Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 8. 2020 09:30 | 5 komentářů
Ceny rostou víc, než se čekalo. Inflace je vysoko nad 3 %

Překvapení? (ilustrační foto: Shutterstock)

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 0,4 %. Meziroční inflace stoupla na 3,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Oznámil to Český statistický úřad.

Dubnová očekávání analytiků, podle nichž inflace v následujících měsících klesne pod 3 % a koncem roku se přiblíží 2 %, se tak zatím nenaplňují.

„Ceny v červenci byly vyšší, než kdokoli čekal,“ říká analytik Tomáš Volf z finanční skupiny Citfin. Připomíná, že s rychlejším poklesem cen počítala při svých posledních zasedáních i Česká národní banka.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly podle statistiků v červenci největší vliv ceny alkoholických nápojů a tabáku. Jsou vyšší o 10,5 % (lihoviny o 10,6 %, tabákové výrobky o 13,8 %).

Druhý nejvyšší vliv měly ceny potravin a nealkoholických nápojů – meziročně vyšší o 3,4 %. Výrazně dražší než před rokem je ovoce (o 22,8 %). Ceny uzenin jsou výš o 10,3 %, stejně jako cukru. Ceny vajec stouply o 9,4 %, mouky o 6,8 %, vepřového masa o 5 %. Meziročně klesly ceny zeleniny – o 5 %, přičemž brambory zlevnily o 13,3 %.

V oblasti bydlení stouply ceny elektřiny meziročně o 7,6 %%, nájemného z bytu o 2,8 %, vodného o 1,7 %, stočného o 1,5 % a zemního plynu o 0,4 %. Celkově je bydlení dražší o 2,9 % než před rokem.

Ceny stravovacích služeb stouply o 5,6 %, naopak dál zlevňují ceny poštovních a telekomunikačních služeb (o 3,9 %) a dopravy (o 0,6 %, přičemž pohonné hmoty a oleje jsou levnější o 14,4 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních dvanáct měsíců proti průměru předchozích dvanácti měsíců byla v červenci 3,2 %.

Zdroj: ING, ČSÚ

Meziměsíčně – tedy v porovnání s letošním červnem – přispělo k vyšší inflaci hlavně sezónní zdražení rekreačních služeb a postupný návrat pohonných hmot k vyšším cenám.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ekonom ČSOB Petr Dufek čeká, že do konce letošního roku se inflace vrátí pod tři procenta a už na začátku příštího nejspíše spadne pod dvouprocentní cíl ČNB.

„Nejistotu z pohledu dalšího vývoje představuje vývoj obchodních marží. Jestli obchodníci a poskytovatelé služeb půjdou cestou zlevňování, aby přilákali zákazníky, nebo budou skluz ve službách řešit vyššími cenami, není v tuto chvíli příliš jasné. Na druhou stranu silnější koruna vytváří prostor pro nižší ceny dováženého zboží, respektive dál zlevňuje nakupování v zahraničních e-shopech,“ říká Dufek.

„Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru,“ očekává Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. Pravděpodobně ani víno nezůstane pozadu.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek připomíná, že nad 3% hranicí zůstává meziroční inflace už tři čtvrtě roku – s výjimkou května, kdy došlo k propadu cen pohonných hmot. „Za tímto vývojem nestojí jeden zásadní faktor, ale řada drobnějších. To dává předpoklad, že vzedmutá cenová hladina neustoupí v nejbližší době a prognózy, kdy se tak konečně stane, se posouvají. Stále předpokládáme, že na konci letoška bude inflace pod 3 %, zřejmě ale jen o kousek,“ dodává Sobíšek.

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Zdražování očima expertů. Jaká inflace nás čeká?

Nad čtyřmi procenty už jsme, u pěti prý budeme na konci roku. Po covidovém restartu čelíme zdražování, jaké tu nebylo od poslední finanční krize. Rychlá přeháňka, nebo vytrvalý déšť? celý článek

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

17. 9. 2021 | Olga Skalková | 2 komentáře

Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly... celý článek

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.