Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 8. 2020 | 5 komentářů
Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,4 %. Meziroční inflace stoupla na 3,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Oznámil to Český statistický úřad.

Dubnová očekávání analytiků, podle nichž inflace v následujících měsících klesne pod 3 % a koncem roku se přiblíží 2 %, se tak zatím nenaplňují.

„Ceny v červenci byly vyšší, než kdokoli čekal,“ říká analytik Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin. Připomíná, že s rychlejším poklesem cen počítala při svých posledních zasedáních i Česká národní banka.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly podle statistiků v červenci největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku. Jsou vyšší o 10,5 % (lihoviny o 10,6 %, tabákové výrobky o 13,8 %).

Druhý nejvyšší vliv měly ceny potravin a nealkoholických nápojů – meziročně vyšší o 3,4 %. Výrazně dražší než před rokem je ovoce (o 22,8 %). Ceny uzenin jsou výš o 10,3 %, stejně jako cukru. Ceny vajec stouply o 9,4 %, mouky o 6,8 %, vepřového masa o 5 %. Meziročně klesly ceny zeleniny – o 5 %, přičemž brambory zlevnily o 13,3 %.

V oblasti bydlení stouply ceny elektřiny meziročně o 7,6 %%, nájemného z bytu o 2,8 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 % a zemního plynu o 0,4 %. Celkově je bydlení dražší o 2,9 % než před rokem.

Ceny stravovacích služeb stouply o 5,6 %, naopak dál zlevňují ceny poštovních a telekomunikačních služeb (o 3,9 %) a dopravy (o 0,6 %, přičemž pohonné hmoty a oleje jsou levnější o 14,4 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanáct měsíců proti průměru předchozích dvanácti měsíců byla v červenci 3,2 %.

Zdroj: ING, ČSÚ

Meziměsíčně – tedy v porovnání s letošním červnem – přispělo k vyšší inflaci hlavně sezónní zdražení rekreačních služeb a postupný návrat pohonných hmot k vyšším cenám.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ekonom ČSOB Petr Dufek čeká, že do konce letošního roku se inflace vrátí pod tři procenta a už na začátku příštího nejspíše spadne pod dvouprocentní cíl ČNB.

„Nejistotu z pohledu dalšího vývoje představuje vývoj obchodních marží. Jestli obchodníci a poskytovatelé služeb půjdou cestou zlevňování, aby přilákali zákazníky, nebo budou skluz ve službách řešit vyššími cenami, není v tuto chvíli příliš jasné. Na druhou stranu silnější koruna vytváří prostor pro nižší ceny dováženého zboží, respektive dál zlevňuje nakupování v zahraničních e-shopech,“ říká Dufek.

„Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru,“ očekává Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. Pravděpodobně ani víno nezůstane pozadu.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek připomíná, že nad 3% hranicí zůstává meziroční inflace už tři čtvrtě roku – s výjimkou května, kdy došlo k propadu cen pohonných hmot. „Za tímto vývojem nestojí jeden zásadní faktor, ale řada drobnějších. To dává předpoklad, že vzedmutá cenová hladina neustoupí v nejbližší době a prognózy, kdy se tak konečně stane, se posouvají. Stále předpokládáme, že na konci letoška bude inflace pod 3 %, zřejmě ale jen o kousek,“ dodává Sobíšek.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.