Za jak dlouho vyděláte na byt v Praze? Napoví nový index

pk | rubrika: Aktuality | 5. 6. 2019

Průměrný obyvatel Prahy vydělává na průměrný nový byt v hlavním městě skoro 15 let. Celou hrubou mzdu by ale musel šetřit právě na nákup bytu, tedy neutrácet za nic jiného. Ukazuje to nový Index dostupnosti bydlení, který chce dvakrát ročně zveřejňovat developerská společnost Central Group.

Jak ke zmíněnému číslu došla? Vycházela z údajů o průměrné mzdě v Praze (42 478 korun měsíčně hrubého podle statistiky ISPV společnosti Trigema) a ceny průměrného nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních (7 438 589 korun podle údajů developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality). 

Dostupnost bydlení se tak opět zhoršila. Zatímco letos zaplatí Pražan s průměrnými příjmy za nový byt svou celou roční hrubou mzdu za 14,6 roku, loni to bylo 13,8 roku a před čtyřmi lety 10,1 roku. Lidé, kteří by si na pražský byt vydělávali v jiných regionech, by z tamních příjmů šetřili ještě déle.

Splátka hypotéky na nové byty jak pro singles, tak pro mladou rodinu, je přitom stále výhodnější než placení nájmu.

„Takzvaný single by musel dát za typický byt 1+kk o velikosti 32 metrů čtverečních svůj celý hrubý příjem za sedm let. Pokud by si na nákup bytu vzal 80procentní hypotéku, splátka by ho vyšla na 12 589 korun měsíčně. Za nájem srovnatelného bytu by přitom zaplatil ještě o 930 korun měsíčně více,“ uvádějí autoři indexu.

„Mladý pár, který si pořizuje své první bydlení, obvykle hledá byt 2+kk o průměrné velikosti 55 metrů čtverečních. K dispozici však má dva příjmy. A těch by na koupi bytu 2+kk v Praze dva lidé potřebovali za 5,3 roku. Za rodinný byt 3+kk by rodina s vyššími příjmy utratila veškeré své příjmy za sedm let. I u větších dispozic bytů ovšem stále vychází hypotéka levněji než nájem,“ přidává Central Group další příklady.

Už jste to četli?

Nové porovnání: Byty, domy i pozemky zdražily o další desetinu

Spořitelna láká na „speciální hypotéku“, půjčí na první bydlení

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

2. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

Rada České národní banky rozhodla o zrušení jednoho z limitů pro získání hypotéky. Od 1. července 2023 nebudou muset banky brát ohled na ukazatel DSTI, který vyjadřuje, jak velkou část... celý článek

Klíčový limit pro získání hypotéky skončí, rozhodla ČNB

1. 6. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Klíčový limit pro získání hypotéky skončí, rozhodla ČNB

Banky od července nebudou muset dodržovat parametr DSTI, který představuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů žadatele o hypotéku a jeho čistým měsíčním příjmem.

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

16. 5. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

Zájem Čechů o pořízení apartmánu či domku k rekreaci v zahraničí v posledních letech roste. Mnozí se přitom poohlížejí po úvěru. Zjišťovali jsme, jaká banka vám půjčí a za kolik.

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

10. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu mírně vzrostla na 6,32 procenta z dubnových 6,3 procenta. Vyplývá to z pravidelné statistiky Swiss Life Hypoindex (dříve Fincentrum Hypoindex).... celý článek

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

19. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

Tři čtvrtiny obyvatel Česka chtějí bydlet raději v rodinném domě (74 %) než v bytě (26 %). V naprosté většině přitom preferují vlastnictví nemovitosti před pronájmem. Ukázal to lednový... celý článek

Partners Financial Services