Nové porovnání: Byty, domy i pozemky zdražily o další desetinu

| rubrika: Aktuality | 13. 5. 2019 10:00

Tržní cena bytů v Česku byla v letošním prvním čtvrtletí průměrně o skoro desetinu (9,6 %) vyšší než před rokem. Od začátku roku 2010 zdražily byty o víc než dvě pětiny.

Ukazují do čerstvá data HB Indexu, který sleduje Hypoteční banka. Výchozí hodnota indexu – 100 bodů – ukazuje stav k 1. lednu 2010.

Zdražování ale zpomaluje. „Tempo růstu cen bytů je nejnižší od roku 2015, meziročně po delší době kleslo pod 10 procent,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky. V porovnání s předchozím čtvrtletím stouply ceny o 1,4 %, což je nejméně od roku 2015.

Zdražování bytů.

Zdražování bytů od roku 2010.

„Mírné zdražování se ještě dotklo většiny krajů, nejvýrazněji pak Jihočeského a Olomouckého kraje. V Moravskoslezském kraji ceny bytů stagnovaly, v Ústeckém kraji dokonce došlo k mírnému poklesu,“ upřesňuje Němeček.

Ceny starších panelových bytů rostly prakticky stejným tempem jako cihlové, největší zájem je dlouhodobě o byty 2+1 a 2+kk.

„Co se týče vývoje cen bytů v Praze, poptávka se stále přesouvá z okrajových částí Prahy do Středočeského kraje. Nabídka pražských bytů je při stoupajících cenách nedostačující. Trvá oblíbenost malometrážních bytů, zejména kvůli poptávce ze strany singles a investorů,“ dodává Němeček.

Průměrné ceny rodinných domů jsou o 8,3 % vyšší než před rokem, ceny pozemků o osm procent.

Zdražování rodinných domů.

Zdražování rodinných domů od roku 2010.

Zdražování pozemků.

Zdražování pozemků od roku 2010.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.