůstal stejně jako minulý měsíc na 2,7 procentech, před rokem byl na rovných třech procentech. V mezinárodním srovnání má Česko podle posledních dostupných dat Eurostatu nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.

„Trh práce zůstává stále napjatý. Na jedno volné pracovní místo v září připadalo 0,6 uchazeče. Svého dna dle nás český pracovní trh již letos dosáhl. V následujících měsících očekáváme, že se podíl nezaměstnaných bude mírně zvyšovat. Důvodem by měla být především nižší nabídka sezónních prací,“ říká Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Zaměstnavatelé nabízeli v září prostřednictvím Úřadu práce ČR 345 354 volných pracovních míst, z toho 14 010 v rámci dohod mimo pracovní poměr, tedy na DPP nebo DPČ. Meziměsíčně klesl počet volných pracovních míst o více jak pět tisíc.

„Firmy už naplno rozjely svou činnost a přijímají další nové zaměstnance. Zájem z jejich strany je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Celkem 83 814 volných míst bylo takzvaně „bez příznaku“ pro cizince. U dalších 261 540 pozic, tedy bezmála 76 %, pak zaměstnavatelé uvedli, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí.

Podle Steckerové není zatím na trhu práce celkově vidět zpomalování domácí ekonomiky. Projevovat se začíná jen v oblasti průmyslu, kde zaměstnanost od začátku roku nepřetržitě klesá.

„Zhoršování situace je patrné i z průzkumu mezi nákupními manažery z oblasti zpracovatelského průmyslu. Podle něho některé firmy již nenahrazují odcházející zaměstnance novými. Jiné firmy nižší požadavky na objem výroby řeší podle průzkumu propouštěním,“ říká Steckerová.

Vývoj situace v oblasti průmyslu tak podle ní předznamenává další vývoj na českém trhu práce. „V letošním roce podíl nezaměstnaných ještě stihne dosáhnout v průměru svého historického minima na úrovni 2,8 %. Příští rok si ho ale už neudrží a stoupne na 3,1 %,“ vypočítává ekonomka.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

nezaměstnanost, práce

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.