Prudké zdražování nemusí znamenat, že si máte utáhnout opasek nebo dokonce jíst podřadné, nekvalitní jídlo. Není to řešení. Oslovili jsme výživové poradce, kteří pro vás připravili recepty na dobrá a nutričně hodnotná jídla. Vyjdou přitom na pár korun. Inspirujte se.
Zdroj: Shutterstock
Tedy popravdě: nevylučujeme, že si budete muset nakonec opasek doopravdy a doslova utáhnout. V jídle totiž neplatí tak docela jednoduchá úměra, že když budete jíst laciné blafy, budete tenčí v pase. Naopak, špatné jídlo často centimetry přidává, z kvalitního pupík tolik neroste. I když samozřejmě vždycky záleží na míře.
Zdravé jídlo má ale i další benefity: ve zdravém těle je zdravý duch, takže kdo dobře jí, může i dobře pracovat a míň mu hrozí pracák. Vědci už dlouhou dobu poukazují na zajímavou věc, které bychom mohli říkat – po vzoru takzvané dluhové spirály – hladová spirála. Kdo se odbývá v jídle, bývá častěji nemocný, kdo je nemocný, snáz přijde o zaměstnání, kdo přijde o zaměstnání, bývá častěji nemocný a hůř hledá práci. Tak na sebe myslete v dobrém.
12345
Luštěninové karbanátky
Foto: Zachraň jídlo
Cena za porci: 15 Kč (pokud doma máte natě)
Ingredience
250 g suchých (450 g vařených) luštěnin
100 g natí (kedlubnová, ředkvičková, řepná, bylinky) nebo jiné zeleniny (listy kapusty, košťál brokolice)
1 cibule
2 stroužky česneku
3 vejce
70 g strouhanky
50 g slunečnicových semínek
1 lžíce hořčice
sůl a pepř
kmín, majoránka, chilli nebo jiné koření podle chuti
olej na smažení
Postup
Luštěniny uvaříme podle návodu doměkka, slijeme a necháme vychladnout. Přemístíme do větší mísy a jemně rozmačkáme vidličkou nebo rukou. Natě, cibuli a česnek nasekáme nadrobno a přidáme společně s vejci, strouhankou, semínky, solí, pepřem a kořením do mísy k luštěninám. Důkladně promícháme. Tvarujeme menší karbanátky, smažíme je na pánvi v oleji z obou stran.
sůl, červená paprika, česnek granulovaný, případně další koření
20 g cibule
1/2 bujonu Knorr
50 g eidamu
voda podle potřeby
Postup
Na řepkovém oleji orestujeme dozlatova cibulku. Na chvilku k ní přidáme sladkou červenou papriku. Přidáme mraženou zeleninu, namočené kroupy, koření, vodu a bujon. Vaříme, dokud nebudou kroupy i zelenina měkká. Rizoto podáváme posypané sýrem.
Na oleji orestujeme na kolečka nakrájený pórek, přisypeme propláchnutou rýži, jemně orestujeme. Pórek s rýží zalijeme horkou vodou, přidáme oloupanou a na kostičky nakrájenou cuketu, osolíme, opepříme, dochutíme prolisovaným česnekem a dusíme do změknutí. Mezitím na pánvi na sucho orestujeme na kostičky nakrájené uzené tofu, které přimícháme po dovaření do rýže.
Cibuli, česnek a tymián nasekáme a osmahneme na oleji v hrnci. V tomto základu orestujeme osolené mleté maso a pak přidáme koření (kmín, papriku, pepř a chilli), podlijeme vodou a povaříme. Přidáme rajský protlak, skořici a bobkový list. Přivedeme k varu a necháme povařit. Jakmile omáčka začne houstnout, přidáme fazole, kukuřici, oregano, majoránku a necháme vařit přibližně 10 minut, aby fazole nasály všechny chuti omáčky.
Nakrájíme najemno cibulku a rajčata. Cibulku osmahneme zlehka na pánvi. Přidáme tuňáka bez oleje a chvíli mícháme a restujeme. Potom přidáme nakrájená rajčata a restujeme zhruba 3–5 minut. Na závěr si nakrájíme mozzarellu na menší kousky. Do hlubokého talíře dáme těstoviny uvařené podle návodu na obalu, na ně směs z pánve a posypeme kousky mozzarelly.
Pokud nemáte rádi ryby, můžete místo tuňáka využít uzené tofu, 120 g.
Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace přelezla v červnu už sedmnáct procent. Hladká mouka je dražší o 83 %, cukr o 64 %, olej o 60 %. Benzin, plyn, elektřina... Darmo mluvit. Proto jsme to dali do obrázků.
Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Vydobyli jste před prvními mrazíky mrkev? Dostali jste od sedláka pytel brambor? Od sousedů bednu jablek a z trhu jste si přivezli košík dýní? Uložte zeleninu a ovoce tak, jak to mají... celý článek
Zima se prý zeptá, co jsme dělali v létě. Právě přelom prázdnin je bohatý na dozrávající plody a byliny. Sklenice můžete naplnit ostružinami, jahodami, prvními jablky, třešněmi a sušenými... celý článek
Šípek k šípku. Korunka ke korunce. Jestli jste propadli kouzlu samozásobitelství, nepromeškejte poslední bobule. Bezinky už černají, ovoce v sadech dozrává.
Propadli jste samozásobitelství a vypěstovali jste mrkev, cibuli nebo dýně? Nenechte plody své práce shnít. Tady jsou tipy, jak přežít zimu s vlastními výpěstky po ruce.
Léto je štědré. Dozrávají bobule. V mechu se (aspoň někde) krčí hřiby. Na loukách se zelenají bylinky. Sbírejte, sušte, zavařujte a plňte spíž. Ušetříte, a ještě si v přírodě odpočinete. celý článek