Chcete si koupit byt? Raději nečekejte, že jeho cena ještě spadne.

| rubrika: Rozhovor | 27. 1. 2010 | 13 komentářů
Chcete si koupit byt? Raději nečekejte, že jeho cena ještě spadne.
Kdo potřebuje prodat či koupit nemovitost, musí se řídit svými potřebami. Nemá cenu čekat na změny na trhu, stagnace může trvat i dalších několik let, říká expert na trh s tuzemským bydlením Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

Co doporučíte lidem, kteří nyní zvažují nákup či prodej nemovitosti?
Na to odpovídám deset let zhruba stejně. Pokud chce někdo koupit nemovitost pro vlastní bydlení, tak není důležité, v jaké situaci se nemovitostní trh nachází. Podstatné je, aby zvážil, zda má na to, aby si nemovitost pořídil a aby se o nemovitost staral. A jestli má v sobě odpovědnost se o majetek vůbec starat.

Doporučujete nečekat?
Rozhodně. Nemá smysl čekat a říkat si: „Počkám s koupí rodinného domu ještě rok, až se ceny zlepší“. Když najdete něco, co vám vyhovuje, tak to kupte. Pokud budete čekat, může vám být houby platné, že ceny v průměru klesnou o deset procent, když vyhlédnutý dům už dávno někdo koupil.

A platí to i pro ty, kdo nekupují vlastní bydlení?
Kdo chce na bytovém trhu vydělávat, měl by být hodně opatrný. Situace na trhu je hodně složitá. Domnívat se, že vydělám spekulacemi na trhu s byty, si může dovolit jen někdo hodně zkušený, kdo má dobré zázemí. Proto bych doporučoval se toho neúčastnit.

Co když naopak chci byt či dům prodat?
Pokud chce někdo nemovitost prodat, je pro něj situace také velmi komplikovaná. Nemovitosti se nyní prodávají špatně. Trvá dlouho, než najdou kupce. To se nemusí v brzké době zlepšit, stagnace může trvat ještě několik let. Jestliže někdo potřebuje prodat, tak bude muset stejně udělat. Prodávajícím bych proto doporučil, aby seriozně posoudili cenu, za jakou nemovitost nabízejí. Není dobré spoléhat se na ceny podobných bytů v nabídkách realitních kanceláří. Ty často uvádějí nesmyslné ceny, za něž se nemovitost nemůže prodat. Je třeba přijmout fakt, že doba, kdy byly nemovitosti výrazně nadhodnoceny, už tady není a není ani žádný důvod si myslet, že se vrátí.

Kdo je dnes v Česku ve větší výhodě ten, kdo kupuje nebo prodává?
V jisté výhodě je momentálně ten, kdo kupuje a má prostředky. Ale není to až tak velká výhoda, jak mnozí očekávali. I přesto, že má někdo volné peníze, a chce si koupit nemovitost, dá hodně práce najít na trhu to, co dotyčnému vyhovuje. Nabídka se dost snížila. Je to jeden z důvodů, proč ani pokles cen nemovitostí nebyl tak razantní, jak se čekalo. Vedle poklesu poptávky klesala i nabídka a vznikla tím tzv. zadržená nabídka. Lidé, kteří nemusí prodávat, si prodej rozmyslí a čekají, až se podmínky na trhu zlepší.

Anketa

Hodláte letos koupit, nebo prodat nemovitost?

Kdybyste si teď kupoval byt na investici, kde by to bylo?
Ideálně bych si koupil byt ve staré zástavbě, zabydlené lokalitě a v domě s menším počtem bytů. Tam, kde bych mohl zkontrolovat, jak funguje společenství vlastníků a zda jsou vlastníci schopni se starat o společné části domu. Do budoucna je také lépe koupit hezké 2+1 či 3+1. Garsonky se sice dobře pronajímají, ale nájemníci zůstanou nejvýš rok, dva a odchází. U většího bytu mám šanci, že v něm rodina vydrží i deset let.

Jaká lokalita by vás lákala?
Z mého pohledu jsou nejperspektivnější středočeská města dobře napojená na Prahu - Poděbrady, Kolín, Kutná hora, Příbram, či Beroun. V Praze ideálním místem jsou Strašnice. Snad i Vršovice, kde ale není tolik menších bytových domů. Dobré jsou lokality, kde je dostatek zeleně, relativně kvalitní domy a blízko do centra. Navzdory trendu na trhu bych se bál koupě bytu na Vinohradech ve starší zástavbě, kde jsou domy ve špatném stavu a jsou většinou starší než ve Strašnicích. Pokud neprošly kompletní moderní rekonstrukcí, včetně nové střechy, krovu, stropů a výměny všech dřevěných prvků, je předpoklad, že dřevomorka, která je ve všech takových domech, způsobí problémy.

Kde má smysl kupovat rodinný dům?
To se těžko doporučuje. Lidé si většinou pořizují dům tam, kde mají kořeny nebo pracují. Pro mne je ideál bydlení rodinný dům na středně velkém městě se zhruba 15 tisíci obyvatel. V prostředí, kde mohu z města snadno vyjet, vyběhnout a zasportovat si, ale přitom město je dobře napojené na město krajského formátu. Lze tak velmi dobře bydlet na menším městě a zároveň pracovat ve větším. Na menším seženete i práci a děti mohou chodit do slušné školy. To je pro mne optimální kombinace. Je to ale pohled člověka, který má malé děti. S nimi bych nemohl do velkého města, věčně bych se o ně bál.

Jak byste zhodnotil situaci na českém trhu nemovitostí?
Na bytovém trhu vládne nyní taková doba ledová. Když v roce 2008 začaly výrazně klesat počty zájemců o koupi vlastnického bydlení, spadly i ceny. Ale nijak dramaticky. Hodně lidí, kteří by za jiných okolností dali svůj byt či dům na trh si řeklo „počkáme“. Dnes je tu situace, která asi nevyhovuje nikomu. Když jdou ceny dolů, vyhovuje to kupujícím, když jdou ceny nahoru, vyhovuje to prodávajícím. Dnes je ale situace, kdy se ceny moc nehýbou. Nedá se tak ani moc šikovně koupit ani prodat. Je to takový stav určité strnulosti a nikdo přesně moc neví, jak dlouho to potrvá.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2010 8:47

Jiří Pácal tady dostane pár diskutérských pohlavků, to je jasné už z prvních vět.

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.