Když se Flextronics a LG.Philips Displays loučí

Simona Ely Plischke | 3. 2. 2006

Flextronics jako zahraniční investor získal od vlády spoustu pobídek, a to včetně 100% úlevy na daních po dobu 10 let či získání výjimky zákazu veřejné podpory od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Množství výhod firma získala také od města Brna - např. zvýhodněný nájem jedněch z nejcennějších pozemků v okolí města o výměře 64 hektarů a následně jejich nákup za symbolickou korunu. To vše výměnou za závazek vytvořit do 5 let 3 000 nových pracovních míst a minimálně dalších 5 let je udržet. Lukrativní investor po dvou letech zamával Brnu i České republice šátečkem a přesunul se do Maďarska. Halu Flextronicsu se CzechInvestu podařilo obsadit projektem korporace Honeywell, podle slov generálního ředitele CzechInvest projektem prý ještě kvalitnějším .

V současné době má vážné existenční problémy druhá největší zahraniční investice u nás, firma LG.Philips Displays. Hrozí ji, že bude muset propouštět, podnik zaměstnává zhruba 1300 lidí. Závod minulý pátek zastavil výrobu, v úterý se však výrobní linky opět rozjely a továrna má údajně zajištěný roční odbyt pro dvě linky. Společnost získala na svůj závod v Hranicích na Moravě veřejnou podporu v celkovém objemu 1, 53 mld. Kč, a to za podmínky, že do svého závodu v ČR investuje 200 mil. eur (do 20. 6. 2003), zaměstná 3 250 pracovníků (do 31. 12. 2007) a rekvalifikuje 2 000 lidí (do 31. 12 .2008). Mezi podmínky také patří, že do roku 2010 vybuduje v ČR centrum na vývoj a inovaci obrazovek, a že do stejného roku výrazně přispěje k rozvoji subdodavatelské infrastruktury v přilehlých okresech s vysokou mírou nezaměstnanosti.
Mateřská LG.Philips Displays Holding minulý týden oznámila, že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem, a požádala o ochranu před věřiteli. A přesto, že je matka v konkurzu, a skleněné televizní obrazovky, jejichž výrobou se LG.Philips Displays zabývá, mají s rostoucí oblibou LCD obrazovek před sebou jen několika málo let, Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí oznámilo, že má na zachování výroby v továrně plán. Továrna by tak mohla získat úvěr až 300 miliónů Kč. Jakoby již nedostala podpor ažaž...
"V případě, že by investor nesplnil všechny závazky vyplývající ze smlouvy o poskytnutí veřejné podpory, je povinen poskytnuté dotace a půjčky vrátit. V případě rekvalifikací by LG.Philips musel vrátit celou dotaci ve výši 150 mil. Kč. V případě dotací na nově vytvořená pracovní místa, by vracel poměrnou část dotace, včetně penále z dlužné částky ve výši 140 % diskontní úrokové sazby ČNB," uvádí ve své tiskové zprávě CzechInvest.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Vládní podpora podnikání: bohatým dává, co chudým bere?

3. 2. 2006 | Simona Ely Plischke

Vládní podpora podnikání: bohatým dává, co chudým bere?

Česká vláda si hýčká velké investory, zejména pak ty zahraniční, a na jejich cestě na naše území zametá i ta nejmenší smítka. Naopak drobným českým podnikatelům hází klacky pod nohy.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.