Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 8. 2020 | 5 komentářů
Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,4 %. Meziroční inflace stoupla na 3,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Oznámil to Český statistický úřad.

Dubnová očekávání analytiků, podle nichž inflace v následujících měsících klesne pod 3 % a koncem roku se přiblíží 2 %, se tak zatím nenaplňují.

„Ceny v červenci byly vyšší, než kdokoli čekal,“ říká analytik Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin. Připomíná, že s rychlejším poklesem cen počítala při svých posledních zasedáních i Česká národní banka.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly podle statistiků v červenci největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku. Jsou vyšší o 10,5 % (lihoviny o 10,6 %, tabákové výrobky o 13,8 %).

Druhý nejvyšší vliv měly ceny potravin a nealkoholických nápojů – meziročně vyšší o 3,4 %. Výrazně dražší než před rokem je ovoce (o 22,8 %). Ceny uzenin jsou výš o 10,3 %, stejně jako cukru. Ceny vajec stouply o 9,4 %, mouky o 6,8 %, vepřového masa o 5 %. Meziročně klesly ceny zeleniny – o 5 %, přičemž brambory zlevnily o 13,3 %.

V oblasti bydlení stouply ceny elektřiny meziročně o 7,6 %%, nájemného z bytu o 2,8 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 % a zemního plynu o 0,4 %. Celkově je bydlení dražší o 2,9 % než před rokem.

Ceny stravovacích služeb stouply o 5,6 %, naopak dál zlevňují ceny poštovních a telekomunikačních služeb (o 3,9 %) a dopravy (o 0,6 %, přičemž pohonné hmoty a oleje jsou levnější o 14,4 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanáct měsíců proti průměru předchozích dvanácti měsíců byla v červenci 3,2 %.

Zdroj: ING, ČSÚ

Meziměsíčně – tedy v porovnání s letošním červnem – přispělo k vyšší inflaci hlavně sezónní zdražení rekreačních služeb a postupný návrat pohonných hmot k vyšším cenám.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ekonom ČSOB Petr Dufek čeká, že do konce letošního roku se inflace vrátí pod tři procenta a už na začátku příštího nejspíše spadne pod dvouprocentní cíl ČNB.

„Nejistotu z pohledu dalšího vývoje představuje vývoj obchodních marží. Jestli obchodníci a poskytovatelé služeb půjdou cestou zlevňování, aby přilákali zákazníky, nebo budou skluz ve službách řešit vyššími cenami, není v tuto chvíli příliš jasné. Na druhou stranu silnější koruna vytváří prostor pro nižší ceny dováženého zboží, respektive dál zlevňuje nakupování v zahraničních e-shopech,“ říká Dufek.

„Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru,“ očekává Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. Pravděpodobně ani víno nezůstane pozadu.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek připomíná, že nad 3% hranicí zůstává meziroční inflace už tři čtvrtě roku – s výjimkou května, kdy došlo k propadu cen pohonných hmot. „Za tímto vývojem nestojí jeden zásadní faktor, ale řada drobnějších. To dává předpoklad, že vzedmutá cenová hladina neustoupí v nejbližší době a prognózy, kdy se tak konečně stane, se posouvají. Stále předpokládáme, že na konci letoška bude inflace pod 3 %, zřejmě ale jen o kousek,“ dodává Sobíšek.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

23. 5. 2024 | Petr Kučera

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

ČSOB od července změní některé podmínky pro pojištění ochrany nákupu a prodloužené záruky, které nabízí jako součást služeb ke kreditní kartě.

Rohlík rozšiřuje rozvoz. Poprvé i na adresy v jižních Čechách

22. 5. 2024 | Gabriel Pleska

Rohlík rozšiřuje rozvoz. Poprvé i na adresy v jižních Čechách

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz rozšiřuje pokrytí Česka. Nově začal doručovat i do jižních Čech, přidává obce také ve východních Čechách a dalších krajích, včetně oblíbených... celý článek

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

20. 5. 2024 | Petr Kučera

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

Nová Partners Banka startuje spolupráci s Rohlik.cz, největším online obchodem s potravinami. Aktivní klienti mohou získat benefity v hodnotě až 4776 korun za rok.

Obleč se jako včelař. Penny láká na slevu v netradiční akci

17. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Obleč se jako včelař. Penny láká na slevu v netradiční akci

Penny láká na poněkud netradiční slevu. Kdo v pondělí 20. května přijde na prodejnu řetězce oblečený ve včelařském oblečení, dostane cukr krystal bílý za sníženou cenu 14,90 koruny... celý článek

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

17. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Jak reklamovat problémovou dovolenou. Na návrat domů nečekejte

Neproběhla vysněná dovolená podle vašich představ? Poradíme, kdy můžete dostat své peníze zpět a jak při reklamaci efektivně postupovat.

Partners Financial Services