Víc než pět stravenek neberte. Úřad dal firmám pokutu za kartel

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 9. 2022
Víc než pět stravenek neberte. Úřad dal firmám pokutu za kartel

Zdroj: Shutterstock

Stravenkové firmy Sodexo Pass, Edenred CZ a Up se podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mezi lety 2004 a 2018 dopouštěly kartelové dohody. Antimonopolní úřad jim za to vyměřil pokutu v celkové výši 279 152 000 korun. Rozhodnutí zatím není pravomocné, běží patnáctidenní lhůta pro podání rozkladu.

Podle úřadu firmy mezi lety 2004 a 2018 vzájemně koordinovaly svoje obchodní podmínky vůči obchodním řetězcům ohledně maximálního počtu přijímaných stravenek na jeden nákup. V roce 2003 se firmy podle úřadu dohodly, že podle jejich podmínek budou řetězce přijímat maximálně pět stravenek na nákup, a nejpozději od dubna 2004 tuto dohodu realizovaly. „Následně bylo dodržování podmínky ze strany Asociace provozovatelů poukázkových systémů i jednotlivých vydavatelů stravenek kontrolováno,“ říká Martin Švanda, mluvčí ÚOHS.

„Svým jednáním tak narušily hospodářskou soutěž na trhu vydávání, prodeje a odkupu papírových stravenek a služeb s tím souvisejících na území České republiky. Došlo tak k porušení nejen zákona o ochraně hospodářské soutěže, ale také soutěžních ustanovení Smlouvy o fungování Evropské unie, protože dohodou mohl být ovlivněn i obchod mezi členskými státy,“ uvádí Švanda.

Úřad uvedenou dohodu označil za zakázanou a neplatnou a do budoucna ji zakázal.

„Motivací pro omezení počtu stravenek byla pro vydavatele rovněž snaha o eliminaci kritiky a samotné udržení stravenkového systému v České republice. Výsledkem protisoutěžního jednání bylo především nastavení shodných obchodních podmínek všech zmíněných společností a omezení spotřebitelů při používání stravenek,“ dodává Švanda.

Společnosti Sodexo byla za popsané jednání uložena pokuta ve výši 132 271 000 Kč, společnosti Edenred 101 940 000 Kč a společnosti Up 44 941 000 Kč. Pokuty jsou splatné do 90 dnů od chvíle, kdy rozhodnutí nabude právní moci, a stanou se příjmem státního rozpočtu.

Kromě toho musí účastníci zakázané dohody do 60 dnů od okamžiku, kdy rozhodnutí bude mít právní moc, splnit nápravná opatření. „V jejich rámci mají povinnost informovat své maloobchodní partnery působící v oblasti prodeje potravin o zákazu a neplatnosti dohody, uveřejnit tuto informaci na svých internetových stránkách po dobu minimálně jednoho roku a upravit všechny své smlouvy, podle kterých nesměl jejich maloobchodní partner přijímat více než pět kusů stravenek na jeden nákup,“ říká Švanda.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.