Za jak dlouho vyděláte na byt v Praze? Napoví nový index

pk | rubrika: Aktuality | 5. 6. 2019

Průměrný obyvatel Prahy vydělává na průměrný nový byt v hlavním městě skoro 15 let. Celou hrubou mzdu by ale musel šetřit právě na nákup bytu, tedy neutrácet za nic jiného. Ukazuje to nový Index dostupnosti bydlení, který chce dvakrát ročně zveřejňovat developerská společnost Central Group.

Jak ke zmíněnému číslu došla? Vycházela z údajů o průměrné mzdě v Praze (42 478 korun měsíčně hrubého podle statistiky ISPV společnosti Trigema) a ceny průměrného nového bytu o velikosti 70 metrů čtverečních (7 438 589 korun podle údajů developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality). 

Dostupnost bydlení se tak opět zhoršila. Zatímco letos zaplatí Pražan s průměrnými příjmy za nový byt svou celou roční hrubou mzdu za 14,6 roku, loni to bylo 13,8 roku a před čtyřmi lety 10,1 roku. Lidé, kteří by si na pražský byt vydělávali v jiných regionech, by z tamních příjmů šetřili ještě déle.

Splátka hypotéky na nové byty jak pro singles, tak pro mladou rodinu, je přitom stále výhodnější než placení nájmu.

„Takzvaný single by musel dát za typický byt 1+kk o velikosti 32 metrů čtverečních svůj celý hrubý příjem za sedm let. Pokud by si na nákup bytu vzal 80procentní hypotéku, splátka by ho vyšla na 12 589 korun měsíčně. Za nájem srovnatelného bytu by přitom zaplatil ještě o 930 korun měsíčně více,“ uvádějí autoři indexu.

„Mladý pár, který si pořizuje své první bydlení, obvykle hledá byt 2+kk o průměrné velikosti 55 metrů čtverečních. K dispozici však má dva příjmy. A těch by na koupi bytu 2+kk v Praze dva lidé potřebovali za 5,3 roku. Za rodinný byt 3+kk by rodina s vyššími příjmy utratila veškeré své příjmy za sedm let. I u větších dispozic bytů ovšem stále vychází hypotéka levněji než nájem,“ přidává Central Group další příklady.

Už jste to četli?

Nové porovnání: Byty, domy i pozemky zdražily o další desetinu

Spořitelna láká na „speciální hypotéku“, půjčí na první bydlení

Výpočet splátek u hypotéky

let
%

Další kalkulačky

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 9 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 16 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

6. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 4,88 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách. celý článek

Omezení hypoték: Přísnější limity začínají platit

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Omezení hypoték: Přísnější limity začínají platit

Limity pro poskytování hypoték zpřísňují. Zájemci budou potřebovat pětinu pořizovací ceny nemovitosti, dosud stačila desetina. Co se ještě mění? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.