Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prodej domu s hypotékou vyžaduje pečlivý výběr kupce

| rubrika: Jak na to | 8. 7. 2009 | 2 komentáře
Prodej domu s hypotékou vyžaduje pečlivý výběr kupce
Prodat byt s hypotékou není až tak velký oříšek, jak by se mohlo zdát. Kdo chce prodat dům i s úvěrem, musí pečlivěji vybírat kupce. Jeho „kvality“ nejdůkladněji prověřuje právě banka, která hypotéku původně prodejci poskytla.

Manželé z Prahy si krátce po svatbě pořídili řadový dům ve vilové čtvrti blízko lesa. Po několika letech, kdy jej konečně zařídili, se ale objevila manželská krize kvůli nevěře a rozešli se. Dům s velkou hypotékou, ovšem po rozvodu ani jeden z nich nebyl schopen dále platit. Museli tedy přistoupit na prodej zařízeného domu i s úvěrem, aby si každý mohl pořídit vlastní menší byt. Banka s takovýmto prodejem souhlasila téměř hned, nejdéle rozvedeným manželům však trvalo najít solidního zájemce, který by dokázal „projít“ posuzováním bonity v bance. Navzdory času, který vybíráním kupce strávili, to ale byla finančně nejvýhodnější varianta, jak celou situaci mohli řešit.

Jaké dokumenty jsou třeba při prodeji nemovitosti s hypotékou

Stejné dokumenty jako při žádosti o nový úvěr s výjimkou ocenění nemovitosti. Ve většině případů ale stačí jen doklad o prokázání příjmů (potvrzení o příjmech či daňové přiznání), kupní smlouva a doklad totožnosti. Dále je třeba vyplnit formulář banky (například u Komerční banky Žádost o změnu dlužníka).

Zdroj: Česká spořitelna, Raiffeisenbank, KB

Při takovéto transakci se už totiž nevyřizuje nová hypotékapro kupce, protože ten ji převezme tak, jak byla poskytnuta původnímu majiteli domu či bytu. Kupec však musí splnit veškeré požadavky banky jako původní žadatel o hypotéku, tedy nynější prodejce. Není ale většinou třeba dělat další odhady ceny nemovitosti ani zajišťovat další dokumenty. Postačí doložit jen dostatečný příjem a projít takzvaným „credit scoringem“ banky (prověření klientovi schopnosti dlouhodobě splácet). Ta si tímto způsobem ověří bonitu nového klienta a pokud je vše v pořádku, převzetí úvěru vyřídí často i v kratším čase než při žádosti o novou hypotéku.

Například v Raiffeisenbankmůže tento proces podle mluvčího banky Tomáše Kofroně trvat maximálně 14 dní. Navíc poplatek za změnu smluvních podmínek se podle mluvčí Asociace hypotečních makléřůPetry Horákové Krištofové pohybuje jen v řádu několika tisícikorun. V Raiffeisenbank činí tři tisíce korun, což je mnohem méně než u sankcí souvisejících kupříkladu s předčasným jednorázovým doplacením úvěru.

Co musí udělat prodejce a kupec

Stávající klient (prodávající):

  • podá žádost o předčasné ukončení hypotečního úvěru,
  • nemusí dokládat dokumentaci k nemovitosti, úvěrovou smlouvu, zástavní smlouvu, případná zajištění ani odhad nemovitosti (do 6 let od poskytnutí hypotéky - dokládá se jen aktuální fotodokumentace zástavy)

Nový žadatel (kupující) přebírající hypoteční úvěr s nemovitostí:

  • předkládá žádost o poskytnutí hypotečního úvěru a průkaz totožnosti,
  • prochází standardním vyhodnocením bonity a kontrolou v registrech (dlužníků),
  • dokládá dokumenty prokazující jeho příjmy (pokud již není klientem banky s účtem, kam chodí mzda min. 3 měsíce),
  • musí doložit dostatek vlastních prostředků na úhradu rozdílu mezi celkovou kupní ceny a výší aktuálního zůstatku přebírajícího hypotečního úvěru.

Zdroj: Volksbank CZ

Pokud klient nemá některou ze speciálně definovaných hypoték, které předčasné splátky umožňují bez poplatků ( mBanka Raiffeisenbank u hypotéky s Turbo sazbou), mimořádné doplatky se mohou pohybovat i v desítkách až stovkách tisíc, protože činí kupříkladu deset procent z výše předčasné splátky (Raiffeisenbank). Ve Volksbank si za předčasné splacení hypotéky účtují 0,25 procent z předčasně splacené částky za každý předčasně splacený měsíc zbývající do konce fixace úrokové sazby. U převzetí dluhu mimo období fixace pak je podle mluvčí VolksbankLucie Hálové poplatek 0,125 % z předčasně splacené částky a platí ho prodávající.

 

Převzetí bytu či domu rovnou i s hypotékou může být někdy výhodné pro obě strany. Prodávající ušetří na již zmiňovaných mimořádných poplatcích a kupující může získat úvěr s lepšími parametry, než kdyby si sjednával zbrusu novou hypotéku. „Nový kupující přebírá hypotéku za stejných podmínek, za jakých byla poskytnuta původnímu klientovi. Úroková sazba, doba splatnosti i délka fixace zůstávají nezměněné,“ vysvětluje Pavla Hávová z Hypoteční banky a doplňuje: „Nemůže se tedy stát, že by banka novému kupujícímu stanovila vyšší úrok nebo změnila dobu splatnosti či délku fixace.“

Pokud tedy původní klient získal hypoteční úvěr v době nízkých úrokových sazeb, jeho nástupce získá pro zbývající část fixačního období výhodnější úrok než ostatní zájemci o novou hypotéku. Platí to ale samozřejmě podle Hávové i naopak: „Může se stát, že při koupi bytu s hypotékou se bude nutné smířit s podmínkami splácení, které jsou horší než v současnosti.“ Kupující však nemůže podle Petry Horákové Krištofové z Asociace hypotečních makléřů v podmínkách úvěru změnit prakticky nic.

„Výhoda pro kupujícího je ale i v tom, že při převzetí hypotéky nemusí platit za nový odhad nemovitosti, který je jinak pro vyřízení nové hypotékytřeba. Dále se neplatí ani bankovní poplatek za vyřízení úvěru. Ten se pohybuje kolem 0,8 % z výše úvěru,“ dodává Horáková Krištofová. Většina tuzemských velkých bankovních domů převzetí hypotéky dalším klientem běžně umožňuje. Jednou z mála bank, kde klient s požadavkem na převzetí úvěru nepochodí, je třeba LBBW. Kolik převzetí hypotečních úvěrů novými klienty se v tuzemsku ročně děje ovšem zatím banky tají.

Do budoucna je nicméně pravděpodobné, že takovýchto obchodů bude přibývat. Už nyní lze podle některých expertů realitního trhu vysledovat vysoké počty takovýchto prodejů nemovitostí, kdy mladé rodiny s dětmi prodávají původní „startovací“ malé byty kvůli koupi větších bytůči domů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s prodejem či koupí nemovitosti i s hypotečním úvěrem? Podělte se o ně s ostatními čtenáři.

Ideální nájemce
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+29
Ano
Ne

Diskuze

10. 1. 2016 | 22:25 | Petr Štěrba

Převzetí hypotéky se poslední roky podaří jen velmi vyjímečně, hlavně vzhledem k nízkým sazbám.
Při nutnosti splatit úvěr mimo fixaci se lze nepříjemné platbě pokuty za předčasné splacení obvykle vyhnout. Viz
http://jakprodat.cz/problemy-prodeje.html#byt_s_hypotekou...
více

8. 7. 2009 | 23:14 | Karel Šulc

Dobrý den, je situace podobná s úvěry ze stavebního spoření? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK